Nebaví vás v zime behať? Vyskúšajte tieto 4 alternatívy

0
1069

So zimnými mesiacmi prichádza aj menšia motivácia ísť si zabehať vonku. Ráno je dlho tma, večer sa skoro stmieva a počasie je nevyspytateľné. Ak nepatríte k zarytým bežcom, ktorých od poriadneho výklusu neodradí ani dážď či sneh, skúste sa poobzerať po iných možnostiach. Toto sú 4 skvelé alternatívy klasického behu. 

Kardio na strojoch 

Hoci je beh najznámejším kardio cvičením, existujú aj ďalšie varianty. Cvičiť môžete pohodlne na rôznych stacionárnych strojoch. Samozrejme, zabehať sa dá aj v interiéri na bežiacom páse, ale ak chcete skúsiť niečo iné s podobným efektom, dajte šancu napríklad eliptickému trenažéru

Toto multifunkčné zariadenie nahradí bežecký trenažér, rotopéd aj stepper. Na rozdiel od behu je však eliptical šetrnejší ku kĺbom. Keďže sa dá kúpiť za rozumnú cenu, môžete na ňom pohodlne cvičiť aj doma.

Athletic lady is using elliptic simulator in gym

Zdroj: bigstockphoto.com

Ďalší kardio stroj, na ktorom posilníte srdcovo-cievny systém a zlepšíte svoju kondičku, je veslovací trenažér. Toto všestranné zariadenie sa stalo populárne najmä vďaka crossfitu, ale dnes ho nájdete už aj v bežných posilňovniach. Hoci vám dá veslovanie poriadne zabrať, efektívne ním precvičíte takmer celé telo.

Plávanie

Ponoriť sa v zime do teplého bazéna je určite príjemnejšie, než behať vonku v mraze. Navyše je pravidelné plávanie účinným typom kardio cvičenia, ktoré môže vykonávať skoro každý. 

Ak trpíte nadváhou a snažíte sa zhodiť nadbytočné kilá, plávanie je pre vás ideálnym riešením. Poriadne si pri ňom zamakáte, no vaše kĺby nebudú zbytočne zaťažované.

Plávanie má takisto pozitívny vplyv na duševné zdravie, zvyšuje kapacitu pľúc, zlepšuje krvný obeh a celkovú pohyblivosť. Pobyt v bazéne pomôže aj pri regenerácii po náročných športových výkonoch. 

Švihadlo 

Skákanie na švihadle nie je len zábavou pre deti. Už zopár minút intenzívneho skákania môže mať podobný efekt ako pomalší beh. Rovnako ako pri behu aj pri skákaní cez švihadlo je dôležitá pravidelnosť. Keď vydržíte a prekonáte počiatočnú náročnú fázu, dostavia sa želané výsledky.

Existujú rôzne tréningy a cviky so švihadlom. Stačí trochu popátrať na internete. Skákaním automaticky precvičíte aj hornú časť tela a nohy. Aby bol tréning ešte komplexnejší, môžete pridať niekoľko cvikov na brucho. 

Cvičenie s vlastnou váhou 

Aj cvičenie s vlastnou váhou môže posilňovať srdce, cievy a zároveň zlepšovať fyzickú kondíciu. Najlepšou voľbou je tabata alebo HIIT tréning. Oba druhy sú založené na striedaní rôznych cvikov vo vysokej intenzite, ktoré však vykonávate len zopár sekúnd alebo minút. Nepotrebujete ani žiadne špeciálne náradie, stačí vám vlastné telo. 

Takisto je to skvelé kardio pre zaneprázdnených, keďže tréningy sú krátke a môžete ich vykonávať kedykoľvek aj doma. Ak však s cvičením začínate a neviete, ako na to, poraďte sa radšej so skúseným trénerom. 

foto: Unsplash.com / Bigstockphoto.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu