Dlhodobý nedostatok bytov u nás a s tým spojený problém najmä mladých ľudí dostať sa za dostupné financie, je dobre známy. Žiaľ, celé roky neriešený. Na jar tohto roka predstavilo YIT Slovakia pilotný projekt družstevného bývania v Bratislave ako alternatívu k hypotekárnemu financovaniu nehnuteľnosti. Projekt už v prvých štyroch mesiacoch zožal nečakaný záujem a úspech.  Na jeho základe sa developer rozhodol vo výstavbe bytov pokračovať aj v ďalšom zo svojich rezidenčných komplexov – v ružinovskom projekte ZWIRN 3.

Sťaženú dostupnosť hypotekárnych úverov a financovania vlastného bývania na Slovensku potvrdzuje aj záujem o pilotný projekt družstevného bývania, ktorý spoločnosť predstavila koncom apríla 2024. Záujem o družstevné bývanie prejavili stovky klientov, pričom do Družstva Magnolia 3 rezidenčného komplexu NUPPU vstúpilo približne 40 členov. „Záujem o tento typ financovania bývania naplnil naše očakávania. Vysoký dopyt potvrdil naše predpoklady, že hľadanie alternatív k štandardnému financovaniu má zmysel,“ uvádza Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov YIT Slovakia. V prípade projektu NUPPU Magnolia 3 developer dosiahol potrebný počet členov družstva za necelé dva mesiace.

Konkrétni záujemcovia, ktorí sa stali členmi družstva, potvrdzujú, že družstevné bývanie je žiadaným riešením pre ľudí vo viacerých životných situáciách. Takmer polovica žiadateľov prejavila záujem o družstevný byt ako riešenie vlastnej bytovej otázky, ďalšia časť ním chce vyriešiť bývanie pre rodičov alebo pre svoje deti. Len tretina členov družstva plánuje byty ďalej prenajímať ako formu investície. „Dopyty všeobecne potvrdili, že družstevné bývanie odbúrava napríklad aj prekážky spojené s vekovým limitom klasického financovania pre starších žiadateľov. Vo výsledku je totiž viac než 40 % členov družstva starších ako 40 rokov. Hoci by mohli mať problém so získaním hypotéky v banke, vďaka družstevnému bytu vedia zabezpečiť aj svoje deti či vnúčatá. O družstevné bývanie prejavilo záujem aj viacero klientov po rozvode, ktorí sa nemusia kvalifikovať na klasickú hypotéku,“ vysvetľuje Peter Dovala. Pre mnohých záujemcov je tak družstevné bývanie zrejme jedinou dostupnou formou vlastného bývania. Potvrdzuje to aj Karol Bielovský, vedúci oddelenia financovania nehnuteľností v Slovenskej sporiteľni, ktorá financuje pilotný projekt družstevného bývania v NUPPU Magnolia 3: „Očakávali sme, že družstvo sa naplní, ale vysoký záujem nás príjemne prekvapil. Na základe tejto pozitívnej skúsenosti by sme radi pokračovali aj v ďalších projektoch družstevného bývania na Slovensku“.

Rozšírenie aj na ďalšie projekty

Úspech pilotného projektu presvedčil developera rozšíriť do budúcna tento produkt aj na ďalšie plánované projekty. Ako prvé však pribudnú družstevné byty v obľúbenom projekte ZWIRN. „Rozhovory s potenciálnymi klientmi ukázali záujem aj o byty a apartmány s väčšou rozlohou, čomu radi vyhovieme v projekte ZWIRN 3, v ktorom bude družstevné bývanie pokračovať,“ uvádza Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia. Záujemcovia sa môžu prihlasovať prostredníctvom www.byvajajty.sk. Pokračovanie družstevného bývania opäť podporí aj Slovenská sporiteľňa.

Rezidenčný komplex ZWIRN sa buduje v blízkosti zrekonštruovanej Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 a Dulovho námestia. Je druhou z troch rezidenčných etáp a bude dokončený už začiatkom budúceho roka. V súčasnosti ponúka 81 voľných bytov, pričom najväčšiu časť z nich tvoria byty s dvoma až troma izbami. V prvej etape už od jari bývajú noví majitelia a v lokalite tak postupne vzniká živá štvrť, ktorú dotvárajú viaceré obchodné prevádzky, kaviarne či potraviny na prízemí bytového domu. Námestie pred Pradiarňou 1900 navyše od augusta dopĺňajú aj dve umelecké diela Last Splash a Cievka, ktoré vzišli z minuloročnej architektonickej súťaže vyhlásenej developerom. 

Menej starostí s družstevným bytom

Okrem ľahšej finančnej dostupnosti sa spájajú s družstevným bývaním aj ďalšie výhody spojené hlavne s odbremenením od administratívnych povinností. V prípade Družstva Magnolia 3 má tieto činnosti na starosti spoločnosť Somat Group, ktorá s developerom spolupracuje dlhodobo a v Bratislave spravuje niekoľko tisíc ďalších bytov. V pilotnom družstve zastupuje jeho vedenie a vykonáva správu družstva. „Jedným z hlavných benefitov je, že úver si berie družstvo a jeho členovia sa preto nezadlžujú. Zbavia sa aj administratívnych povinností, ako napríklad pravidelnej komunikácie s bankou ohľadom fixácie úveru, poistenia nehnuteľnosti či dane z nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Branislav Tresa, výkonný riaditeľ spoločnosti Somat Group. 

Viac informácií nájdete na webovej adrese www.byvajajty.sk.

YIT je popredná stavebná a developerská spoločnosť s viac ako 110 ročnou tradíciou. Vďaka bohatým skúsenostiam buduje funkčné bývanie a kancelárie pre dlhodobo udržateľný život v mestách s cieľom znižovania dopadu klimatických zmien. Pôsobí v ôsmich krajinách a prináša inovácie i kvalitu do každého projektu. Na Slovensku pôsobí od roku 2010 a pod hlavičkou YIT Slovakia sa sústreďuje najmä na revitalizáciu brownfieldov v Bratislave. Disponuje vlastnou stavebnou divíziou a manažmentom, s ktorým realizuje alebo manažuje vlastnú výstavbu.

Foto: YIT

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu