Ocenenie Učiteľ Slovenska 2021

0
874
ocenenie Učiteľ roka 2021

Po mesiacoch príprav a hodnoteniach odbornej poroty sme sa v prvú májovú stredu na slávnostnom galavečere dozvedeli mená výnimočných pedagógov, ktorí získali ocenenia v ankete Učiteľ Slovenska 2021, ktorú už po štvrtýkrát zorganizoval Komenského inštitút CEEV Živica.

Absolútnou laureátkou za rok 2021 sa stala Alexandra Hučeková, nadšená učiteľka nemčiny zo Žiliny, ktorú milujú nielen jej žiaci, ale je inšpiráciou aj pre kolegov.

Proces výberu laureáta Učiteľ Slovenska je náročný a trvá niekoľko mesiacov. Z nominácií, ktoré prišli od verejnosti, najskôr odborná porota vybrala finálnu 30-ku a z nej napokon 10 TOP učiteľov. Z nich na základe troch výberových kôl vzišla víťazka, pričom najviac zavážilo to, aké inovatívne a originálne metódy učiteľka využíva a či dbá na individuálny prístup k jednotlivým žiakom. Alexandra Hučeková to všetko podľa odbornej poroty spĺňala.

„Ak platí, že skvelé školy vznikajú vtedy, ak v nich učia skvelí učitelia, tak potom aj víťaz alebo víťazka ocenenia Učiteľ Slovenska bude schopný budovať u svojich žiakov šikovnosť a návyky v kontexte výroku anglického pedagóga Williama Coryho spred dvoch storočí: „Do skvelej školy si nechodíte ani tak po vedomosti, ako skôr po šikovnosť a návyky. Po návyk udržať pozornosť, po umenie vyjadrovať sa, po umenie rýchlo si k niečomu vytvoriť stanovisko, preniknúť do myšlienok druhých, po umenie vzdelaným spôsobom vyjadriť súhlas alebo nesúhlas.“ Verím, že tohtoročná laureátka je práve takou učiteľkou,“ vyjadrila presvedčenie Viera Kalmárová, vedúca poroty a bývalá hlavná školská inšpektorka.

„V prvom rade, milí moji kolegovia a budúci kolegovia, prosím vás, skúste sa dívať na vašich žiakov ako na obrovské budúce osobnosti, s ktorými sa veľmi dobre pracuje, keď im otvoríte svoje srdiečko. Ďakujem všetkým, ktorí ma povzbudzovali, aby som sa nevzdala a splnila si svoj sen,“ uviedla s dojatím v hlase na slávnom galavečere Alexandra Hučeková – Učiteľka Slovenska 2021.

Vo finálnej desiatke TOP učiteľov bolo 7 žien a 3 muži. Cenu verejnosti získal obľúbený matematikár Jozef Zvolenský zo Skýcova, ktorý vo verejnom hlasovaní získal vyše 5 tisíc hlasov. Zviditeľnil sa najmä počas pandémie, keď prostredníctvom svojich videí k matematickým výpočtom pomáhal žiakom aj rodičom v dištančnom vzdelávaní. 

„Je to neskutočné, veľmi sa z toho teším. Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí za mňa hlasovali. Znamená to pre mňa, že tá matematika nie je až taká neobľúbená a teším sa, že napriek tomu, že učím na malej dedinskej škole som získal toľko hlasov. Je to pre mňa potvrdenie, že moja práce má význam,“  tešil sa Jozef Zvolenský.

„Naším cieľom je poukázať na výnimočných pedagógov a pedagogičky a zvyšovať status tohto krásneho povolania. Alexandra Hučeková, Jozef Zvolenský, ale aj ďalší finalisti budú tento rok reprezentovať všetkých zanietených pedagógov, ktorí robia pre svojich žiakov naozaj všetko a svojim povolaním doslova žijú,“ uzavrela manažérka Komenského inštitútu CEEV Živica Zuzana Labašová.

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, realizovaná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl naprieč Slovenskom. Na ocenenie tento rok nominovali najčastejšie žiaci a študenti, alebo ich rodičia, no našli sa aj nominácie od rodinných príslušníkov alebo kolegov, ktorí vidia, čo všetko sú schopní výnimoční pedagógovia vložiť do svojej práce.

Komenského inštitút CEEV Živica za možnosť realizovať ďalší ročník ocenenia ďakuje Nadačnému fondu Telekom.

Pripravil Komenského inštitút CEEV Živica
Foto: Soňa Sadloňová 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu