Letné počasie priamo nabádajú k cestovaniu. Či už sú to víkendové pobyty alebo dlhšie dovolenky, kúpanie, výlety, všetky znamenajú nové zážitky, dostatok času na relax a na príjemné veci, ktoré počas roka zanedbávame pre nedostatok času. Znie to úžasne, ale aj cestovanie môže mať svoje úskalia, ak práve chudnete alebo ste konečne dosiahli svoju vytúženú postavu, ktorú si chcete udržať. Ale ani dovolenka či trávenie pohodového prázdninového času s priateľmi a rodinou vám nemusí pokaziť náladu nesprávnym jedlom. 

Dôležité je, aby ste sa cítili dobre a nemali výčitky, ak si počas dovolenky doprajete aj niečo nezdravé, prípadne trochu porušíte svoju diétu. Máme pre vás pár tipov, ako sa vyhnúť vlčiemu hladu a iným nástrahám. 

Neriadená strela „all inclusive“ 

Žiadne varenie, umývanie riadov, nákupy potravín! To je predstava tej pravej dovolenky mnohých z nás. S prihliadnutím na zdravý jedálniček by sa mohlo zdať, že ide o vysnívaný typ dovolenky. Omyl! Takáto dovolenka nie je pre každého, nie je vhodná najmä pre toho, kto sa bojí, že neodolá stolom so všakovakými jedlami a podľahne veľkému pokušeniu. All inclusive je naozaj len pre ľudí so silnou vôľou. V prípade chudnutia ide o príliš veľké pokušenie, ktorému málokto odolá. Aj keď ide o pobyt napríklad len na pár dní, riziko návratu do starých stravovacích koľají je obrovské. Ak sa teda bojíte, že to neustojíte, radšej si vyberte dovolenku s vlastným stravovaním. V každom prípade si so sebou zoberte malé dobroty, ktorými v prípade potreby zaženiete hlad, doplníte bielkoviny aj energiu. Rozhodne odporúčame zabaliť si kvalitné proteínové tyčinky alebo žemle posypané chutnými semienkami, ak neviete odolať pečivu. 

Nepravidelná strava

Pozor na nepravidelný režim počas dovolenky. Často znamená aj nepravidelné stravovanie. Pritom pravidelná strava je základom pre zdravé a štíhle telo. Jednou z najčastejších chýb pri chudnutí je dlhé hladovanie počas dňa, po ktorom nasleduje vlčí hlad a večerné prejedanie sa. Deň končí s preplneným žalúdkom a telo všetku nespotrebovanú energiu uloží do tukových zásob. Myslite preto na pravidelný prísun potravín tak, aby ste počas dňa neboli hladní. V lete je to jednoduché. K dispozícii máme veľké množstvo čerstvého ovocia a zeleniny. Pri cestách do Stredomoria môžeme využiť aj možnosť dať si čerstvú rybu. Tým rozhodne nič nepokazíte, ba práve naopak. 

Nálety na čokoľvek na jedenie

Na cestách, výletoch, často nevieme, kde sa zastavíme, ale náš žalúdok sa ohlasuje stále častejšie. Najradšej by sme zjedli všetko, čo vidíme vôkol seba. Nasmerujeme preto naše kroky niekam do fastfoodu alebo na pumpu, kde si kúpime bagetu a zapijeme ju sladkou limonádou. Toto bleskové riešenie však nie je bohviečo. Výživové hodnoty jedál z fastfoodov sú vo väčšine prípadov plné rýchlych cukrov a nezdravých tukov. Ak si strážite váhu, radšej si nabaľte na cestu pár boxov zdravého jedla. A ak vás prepadne hlad, radšej si zahryznite do proteinovej tyčinky, ktorú môžete mať vždy poruke v aute, kabelke či batohu. Pochutíte si na nej bez výčitiek a nebudete po nej ospanlivý a bez energie. 

Osvedčené potraviny ako rezerva

Dovolenka neznamená, že si musíte nutne odopierať dobré jedlo. A to ani v prípade, ak práve chudnete alebo sa bojíte jojo efektu. Ide o to, aby ste si dovolenku užili a netrápili sa tým, čo môžete/nemôžete jesť. Hrešte však s mierou a svoje priestupky kompenzujete radšej nízkosacharidovými, low carb, low fat potravinami. S takými potravinami sa nevzdialite od svojich stravovacích zásad. 

Či už cestujete do vzdialenejších krajín alebo zakotvíte na chate v Tatrách, môžete si so sebou vziať produkty, ktorým veríte a chutia vám. Všetky tieto potraviny pripravíte rýchlo a bez zložitého varenia. Na väčšinu z nich stačí len odmerka a panvička. Nič viac nepotrebujete. A nebojte sa, priestor na ochutnanie pizze, cestovín alebo na príjemné dovolenkové raňajky vo forme čerstvo upečenej bagety s maslom mať budete. 

Dovolenka nie je o tom, aby ste sa od rána do večera obmedzovali v akejkoľvek forme, ale ani o tom, aby ste sa bezmyšlienkovite napchávali, lebo máte „all inclusive“. Ak chudnete, je dôležité počas dní odpočinku premýšľať nad zložením jedálnička a správne kompenzovať energetický príjem.  

Nezabúdajte na vodu 

Počas diétneho režimu nezabúdajte na pitný režim. Je to veľmi dôležité. Nie len preto, aby ste necítili smäd, ale aj preto, aby ste mali v pohode peristaltiku čriev. Tekutiny zabezpečujú vyplavovanie látok z tela, preto rozhodne odporúčame, aby ste na pitný režim nezabúdali.  

Vyskúšajte  si pravidelne dopriať aj šantenie v bazéne. Chudnutie a plávanie idú pekne dohromady. Plávanie je veľmi vhodné, voda nadnáša, preto nie sú kĺby tak veľmi zaťažované. Chudnutia do plaviek sa nebojte, ani keby ste boli vo veľkom časovom sklze. S keto diétou máte šancu dosiahnuť viditeľné výsledky aj do týždňa. A ak nestihnete schudnúť toľko, koľko ste si predsavzali, nebojte sa: intenzívnym pohybom vo vode a uvážlivým stravovaním tiež bojujete s nadbytočnými kilami – a to celkom príjemne. 

Pripravila: Monika Mačuchová, Foto: Prodietix a unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu