Cítite diskomfort „tam dolu“? S najväčšou pravdepodobnosťou vás trápi vaginálna mykóza, čiže kvasinková infekcia, alebo bakteriálna vaginóza, teda bakteriálna infekcia. Ide o celoročné ženské problémy, s ktorými si našťastie viete poradiť rýchlo a účinne aj v pohodlí domova.
Svrbí? Je to mykóza
Počas života sa s vaginálnou mykózou stretnú tri zo štyroch žien. Ak ste spozorovali podráždenie vagíny a zápal, pociťujete neznesiteľné svrbenie a pridal sa i výtok, ktorý nezapácha, pravdepodobne sa o slovo hlási jeden z najčastejších gynekologických problémov. Ak svoje telo už dobre poznáte a viete, že ide o nekomplikovanú vaginálnu mykózu (bez teploty, krvácania, bolestí v podbruší alebo problémov pri močení), môžete zahájiť liečbu voľnopredajnými prípravkami – vaginálnymi antimykotikami s obsahom liečiva klotrimazol.
Páchne? Bude to vaginóza
Druhým, ešte častejším problémom býva bakteriálna vaginóza, a práve rozdiel v príznakoch vám spoľahlivo pomôže odlíšiť ju od vaginálnej mykózy. Pri vaginóze býva výtok vodnatý, sivobiely a s rybím zápachom. Ťažkosti sa môžu zhoršiť po sexe alebo po menštruácii, ale bakteriálna vaginóza by vám nemala spôsobovať bolesti alebo podráždenie. Ak si nie ste istá, v lekárni nájdete možnosť samodiagnostiky – test, ktorý na základe pošvového pH dokáže pomôcť rozlíšiť tieto dve infekcie. Bakteriálna vaginóza – ak je včas podchytená – sa lieči prebiotikami, probiotikami a kyselinou mliečnou na úpravu rovnováhy pošvového osídlenia. Ak sa bakteriálnu vaginózu nepodchytí včas, je potrebné navštíviť lekára a ten nasadí antibiotickú liečbu. S lekárom je vhodné poradiť sa aj vtedy, keď máte vaginózu prvý raz.
Buďte sama sebou
Vaše intímne zdravie je vo vašich rukách. Prevezmite nad ním kontrolu a porazte intímny diskomfort v pohodlí domova. Pri bakteriálnej vaginóze máte po ruke nové účinné riešenie. Gynekologický problém v podobe kvasinkovej infekcie, čiže vaginálnej mykózy, je ženám dobre známy. Hoci sa o vaginóze hovorí menej, v skutočnosti ide o častejšiu diagnózu, než akou je mykóza. Jej výskyt je typický u žien v reprodukčnom veku (15 – 44 rokov) a deje sa to v dôsledku narušenia rovnováhy vaginálnej mikroflóry. Môže nastať z viacerých príčin (stres, časté vaginálne výplachy, užívanie antikoncepcie, antibiotická liečba, predĺžená menštruácia, sexuálny styk…). Dôležité je, že viete ako na ňu. V lekárni nájdete novú zdravotnícku pomôcku značky Canesten, celosvetového lídra v oblasti intímneho zdravia žien, ktorý je jednotkou medzi antimykotickými prípravkami a ponúka niečo nové aj na bakteriálnu infekciu. Riešenie bakteriálnej vaginózy v podobe zdravotníckej pomôcky Canesbalance vaginálne guľôčky. Vďaka anatomickému tvaru sa ľahko zavádzajú a pomáhajú potlačiť nepríjemné príznaky: neželaný zápach, neobvyklý výtok a diskomfort „tam dole“. Guľôčky obsahujú účinnú kombináciu vaginálneho prebiotika a postbiotika a pomáhajú obnoviť prirodzenú mikroflóru v pošve. Viac na www.canesten.sk. Pred použitím si prečítajte priložený návod na použitie.
Foto: Canesten a Schuterstock