Na konci zimy si posilnite imunitu božským kvetom!

0
505
posilnite imunitu

Že ste o božskom kvete ešte nepočuli? Dovolíme si vám oponovať. Určite ho dobre poznáte, len pod iným názvom. Používate ho v kuchyni pri príprave jedál a má tiež množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus.

Počas celej zimy, ale najmä na jej konci sa obvykle stretávame s veľkým náporom vírusov na náš organizmus. To najlepšie, čo môžete pre seba urobiť, je posilniť si imunitu. Napríklad cennými látkami zo známej a chutnej huby. Hliva ustricová je plná antioxidantov, vitamínov a minerálov. V Číne jej blahodarné účinky na ľudský organizmus poznali už pred tisíckami rokov a nazývali ju „Božský kvet“. V nemecky hovoriacich krajinách si pre svoju chuť, podobnú teľacine, vyslúžila prezývku „teľacia huba“.

Hliva ustricová má svoje miesto v kuchyniach na celom svete a tiež v prírodnej medicíne. Pre vysoký obsah bielkovín a nízky obsah tuku je vhodná aj pri chudnutí a diétach. Dá sa vysmážať, variť, dusiť, kombinovať s mäsom i zeleninou.

Najdôležitejšie však sú jej pozitívne účinky na náš organizmus.

  • Esenciálne aminokyseliny hlivy zohrávajú dôležitú úlohu pri tvorbe krvi a kostnej drene. Vitamín D podporuje regeneráciu kostí a chrupaviek, pôsobí preventívne proti osteoporóze
  • Obsahuje široké spektrum vitamínov skupiny B ako tiamín, niacín, biotín, riboflavín, ktoré telo potrebuje napríklad na výrobu energie, pre mnohé metabolické funkcie či správnu funkciu nervových buniek.
  • minerálov v hlive stoja za zmienku meď, zinok, mangán, horčík, železo.
  • Polysacharidy betaglukány pôsobia protizápalovo a majú pozitívny účinok aj pri črevných zápaloch, artritíde, prostatitíde či autoimunitných ochoreniach. Taktiež podporujú množenie dobrých baktérií v čreve, podobne ako probiotiká.
  • Komplex účinných látok v hlive mimoriadne priaznivo ovplyvňuje náš imunitný systém.

Aby ste pocítili pozitívne účinky všetkých vzácnych zložiek, ktoré hliva ustricová obsahuje, museli by ste ju však konzumovať každý deň v pomerne veľkom množstve,“ hovorí doktorka farmácie PharmDr. Anna Jauschová z bratislavskej lekárne Liberi. Ak si nemôžete každý deň dopriať čerstvú hlivu, odporúča sa užívať ju v kapsulách. Pri výbere vhodného prírodného výživového doplnku z hlivy však dbajte na to, aby bol zo stopercentného prášku sušenej hlivy ustricovej.

Veľmi vhodné je aj doplniť svoj jedálny lístok aj o rakytník. Takáto kombinácia účinných látok dokáže účinne posilniť obranyschopnosť organizmu, čo je v tomto období veľmi dôležité, keď  je obvykle vysoký predpoklad ďalšej vlny chrípky a respiračných ochorení. „Aby ste mali istotu pri správnom výbere aj o obsahu účinných látok prírodných zdrojov na posilnenie imunity, je skutočne namieste dobrá rada lekárnika, upozorňuje skúsená farmaceutka.

Foto:  Shutterstock a Pixabay

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu