Nové ekocentrum v Čunove pozýva na návštevu

0
236
Ekocentrum v Čunove

Zrekonštruovaný kaštieľ v Čunove otvorí už 20. apríla 2024 svoje brány. Bratislavský samosprávny kraj bývalú ruinu kaštieľa premenil na unikátne ekocentrum. Komplexnou rekonštrukciou prešla nielen budova kaštieľa, ale aj priľahlá záhrada.

„To, čo tu návštevník uvidí, je absolútne neporovnateľné s tým, ako to tu vyzeralo pred tromi rokmi. Kompletne zrekonštruovaná kultúrna pamiatka, interiér plný interaktívnych náučných expozícií či záhrada, kde spoznáte tajomstvá flóry Dunajských luhov,“ predstavuje kaštieľ predseda BSK Juraj Droba.

Bratislavská mestská časť Čunovo leží pri hraniciach s Rakúskom i Maďarskom a zároveň na hranici Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy. Aj kvôli tejto jedinečnej polohe vzniklo vo vynovenom kaštieli Ekocentrum Čunovo ako výsledok spolupráce slovenských, rakúskych a maďarských partnerov v rámci realizácie cezhraničných projektov Ecoregion SK-AT a Ecoregion SK-HU, podporených z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Environmentálno-vzdelávacie centrum bude inštitúciou s medzinárodným presahom, aká dosiaľ v kraji ešte nebola. Ekocentrum otvára bránu do prírody, prepája odborné a praktické aktivity v oblasti ochrany prírody a environmentálnej výchovy. Bude sa zameriavať aj na osvetu detí a mládeže. Poskytne zázemie organizáciám na ochranu prírody a podporí aj cezhraničný turizmus a ekoturizmus. Verím, že sa obnovený objekt spolu s areálom stane centrom života, oddychovou zónou a vytvorí atraktívne prostredie pre domácich i turistov,“ doplnil Juraj Droba.

Ekocentrum v Čunove

Národná kultúrna pamiatka v Čunove dostala celkovou revitalizáciou nielen nový vzhľad, dušu, ale aj obsah. To všetko si bude môcť prísť pozrieť široká verejnosť každej vekovej kategórie už v sobotu 20. apríla 2024.

Počas slávnostného otvorenia Ekocentra čaká na návštevníkov bohatý program, sprievodné podujatia, workshopy, tvorivé dielne zamerané na lužné lesy a Dunaj, animátori či kultúrne vystúpenia. Chýbať nebude ani poznávanie prírodnín, ako aj prezentácia najväčších mýtov a hoaxov o životnom prostredí. V rámci kultúrneho programu sa môže verejnosť tešiť na ekologicky zamerané predstavenia: Hru na odpadových vreciach, Divadlo o lovcovi plastov či Kompost story.

Prejsť sa môžete aj malebnou záhradou, v ktorej Bratislavská župa obnovila zeleň, vysadila stromy, vybudovala biotopové jazierko, altánok i informačné panely. 

Tešíme sa na vašu návštevu.

Ekocentrum v Čunove

Pripravila: Lucia Forman
Foto: BSK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu