Kto by nepoznal známeho českého maliara, ilustrátora a spisovateľa Josefa Ladu? Jeho nezameniteľné kresby sú pre mnohých spomienkou na detstvo. Zobrazujú výjavy českého vidieka a sú jedným z českých tradičných symbolov.

Josef Lada sa narodil v roku 1887 v Hrusiciach, ktoré sa stali aj zdrojom inšpirácie na mnohé jeho obrazy a kresby. Vyučil sa za maliara izieb a divadelných dekorácií a kresliť sa naučil len ako samouk. Sú preňho typické silné linky a zaoblené tvary postáv. Zaujímavé je, že ako polročný si poranil oko a stratil na neho zrak a preto mu celý život chýbalo priestorové videnie. Napriek tomu sa stali jeho maliarske výtvory fenomenálne a neprehliadnuteľné.

Svoje maliarske umenie uplatnil aj v literatúre, ilustroval mnohé knihy, napríklad Osudy dobrého vojaka Švejka počas svetovej vojny a celkovo pre Švejka nakreslil 1339 obrázkov. Lada nebol len skvelým maliarom, ale napísal aj mnohé rozprávky a knihy pre deti. Medzi najznámejšie patrí nepochybne Kocúr Mikeš. Bol veľmi plodný, v oblasti výtvarného umenia vytvoril okolo 400 obrazov a približne 15 tisíc ilustrácií.

„Ak máte radi kresby a umenie Josefa Lady, zbystrite pozornosť. Pre milovníkov tohto skvelého umelca sme vytvorili limitovanú edíciu 5 obliečok na vankúše s motívmi jeho kresieb so zimnou tematikou“, prezrádza Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu. Obliečky sú vyrobené zo 100% bavlny s praktickým uzáverom na zips. Vďaka najmodernejšej digitálnej technológii potlače majú obrázky nádherné farby a precízne detaily, pričom motívy sú z obidvoch strán. Môžu sa stať nielen originálnym solitérom v interiéry, ale aj krásnym darčekom pre blízkych.

Zdroj foto: Matějovský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu