Devätnásť partnerov spája sily v boji proti menštruačnej chudobe a zakladá Iniciatívu za dôstojnú menštruáciu. Po prvý raz na Slovensku vzniká platforma, v rámci ktorej sa firmy, neziskové organizácie i štátne orgány môžu verejne prihlásiť k podpore dôstojnej menštruácie vo svojom pôsobení. Iniciátormi jej vzniku sa stali Banskobystrický samosprávny kraj, občianske združenie InTYMYta a maloobchodný reťazec Tesco, ktoré sa už dlhodobo venujú tejto téme. 

„Cieľom iniciatívy je edukovať o téme menštruačnej chudoby, destigmatizovať menštruáciu a podnikať aktívne kroky k zníženiu dosahov menštruačného vylúčenia – či už na školách, v práci, ale aj iných miestach. Iniciatíva sa zaväzuje podnikať aktívne kroky k znižovaniu dosahov menštruačnej chudoby a k inšpirovaniu k zmene,“ vysvetľuje Katarína Pšenáková, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku. „Tesco aj v roku 2025 pokračuje v konkrétnych aktivitách, ktoré pomôžu dievčatám a ženám znížiť menštruačnú chudobu. Pokračujeme v našom záväzku a počas celého roka 2025 pokrývame hodnotu DPH vložiek a tampónov vlastných značiek ProFormula a pomôžeme ich urobiť pre naše zákazníčky ešte dostupnejšie. Vďaka zníženiu cien menštruačných potrieb o hodnotu DPH zákazníčky v Tescu minulý rok ušetrili takmer 110 000 eur,“ dodala ešte. Reťazec zároveň už od roku 2023 poskytuje menštruačné potreby svojim kolegyniam na pracovisku zdarma.

Až 44 % Sloveniek sa aspoň raz vo svojom živote stretlo s menštruačnou chudobou a 16 percent ju zažíva aj v súčasnosti, pričom pre dve percentá je to pravidelný problém. Častejšie sú to samoživiteľky a ženy s nižším príjmom. Vyplýva to z exkluzívneho online prieskumu Menštruačná chudoba na Slovensku, ktorú realizovala agentúra NMS pre spoločnosť Tesco. Alarmujúce čísla priniesol aj Štatistický úrad SR, podľa ktorého na hranici chudoby žije až 943 000 ľudí na Slovensku, pričom medzi ohrozené skupiny patria domácnosti jednorodičov a domácnosti s 3 a viac deťmi.

„V Dôstojnej menštruácii veríme, že každá žena by mala prežívať menštruáciu dôstojne a bezpečne, s riadnym prístupom k menštruačným potrebám, k čistej tečúcej vode, zdravotnej starostlivosti a prístupu k informáciám a vzdelávaniu o vlastnom tele,“ vysvetľuje Zuzana Bendíková, výkonná riaditeľka občianskeho združenia inTYMYta, pod ktoré spadá projekt Dôstojná menštruácia, a dodáva: „Spúšťame túto iniciatívu, aby sme menštruačnú chudobu prestali vnímať ako individuálny problém a začali ju riešiť ako spoločenskú výzvu. Zabezpečenie dostupnosti menštruačných potrieb a odstraňovanie menštruačnej stigmy si vyžaduje systémové riešenia aj spoluprácu rôznych sektorov. Teší nás, že na tejto ceste stojíme spoločne s BBSK a Tescom – veríme, že spoločne môžeme priniesť skutočnú zmenu.“

Iniciatíva za Dôstojnú menštruáciu vznikla v spolupráci Tesca s občianskym združením inTYMYta a Banskobystrickým samosprávnym krajom. Aktuálne je do iniciatívy zapojených 19 partnerov ako Agentúra práce Banskobystrický samosprávny kraj, Bašta Bardejov, OZ Brúderka, Cesta von, Coca-Cola Česko a Slovensko, Človek v ohrození, Dôstojná menštruácia, Hekima, Komunitná nadácia Bardejov, Občianske združenie Odyseus, Potravinová banka Slovenska, OZ Prima, Spolka, Súkromná stredná odborná škola pedagogická a sociálna v Košiciach, OZ ToTieMy a OZ Vagus. Platforma neformálne združuje aktérov súkromného, verejného a mimovládneho sektora angažovaných v téme menštruačnej chudoby v krajine. Stačí sa prihlásiť cez webstránku iniciatívy menstruacnachudoba.sk. 

„Menštruačná chudoba je stále tabuizovaná téma, spôsobuje zbytočné traumy a zo strany mladých dievčat často aj vynechávanie vzdelávacieho procesu. Banskobystrický samosprávny kraj preto od jesene 2022 poskytuje bezplatné menštruačné potreby na stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Projekt bol prijatý veľmi dobre, od riaditeľov škôl máme spätnú väzbu, že pomáha najmä dievčatám zo slabšie situovaných rodín, ale aj tým zábudlivým,“ hovorí Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, a dopĺňa: „Na základe pozitívneho ohlasu sme projekt na jeseň 2024 rozšírili aj na naše kultúrne inštitúcie a centrá pre mládež SPACE, kde máme aj klientky v nepriaznivej finančnej situácii. Dnes takto obsluhujeme viac ako 80 inštitúcií. Aj náš príklad ukazuje, že je to vlastne jednoduché a nie je to ani nijako finančne alebo logisticky komplikované. Ako kraj sme v tejto téme líder nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe a chceme motivovať ďalších kolegov a partnerov z verejnej a štátnej správy, aby sa pridali.“ Banskobystrický kraj ako prvý a zatiaľ jediný samosprávny kraj poskytuje menštruačné potreby zadarmo už od roku 2022 na toaletách vo svojich zariadeniach, ako sú úrady či stredné školy a školské zariadenia. 

Podľa odborníkov menštruačná chudoba ohrozuje zdravie žien a dievčat. Často používajú náhrady potrieb na zachytávanie menštruačnej tekutiny, napríklad toaletný papier, staré handry, ktoré môžu priamo ohrozovať ich zdravie a život. „Menštruačná chudoba môže mať vážne aj dlhodobé zdravotné následky, ktoré môžu byť fyzického, ale aj psychického charakteru. Dievčatám a ženám hrozia nielen ekzémy či infekcie reprodukčného a pohlavného ústrojenstva, ale aj vážny syndróm toxického šoku. Neliečené infekcie neraz vedú až k chronickej panvovej bolesti či problémom s plodnosťou,” upozorňuje profesor MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., MPH., prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov a dodáva: „Rovnako závažné sú aj duševné problémy spojené s nedostupnosťou menštruačných potrieb pre niektoré dievčatá a ženy. Prežívajú každý mesiac úzkosť, rozpaky, zážitky poníženia, ktoré môžu vyvolať dlhodobú traumu. Menštruačný cyklus je fyziologický dej, ktorý sa deje približne u 1,8 miliardy osôb na celom svete.“ 

DPH na menštruačné potreby v krajinách EU 

Európska únia členským štátom umožňuje znížiť DPH na menštruačné potreby. Sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na menštruačné potreby sa v jednotlivých členských štátoch EÚ líšia. Niektoré krajiny uplatňujú znížené sadzby alebo dokonca nulovú DPH, zatiaľ čo iné aplikujú štandardnú sadzbu. Slovensko patrí po zvýšení DPH na 23 % od januára tohto roka k šiestim krajinám EÚ s najvyššou DPH na menštruačné potreby. Írsko a Ciprus sú krajiny s nulovou DPH na menštruačné potreby. Znížená DPH na menštruačné potreby je v Luxembursku (3 %). Španielsku (4 %), Poľsku (5 %), Francúzsku (5,5 %), Belgicku (6 %), Portugalsku (6 %), Nemecku (7 %), Holandsku (9 %), Slovinsku (9,5 %), Rakúsku a Taliansku (po 10 %) a Chorvátsku (13 %). Štandardnú DPH na menštruačné potreby majú: Česko, Litva a Lotyšsko (po 21 %), Estónsko (22 %), Slovensko (23 %), Fínsko a Grécko (po 24 %), Dánsko a Švédsko (po 25 %) a Maďarsko (27 %). Zdroj: EURACTIV.SK.

Foto: Tesco 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu