Podporná iniciatíva, ktorá chce motivovať deti k čítaniu kníh

0
406
vráťme knihy do škôl

Čítanie kníh ti otvára dvere do nekonečných svetov plných dobrodružstiev, tajomstiev a vedomostí. Každá stránka knižky ti ponúka príležitosť stať sa časťou príbehu, objavovať nové krajiny a stretnúť fascinujúce postavy. Nielenže rozvíjaš svoju predstavivosť a kreativitu, ale zároveň si rozširuješ slovnú zásobu a zlepšuješ čitateľské schopnosti. Knihy ti tiež pomáhajú lepšie pochopiť svet okolo seba, učia ťa empatii a poskytujú nové perspektívy, ktoré môžu ovplyvniť tvoje myšlienky a rozhodnutia. Navyše, čítanie je skvelý spôsob, ako relaxovať a uniknúť od každodenného stresu.

Píše sa v úvode práve odštartovanej obľúbenej celoslovenskej čitateľskej súťaže, určenej pre materské, základné i stredné školy. V centre pozornosti dvanásteho ročníka projektu Vráťme knihy do škôl je motivovať deti k čítaniu kníh. Novinkou aktuálneho ročníka je doplnenie o súťaž v písaní mikropoviedok.

„Vráťme knihy do škôl je krásny projekt, ktorý si získal nielen moje srdce, ale najmä obrovské množstvo priaznivcov po celom Slovensku. Fandím mu preto, lebo podporuje záujem o knihy a motivuje k čítaniu. Verím, že aj vy sa radi začítate do zaujímavých príbehov z histórie, ďalekých krajín, fantasy svetov, ale aj zo súčasnosti. Je to čas, ktorý venujete iba sebe, rozširujete si obzory, či slovnú zásobu. A to vám nikto nikdy nezoberie,“ zdôvodňuje podporu projektu Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Princíp súťaže, ktorej je vyhlasovateľom Bratislavský samosprávny kraj, je jednoduchý. Stačí si prečítať ľubovoľnú knihu a napísať o nej krátky referát v rozsahu maximálne dvoch strán. Čitateľ má objasniť, prečo si vybral práve túto knihu a čo mu dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok inšpirovaný textom, ktorý im prečítali učitelia alebo rodičia. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať svoj text, obrázok alebo oboje. V súťaži sa neposudzuje literárna kvalita príspevkov, dôležité je čítať. Z online doručených príspevkov sa víťazi pre jednotlivé kategórie určujú žrebovaním. Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v tvorivom písaní mikropoviedok. Môžu mať rozsah jednej až dvoch normostrán. Súťaž má kategórie rozdelené podľa jednotlivých ročníkov na základných a stredných školách.

ako motivovať k čítaniu kníh

Uzávierka súťaže je 1. apríla 2024. V hre je aj množstvo zaujímavých cien. Okrem jednotlivcov bude ocenená aj najaktívnejšia škola ako aj Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre. Na túto cenu navrhujú študenti knihovníka, učiteľa slovenského jazyka či vychovávateľa, ktorý u žiakov podporuje záujem o čítanie. Slávnostné vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien sa uskutoční 23. apríla v Bratislave.

Súťaž Vráťme knihy do škôl organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s občianskym združením Učenie s úsmevom ako aj s ďalšími samosprávnymi krajmi na celom Slovensku. Viac informácii o projekte nájdete na www.vratmeknihydoskol.sk.

Pripravila:  Lucia Forman
Foto: BSK a unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu