Ojazdené autá na vzostupe: v marci ich bolo u nás v ponuke vyše 60 tisíc

0
384
ojazdené autá

Počas uplynulého roku bol trh s ojazdenými vozidlami skôr v útlme. Počet  ponúkaných jazdených áut sa na slovenskom trhu pohyboval medzi 50 až 55 tisícami mesačne. Ale v marci tohto roku si mohli motoristi po dlhšej dobe konečne vyberať zo širšej ponuky, konkrétne zo 60 614 vozidiel. Ide o jednu z najvyšších mesačných ponúk áut na tuzemskom sekundárnom trhu. Stredná hodnota ceny od februára 2023 klesla o štyristo eur na 8 300 eur, stredná hodnota veku bola v marci 10,3 roka a ponúkané vozidlá mali najčastejšie najazdených 172 169 kilometrov. Výrazne pribudlo aj jazdených hybridov a elektromobilov. Vyplýva to z analýzy trhu spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľ sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Vzostupný trend počtu ponúkaných ojazdených áut je pre trh dobrou správou. Veľkí obchodníci majú ojazdených áut dostatok a sú dokonca aj ponukou zánovných áut schopní čiastočne saturovať nedostatočnú ponuku nových vozidiel, pri ktorých sa čakacie doby stále nevrátili do normálu. Väčšie množstvo ojazdených áut na trhu zároveň znižuje tlak na cenu, ktorá sa v porovnaní s minulým mesiacom znížila o štyristo eur,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna na Slovenku. „Zaujímavé je, že od roku 2021 stúpla stredná hodnota stavu tachometra zo 169 000 km na súčasných 172 000 km. To znamená, že si majitelia nechávali svoje vozidlá o trochu dlhšie.“.

ojazdené autá

V marci viedla Škoda Octavia

Najčastejšie ponúkaným modelom ojazdených vozidiel na slovenskom trhu bola v marci desaťročná Škoda Octavia s cenovým mediánom (stredná hodnota) 6 650 eur a s 208 000 kilometrami na tachometri, nasledoval VW Passat a tretie miesto zaujal VW Golf s cenovým mediánom 5 900 eur a nájazdom 195 000 kilometrov. Najviac ponúkaných automobilov mal v marci Bratislavský kraj (8 551 kusov), o niečo menej Nitriansky kraj (7 771 kusov) a najmenej Košický kraj (6 412 kusov).

Pribudli aj jazdené hybridy a elektromobily

Novinkou je, že výraznejšie pribúdajú aj hybridy. V marci  bolo v ponuke 943 vozidiel s hybridným pohonom (medziročný nárast o 423) a 501 čistých elektromobilov (medziročný nárast o 221). „Batériové vozidlá rýchlo zvyšujú svoj trhový podiel aj medzi ojazdenými vozidlami. Druhá polovica roka a najmä budúci rok podľa našich odhadov prinesú na trh ešte väčšie množstvo hybridov a elektromobilov, ktoré dnes už jazdia vo firemných flotilách,“  konštatuje Petr Vaněček.

ojazdené autá

Text: Dominika Brindžáková
Foto: AAA auto

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu