Po prestávke zapríčinenej koronou sa vracia obľúbené podujatie Interview Day – Pohovory so stredoškolákmi, počas ktorého majú firmy možnosť predstaviť svoju činnosť a ponuky študentom stredných odborných škôl, a nájsť medzi nimi svojich potenciálnych budúcich zamestnancov. Podujatie organizované Národným kariérnym centrom sa uskutoční v štyroch mestách: 21. marca v Žiline, 22. marca v Trenčíne, 29. marca v Nitre a 26. apríla v Trnave. 

sdr

Príležitosť pre zamestnávateľov aj študentov 

Interview Day predstavuje ideálnu príležitosť pre zamestnávateľov predstaviť sa študentom, ktorí čoskoro budú končiť stredné odborné školy. Zamestnávatelia majú možnosť porozprávať sa v každom meste približne s 300 študentmi. Väčšina absolventov SOŠ po dokončení školy nepokračuje v štúdiu na vysokej škole, ale hľadá si zamestnanie vo svojom odbore. Pre zástupcov firiem to znamená, že budú hovoriť s mladými ľuďmi, ktorí sa už čoskoro budú chcieť uplatniť na trhu práce. Počas Interview Day sa môžu študenti zoznámiť aj s firmami, ktoré nepoznali a vybrať si zamestnávateľa, ktorý im najviac vyhovuje. To je pre budúceho zamestnávateľa výhoda, keďže si absolvent vyberá firmu, s ktorou už prišiel do kontaktu a vie, čo od nej môže očakávať, čo priaznivo vplýva aj na zníženie fluktuácie nových zamestnancov. „Interview Day slúži na získanie dostatočného množstva informácií o zamestnávateľoch, ktoré študenti potrebujú na správne rozhodnutie o svojom budúcom povolaní. Takisto sa pre nich otvára možnosť uzavrieť pracovnú zmluvu priamo na podujatí, prípadne sa so zamestnávateľom dohodnúť na konkrétnej pracovnej ponuke po ukončení štúdia,“ hovorí Igor Holéczy z Národného kariérneho centra.

Desiatky rozhovorov 

Na základe dohody s jednotlivými strednými školami sa študenti prídu na miesto podujatia v hodinových intervaloch. Každú hodinu má zamestnávateľ možnosť stretnúť sa s desiatkami študentov a predstaviť im svoju firmu počas zrýchlených päť až desaťminútových pohovorov. Z minulých ročníkov vyplýva, že počas rozhovorov sa študenti najviac pýtali na pracovné podmienky a plat, pričom zamestnávateľov najviac zaujímali jazykové schopnosti či miera chuti do práce. Interview Day teda prináša nielen možnosť predstaviť sa študentom, ale tiež zistiť, aké očakávania a schopnosti budú mať absolventi, ktorí čoskoro prídu na trh práce. 

sdr

Úspešné uplynulé ročníky 

Prvý ročník Interview Day sa uskutočnil už v roku 2017 v mestách Trnava, Prešov a Košice. Na podujatí sa zúčastnili aj niektorí top zamestnávatelia daných regiónov. Podľa slov Mira Koleníka z Národného kariérneho centra firmy oceňovali, že mohli študentom predstaviť svoje pracovné pozície a už priamo na podujatí si našli nových zamestnancov. Po výborných ohlasoch študentov aj zamestnávateľov sa Interview Day konal aj ďalší rok a zúčastnilo sa ho viac ako 25 firiem. Tento rok sa podujatie opäť vracia a očakáva sa ešte väčší záujem a to zo strany študentov aj zamestnávateľov. 

Foto: archív Národného kariérneho centra

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu