Nepodceňujte výber správneho botníka

0
915

Botník je jedným z prvkov, ktoré by v predsieni nemali chýbať. Ak nechcete nechať topánky váľať sa len tak všade po zemi, botník je ideálnym pomocník, kam ukryjete tie, čo práve nosíte. Ako ho ale vybrať?

Praktický a štýlový

Botník vždy vyberajte v prvom rade s ohľadom na praktickosť. Dizajn je až druhoradý, no nie menej dôležitý. Každý botník by mal byť dostatočne veľký, topánky by v ňom nemali byť natlačené, najlepšie je voliť nie plne uzavretý, aby topánky mohli „dýchať“ a praktickým doplnkom je aj zásuvka na drobnosti.

Pred výberom si ujasnite, koľko topánok bude v botníku a ako sú veľké. Rovnako myslite aj na priestor, ktorý naňho v predsieni máte a dobre si toto miesto zmerajte. Aby botník nebol ako päsť na oko, mal by ideálne zapadnúť do celkového štýlu predsiene. Na výber dnes máte naozaj obrovské množstvo dizajnov od tých drevených až po otvorený policový systém.

Otvorený alebo uzavretý botník

Hovorí sa, že uzavretý botník je lepší, keďže topánky lepšie ochráni pred prachom, ale tiež únikom prípadného pachu z topánok do iných miestností. Často tieto botníky nájdete s dvierkami alebo ako výklopné, ktoré ušetria priestor, no sú vhodnejšie pre nízku obuv ako sú tenisky alebo sandály.

Otvorené botníky zase môžu byť praktické v menších veľkostiach a ako doplnok v šatníkovej skrini v predsieni. Najčastejšie ich nájdete v podobe kovových regálov, ale môžu byť aj drevené. Ich výhodou býva možnosť nastaviť si výšku políc, takže do nich môžete uložiť aj vyššie topánky.

Botník ako lavica

Radi si pri obúvaní sadáte, alebo máte v rodine niekoho, kto to vyložene potrebuje? Potom sa poohliadnite po botníkovh, ktoré zároveň poslúžia ako lavice či miesto na sedenie. Nájdete ich práve v podobe lavice s policami, ale tiež ako sadacie skrinky. Počítajte ale s tým, že tento typ botníku je menší a je vhodný skôr ako doplnenie väčšieho botníka.

Police z mriežky či tyčiek

Botník, ktorého police sú v podobe mriežky či tyčiek majú tú nevýhodu, že z topánok vo vrchných policiach môže z podrážok padať piesok, kamienky a iné nečistoty do topánok v policiach pod nimi. Na to myslite pri výbere aj následnom usporiadaní topánok v botníku. Na špinavé alebo mokré topánky by ste v predsieni mali mať vyhradené samostatné miesto a nedávať ich rovno do botníka, keď prídete z vonku.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu