Dolné Rakúsko je počas adventného obdobia ešte čarovnejšie ako obyčajne. Na väčšine dolnorakúskeho kraja sa totiž koná množstvo menších i veľkých sviatočných podujatí. Čakanie na štedrý deň si tak môžete osladiť návštevou tradičných vianočných trhov v cisárskych zámkoch a kláštoroch, stredovekých hradoch, podzemných pivničných uličkách alebo sa previezť vianočným či adventným vlakom. 

Cisárska atmosféra na adventnom Grafeneggu 

Grafeneggský advent sa považuje za tradičný dolnorakúsky vrchol adventného obdobia, Môžete tu obdivovať špeciálne remeselné výrobky, kultúrne ponuky a vychutnať regionálne kulinárske špeciality. V slávnostne osvetlenom zámockom parku čakajú na návštevníkov rustikálne stánky s chutnými gastronomickými lahôdkami. Známe dolnorakúske adventné koledy a pôsobivé vianočné koncerty navodzujú adventnú atmosféru. Vianočný trh je veľmi obľúbený najmä pre rodiny s deťmi, pretože pestrý program zahŕňa zážitky so zvieratami, koňmi a lamami, spevácke dielne, vianočné divadlo, mikulášsku hru a množstvo koncertov. 

Koná sa 8. – 11. 12. 2022

Vstupné: deti do 13 rokov zadarmo, tínedžeri 13 – 18 rokov 4 €, dospelí 9 €.

Foto: Grafenegg (c) Niederösterreich Werbung/ Michael Liebert

Adventný trh v mestečku Retz

V dňoch 3. a 4. decembra sa na adventnom trhu v Retzi koná podujatie „Drüber & Drunter“. Vianočná atmosféra je tu zaručená najmä na hlavnom námestí a v Retzer Erlebniskeller – vinárskych pivničkách pod mestom. Prispievajú k tomu stánky s punčom a gaštanmi, ako aj tradičné jedlá, obchodík so suvenírmi, výstava betlehemov a adventná kaviareň. Milovníkom mlynov a vinohradov v regióne Weinviertel odporúčame vydať sa na trasu Kellergassenrundwanderweg v meste Retz. 

Foto: Retz (c) Retzer Land / Astrid Bartl

Adventný trh v najdlhšej pivničnej uličke v Európe v Hadrese

Obec Hadres sa nachádza v mierne zvlnenej krajine údolia Pulka v regióne Weinviertel. Vinárstvo je základom obce a je zodpovedné aj za najdlhšiu pivničnú uličku v Rakúsku s jednou lisovňou hrozna vedľa druhej. Je to skvelá základňa pre adventné trhy vo vinárskej uličke. Počas decembrového víkendu 10. – 11. decembra 2022 môžete navštíviť trh a vychutnať si čítanie poézie, malé koncerty, obdivovať remeselné výrobky, ochutnať dobroty z regiónu a mnoho ďalšieho.

Foto: Hadres (c) Weinviertel Tourismus GmbH / Wurnig

Advent v opátstve Klosterneuburg

Iba kúsok od Viedne, vás opátstvo Klosterneuburg po prvýkrát pozýva na Klosterneuburský advent vo svojich priestoroch. Svetelná záhrada „Illumina“ sľubuje kúzlo, ktoré zažijete pri prehliadke kláštornej záhrady so svetelnými inštaláciami. Je  otvorená od 16. do 21. hodiny. Miestni vystavovatelia na kláštorných nádvoriach, výstava betlehemov v Mramorovej sále, koncerty v kláštornom kostole a vo farskom kostole Stiftspfarre. Vianočný trh má zaručene mimoriadne sviatočnú atmosféru.

Koná sa každý víkend od  26. – 27. novembra až do 17. – 18. decembra, vždy od 10. do 20. hodiny.

Adventné kúzlo vo Wachau

Či už ide o víno, alebo umenie – v Kremse je ich dostatok. Stredoveké uličky starého mesta s vianočným osvetlením, stánkami, dychovými kapelami a jazdou na koči vytvárajú počas adventu príjemnú sviatočnú atmosféru. Adventný trh v dominikánskom kostole ponúka zaujímavé remeselné výrobky so zameraním na charitu. Tradičné ozdoby na vianočný stromček nájdete aj na adventnom trhu v Schlüsselamt Krems. Na oboch miestach by sa mal naplánovať pohár vína alebo vareného vína. Ak máte chuť na trochu pohybu, najlepším spôsobom je absolvovať zimnú túru z Kremsu do Dürnsteinu po trase svetového dedičstva Wachau. V cieli návštevníci nájdu ďalší vianočný trh – Wachauský advent na zámku Dürnstein. 10. decembra sa dokonca môžete na adventný trh vo Wachau odviezť špeciálnym vlakom z Viedne.

Termíny: 3., 4., 10., 11. a 17. decembra, vždy od 13. do 20. hodiny. 

Foto: Aggstein (c) Markus Wimmer

Čarovné adventné záhrady Kittenberger

Zážitkové záhrady Kittenberger v Schiltern pri Langenlois sú čarovným botanickým svetom s tisíckami nápadov pre milovníkov záhrad a prírody v každom ročnom období. Od 12. novembra do 8. januára sa počas Kittenbergerovho adventu premení 50 tematických záhrad na skutočnú vianočnú krajinu zázrakov. Táboráky, fakle a rozprávkové svetlá, obrovský plávajúci adventný veniec, koncerty v záhradnej aréne, živá floristika a domáce špeciality vytvárajú tú správnu atmosféru. Existuje mnoho nápadov na dekorácie a darčeky, ktoré si môžete odtiaľ priniesť domov.

Termíny: denne od 2.11. do 22.12. vždy od 11.30 do 19. hodiny. V rovnakom čase sú možné návštevy aj po Vianociach od 26. 12. do 8. 1., okrem 1.1.2023, keď je zatvorené.  

Foto: Kittenberger (c) Andreas Hofer

Vianočné jazdy so Schneeberskou a Mariazellskou železnicou

Nastúpte, prosím! Dobrodružný vlak Ötscherbär je nezabudnuteľným zážitkom pre celú rodinu. Jazdí každú sobotu od 19. novembra až do 18. decembra. Vo vybraných termínoch jazdia Mariazellskou železnicou zo St. Pölten do Mariazell aj Mikuláš s čertom, vrátane možnosti odovzdania vianočnej pošty. Panoramatický vlak počas adventu poskytuje príjemný výhľad na zimnú krajinu a pochúťky priamo vo vlaku – varený mušt a farmárske šišky. Dokonca aj štedrý deň, 24. decembra, si môžete spríjemniť čakanie na Štedrý večer zubačkou Schneebergbahn na chatu Hengsthütte. V prípade záujmu je však potrebná rezervácia.

Foto: Mariazellbahn (c) NB / Heussler

Dobrodružný vlak: 

St. Pölten – Mariazell (a späť), 19. november – 18. december 2022, jazdí vždy v sobotu 8. 42 – 17. 57 hod. 

Panoramatický adventný vlak: 

St. Pölten – Mariazell (a späť), 19. november – 18. december 2022, vždy v sobotu a v nedeľu 08.37 – 18.22 hod.

Informácie o adventných trhoch i  ďalšie tipy nájdete na http://www.dolne-rakusko.info

Pripravila: Lenka Kollárová 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu