Ceny bytov a domov medziročne vzrástli takmer o 10 percent. Prispieva k tomu aj fakt, že banky ponúkajú stále výhodnejšie úrokové sadzby na úvery na bývanie. Poštová banka prichádza s hypotéku od 0,5 % p.a.. Bývanie dnes síce nekúpime lacno, ale vieme si ho zabezpečiť za lacné peniaze. A pri refinancovaní úverov, aj tých, ktoré boli načerpané len nedávno, dokážeme ušetriť tisícky eur.

Národná banka Slovenska od januára opäť sprísnila podmienky na poskytovanie úverov na bývanie. Ak však máte požadovaný objem vlastných zdrojov, hypotéku dnes môžete získať s historicky najnižšími úrokovými sadzbami. „V Poštovej banke klientom ponúkame výhodný úver na kúpu nehnuteľnosti, poprípade na jej rekonštrukciu alebo na refinancovanie už existujúcich úverov so sadzbou od 0,5 % p.a. pre všetky typy fixácie. Pri takýchto podmienkach dokážu ušetriť tisícky eur,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
Pri priemernej výške úveru v krajských mestách na úrovni 120-tisíc EUR a splatnosti 30 rokov je pri úroku 0,5 percenta ročne mesačná splátka iba 359,02 EUR. „Začiatkom roka 2010 sa priemerná úroková sadzba na trhu pre nové obchody pohybovala na úrovni 1,4 percenta ročne. Mesačná splátka úveru, poskytnutého za týchto podmienok je  takmer o 50 EUR vyššia, ako by bola teraz pri našej aktuálnej ponuke. Refinancovaním starším úverov, napríklad so spomínanou sadzbou na úrovni 1,4 %, pri súčasnom úroku 0,5 % p.a. klienti dosiahnu ročnú úsporu až 592 EUR,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková. Pri päťročnej fixácii sa tak dá za celú dobu fixácie ušetriť takmer tritisíc eur (2962,20 EUR).

Úver s úrokom 0 %

Kampaň Poštovej banky na výhodnú hypotéku od 0,5 % potrvá od 1. februára do konca marca. Viacerí klienti ju však môžu získať úplne zadarmo. „Klienti, ktorí v tomto období požiadajú o úver a aj ho načerpajú, budú po splnení podmienok zaradení do súťaže o nulovú úrokovú sadzbu,“ hovorí Lýdia Žáčková. Úver s úrokom 0 % môže mať až 42 výhercov, ktorí získajú ešte väčšiu mesačnú úsporu. „Ak zoberieme už spomínaný príklad úveru vo výške 120-tisíc EUR na 30 rokov, pri päťročnej fixácii a nulovej úrokovej sadzbe bude jeho mesačná splátka iba 333,34 eur. Každý mesiac tak klient ušetrí 75,05 EUR, čo je za rok až 900 EUR. Pri päťročnej fixácii tak ušetrí 4 503 EUR,“ dodáva Lýdia Žáčková.

Kratšie splácanie verzus nižšia splátka
Rovnaké podmienky platia aj pri refinancovaní hypotéky. „Tu sa klient môže rozhodnúť, či si natiahne dobu splatnosti na 30 rokov, alebo naopak, dobu splatnosti si nastaví tak, aby sa výška novej splátky zhodovala s tou pôvodnou,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková.
V prípade, ak si klient zvolí splatnosť úveru 30 rokov, znížia sa mu mesačné výdavky. „Práve refinancovanie úveru, kedy sa klientom zníži mesačná splátka, je vhodné na vytváranie si finančnej rezervy. Ak by si klient odkladal len 25 EUR mesačne, polovicu sumy, ktorú vďaka refinancovaniu pri nami ponúkaných podmienkach mesačne ušetrí, za 30 rokov s ročným zhodnotením na úrovni 3 % by  dokázal ušetriť až 14 424 EUR,“ konštatuje Lýdia Žáčková. Prípadne môže kedykoľvek v čase použiť nasporené peniaze na zrealizovanie mimoriadnej splátky.
V prípade, že sa klient rozhodne skrátiť dobu splatnosti, prejaví sa mu to na celkových nákladoch úveru, ktoré budú nižšie ako keby splácal úver 30 rokov. Pri dobe splatnosti 30 rokov by celkové náklady na úroky predstavovali sumu 9 246 EUR. Pri splatnosti 26 rokov by to bolo 7 990 EUR. „Teda v prípade, že by klient uprednostnil kratšie obdobie splatnosti pred nižšou mesačnou splátkou, na celkových nákladoch pri splatení celého úveru by ušetril 1 256 EUR,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky.
Viac informácii o hypotéke s úrokom od 0,5 % p.a., ktorý banka ponúka bez poplatku za jeho poskytnutie, nájdete na www.postovabanka.sk/hypoteka.

Podmienky úveru

Výška úveru:
* do 50% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 0,50% p.a.
* od 50,01 do 70% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 0,6% p.a.
* od 70,1 do 80% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 1,0% p.a.
* od 80,01% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 2% p.a.
* uvedená úroková sadzba je po zohľadnení dole uvedených zliav za voliteľné služby v Poštovej banke

Zľava za voliteľné služby:
* splácanie z účtu v PABK: -0,30%
* poistenie /výška úveru: -0,20%

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu