Jeden z Murphyho zákonov hovorí, že každý deň si pekne upraceme, a keď to jeden deň neurobíme, príde návšteva.
Našťastie, pri stretávaní sa s blízkymi ľuďmi v pohodlí domova poriadok až taký dôležitý nie je. Oveľa podstatnejšia je príjemná atmosféra a pohodlie odvíjajúce sa aj od zariadenia miestnosti.

Je lepšie usadiť hostí na pohovku, alebo staviť na trendový sedací vak?

Pohovky, gauče, kanapy, leňošky, váľandy…
V prípade, že hľadáme komfortné a štýlové sedenie do obývačky, môžeme si zvoliť pohovku alebo gauč. Zvyčajne sa jedná o čalúnený alebo kožený kus nábytku bez alebo s operadlami určený na pozdĺžne sedenie alebo ležanie.
Pohovky sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, farbách alebo vzoroch. V ponuke sú dvojmiestne, trojmiestne či štvormiestne varianty.
Luxusnejšie pohovky disponujú nastaviteľnou alebo aspoň vyvýšenou opierkou hlavy a operadlom nôh, ktoré spríjemňujú chvíle oddychu.
Čím sa riadiť pri výbere sedačky?

Pri výbere tohto kusu nábytku by sme mali zohľadniť funkcie, ktoré má gauč v interiéri spĺňať. Budeme ho používať iba príležitostne a má byť dizajnovým kúskom, alebo je určený na každodenné sedenie, odpočívanie alebo dokonca spanie?

Zdroj foto: istockphoto.com/Halfpoint

V prípade, že nám je vzácny každý centimeter, preferujeme rozkladací variant sedačky s úložným priestorom.
Ak chceme mať z gauča dominantný prvok miestnosti, volíme nevšedný dizajn, výrazné farby a nápadité vzory pútajúce pozornosť.
Pohovky nepatria iba do obývačky, ale sú vhodné aj do detskej izby. Napríklad dvojmiestna pohovka s úložným priestorom v preferovanej dvojkombinácii farieb je výborným riešením do detskej alebo študentskej izby.

Sedacie vaky, lopty, vankúše či taburety
Sedacie vaky sú populárnou alternatívou tradičnej sedačky najmä v moderných domácnostiach.
Ponúkajú širokú škálu využitia – jednoducho sa s nimi manipuluje, ľahko sa udržiavajú, poskytujú zdravé sedenie, ležanie a dokonalý relax, sú dostupné v rôznych tvaroch a farbách.
Môžu byť súčasťou obývačky, spálne či detskej izby. Niektoré sú vhodné aj do exteriéru.

Zdroj foto: istockphoto.com/Deagreez

V prípade nečakanej a viacpočetnej návštevy sa dajú ľahko premiestniť alebo využiť ako pohodlný variant postele.

Do príbytku najmenších sú stvorené sedacie lopty. Do obývačky sedacie taburety alebo sedacie vaky tvarom pripomínajúce kreslo. Náročnejší v obývačke ocenia sedacie vaky z ovčej kože alebo prírodnej usne.
Sedací vak pripomínajúci ležadlo s podhlavníkom ulahodí ľuďom s bolesťami krčnej chrbtice. Na relax s knihou v ruke alebo občasné prespanie sú vhodné moderné vankúše na sedenie alebo ležanie.
Čo sa týka nevýhod, odvíjajú sa najmä od typu sedacieho vaku – niektoré sú náročnejšie na údržbu či priestor, nemusia byť správnou voľbou do interiéru starších ľudí či tých, ktorí majú ťažkosti s hybnosťou, pretože vstávanie z nich je náročnejšie.

Je lepšia pohovka, alebo spací vak?
Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje – všetko závisí od nášho vkusu, preferencií, zvoleného materiálu či kvality zhotovenia.
V prípade, že pohovka alebo spací vak spĺňa naše kritéria a spríjemňuje nám chvíle oddychu, vybrali sme si správne.

Zdroj foto: istockphoto.com/Prostock-Studio / istockphoto.com/Halfpoint / istockphoto.com/Deagreez

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu