Tipy ako vybrať školu pre predškoláka

0
931

Odborníčka na vzdelávanie a pedagogička Lucia Bacíková radí: Zvážte 4P

Ide o PRODUCT, PROMOTION, PRICE, PLACE (produkt, prezentácia, cena, umiestnenie).

Poradie je na každom rodičovi, pretože každý má iné priority, možnosti a nároky. Pre niekoho je kľúčové, aby bola škola čo najbližšie k domu (PLACE), iný pozerá na pestrosť webovej stránky (PROMOTION), ďalší zohľadňuje cenu školného (PRICE), iných rodičov zaujíma program, filozofia, idea či koncepcia školy (PRODUCT). Ideálne však je, ak sú všetky 4P v rovnováhe a nemusíte robiť ústupky, či znižovať zo svojich nárokov a predstáv.

Ak nebudete presvedčení o správnosti výberu a nestotožníte sa s koncepciou, hneď pri prvom „probléme“ to pocíti ako prvé vaše dieťa. PROMOTION školy môže byť nielen na webovej stránke, ale informácie o nej získate aj na výstave škôl, alebo úplne jednoducho ste sa o nej dozvedeli od známych, rodiny, susedov, mám na ihrisku a podobne. Získali ste teda cenné informácie na základe osobných skúseností.

Pre niekoho možno bude kľúčová vzdialenosť školy od bydliska či práce alebo práce a bydliska. Určite je aj tento bod dôležitý, lebo voziť dieťa každé ráno na opačný koniec mesta či dokonca do iného mesta a potom sa presúvať na iný koniec mesta do práce a poobede absolvovať tento kolotoč znova, nepridá na pokoji a pohode rodiny. Ak si teda neviete toto, ani len pri najlepšej možnej vôli, vôbec predstaviť, hoci ste našli ideálnu školu, asi budete hľadať inú alternatívu.

Aj keď ste našli školu alebo školy, ktoré spĺňajú vaše kritéria, výber sa nekončí. Celý výber totiž musí byť v súlade s potrebami vášho dieťaťa. Skúste byť vnímaví k jeho potrebám, záujmom, k jeho osobnosti. Skúste ho vnímať. A možno zistíte, že škola, ktorá sa javí ako ideálna pre vás, je len vaším želaním. Vašou túžbou naplniť cez svoje dieťa očakávania vašich rodičov na vás. Skúste to so svojimi deťmi inak. Neprojektujte do nich vaše predstavy, neplňte si cez deti vaše detské sny. Pochopte najprv seba samého a potom pochopte svoje dieťa. Pristupujte k nemu s empatiou a nebráňte mu plniť si sny. JEHO sny. Ak toto všetko dáte, škola sa vám bude pre vaše dieťa, spolu s vaším dieťaťom vyberať oveľa ľahšie. Možno zistíte, že, aj keď nikto určite nespochybňuje význam a dôležitosť cudzích jazykov, vaše dieťa netúži po škole, ktorá sa pýši školským klubom vedeným výlučne v cudzom jazyku. Potrebuje byť v škole iba jednoducho šťastné a spokojné. Možno nepotrebuje školu, ktorá sa umiestňuje na prvých priečkach v chemickej olympiáde, ale potrebuje sa cítiť v škole bezpečne, potrebuje sa cítiť byť prijaté také, aké je v skutočnosti je. A potom sa možno zmenia niektoré vaše kritériá na výber školy. Predtým ako začnete hľadať ideálnu školu, na chvíľu sa zastavte a počúvajte seba a svoje dieťa alebo sa poraďte s odborníkmi.

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu