Napriek celkovému šetreniu Slováci investície do záhrad neznižujú

0
147
Investovanie do záhrad

Záhradkárčenie je obľúbený relax pre mnohých Slovákov. Ešte väčšiu popularitu si získala táto činnosť v priebehu pandémie, keď pobyt v záhrade do značnej miery kompenzoval obmedzené možnosti cestovania. Dáta dopytového systému 123dopyt.sk však ukazujú, že obľúbenosť tejto činnosti ani po skončení pandémie neklesá a ľudia pri tomto hobby ostali.

„Ak rodina potrebuje šetriť na nejakých výdavkoch, najčastejšie hľadá úsporné opatrenia v obmedzení nákupov oblečenia, vzdá sa dovoleniek, zábavy a kultúrnych podujatí, a tiež sa snaží vyhnúť pôžičkám. Napriek tomu ale obľúbenosť záhradkárčenia neklesá a Slováci neváhajú do záhrad a ich údržby či úprav priebežne investovať,“ uvádza Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk.

Návrh a realizácia záhrady, jazierka alebo záhradné domčeky, bežná úprava či zavlažovacie systémy, to sú len niektoré z prác, na ktoré Slováci už postupne s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi zháňajú odborníkov. „V súvislosti so zveľaďovaním záhrad registrujeme zvýšený dopyt. Na porovnanie: za prvé tri mesiace tohto roku medziročne vzrástol celkový dopyt po záhradníckych službách o 32 %,“ uvádza Otto Kočí. Najčastejšie vyhľadávané sú pritom bežné záhradnícke práce, ako je orezávanie stromčekov, oranie záhrady, kosenie trávy, sadenie rastlín alebo iná údržba. „Ukazuje sa, že Slováci nechcú na záhradách šetriť a prenechávajú tieto práce odborníkom, než aby ich riešili svojpomocne,“ dopĺňa riaditeľ spoločnosti. Podľa údajov systému 123dopyt.sk vzrástol celkový záujem o záhradnícke práce v roku 2023 oproti roku 2022 o 5 % a je pravdepodobné, že tento rok toto číslo ešte narastie.

Investovanie do záhrad

Stále viac záhradkárov sa zameriava aj na pestovanie vlastného ovocia a zeleniny, k čomu mnohé domácnosti možno priviedli aj rastúce ceny. Aj tu však záleží, o akú vekovú kategóriu ide. Mladší záhradkári radi experimentujú a tak nie je ničím prekvapujúcim, ak si okrem bežných byliniek pestujú napríklad aj rôzne odrody chilli, ginko či hurmikaki. Ďalšími výdavkami v záhrade a teda dopytom po službách je záhradný nábytok a zavlažovací systém. Medzi záhradné investície sa radí aj čoraz populárnejšie vybudovanie vlastného bazéna: za prvé 3 mesiace roku 2024 sa zvýšil dopyt po tejto službe oproti minulému roku o 29,2 %.

123dopyt.sk je najväčší dopytový systém v Slovenskej republike, ktorý využíva viac ako 80 000 dodávateľov zo všetkých kategórií podnikania. Mesačne spracuje viac ako 3 000 dopytov vo finančnom objeme okolo 75 miliónov eur.

Pripravila: Martina Goffová
Foto: Unsplash.com a Schutterstock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu