Prečo sa partneri navzájom podvádzajú? Nevera už dávno nie je žiadne tabu

0
1901

Robí to veľa ľudí, no nikto o tom nehovorí. Keď to praskne, váš život sa môže obrátiť naruby a všetko zničiť. A predsa sú ľudia, ktorí si nemôžu pomôcť a robia. Prečo je to tak? Prečo ľudia podvádzajú, aj keď majú vedľa seba človeka, o ktorom tvrdia, že ho milujú? Je to dnešná doba alebo to tu bolo vždy?

A tu si rovno môžeme odpovedať na poslednú otázku. Bolo to tu vždy! Ľudia sa podvádzali vždy, ale nikdy sa o tom nehovorilo tak nahlas ako dnes. Doba je otvorenejšia a aj keď sa vo všeobecnosti nikto nerád chváli neverou, už to nie je také tabu. Máte vedľa seba človeka, s ktorým vám je dobre a myslíte si, že ho milujete a zrazu to príde. Podvediete a poviete si, stalo sa to len raz. O chvíľu podvediete znova a stane sa z toho začarovaný kruh.

Mnoho ľudí má s vernosťou problémy a aj keď nechcú podviesť, sú natoľko slabí, že sa to proste stane. V prvom rade je to určite o charaktere a povahe človeka. Slabší jedinec jednoducho podľahne. Je to ako u zvierat. Len veľmi málo zvierat je monogamných. A preto majú poniektorí pocit, že nevera je normálna a prirodzená.

„Ľudia podvádzajú, lebo im niečo vo vzťahu chýba. Buď vzrušenie, dobrý sex alebo neha. A z nepochopiteľných príčin sa nerozídu, ale radšej majú bokovky. Mám s tým skúsenosti, takže neveru by som neodpustila. A ak mám byt neverná, radšej ostanem single,“ myslí si naša čitateľka Lenka. „Podľa mňa ľudia podvádzajú preto, že majú nejaký problém sami so sebou – napríklad nedostatok sebavedomia. Potom to môže byť napríklad nestálosť, niekto sa jednoducho taký narodí a bojuje s týmto problémom celý život. Možno aj chce byť verný, ale jeho podstata mu to akosi nedovoľuje. No a potom to je podľa mňa aj presvedčenie – a to u ľudí, ktorí považujú monogamiu za neprirodzenú a proti prírode. Ja by som neveru nedokázala odpustiť, aj keby som chcela“ hovorí 26-ročná Beáta.

Tisíce párov neveru odpustia, ale je potom ten vzťah taký istý ako predtým? Nikdy už nebude taký, aký bol. Ostane v ňom trhlina, ktorá sa síce dá zaplátať, ale pri ďalšej kríze sa to aj tak zase vytiahne na povrch. Je len málo ľudí, ktorí dokážu dať hrubú čiaru a už sa k tomu nikdy nevrátiť. Vtedy sa vzťah ešte zachrániť dá. Sú aj tí, ktorí mlčia a neveru nechcú priznať. „Nie každý neverník vie, že nevera aj tak vyjde najavo a nech má dôvod akýkoľvek, nijako mu to nepomôže,“ hovorí psychologička Zuzana Kmecová.

Čo na to hovoria muži?

Pýtali sme sa aj mužov, ako vidia neveru a či by ju dokázali odpustiť. „Bol som neverný. A prečo? Ak ide o chlapa je to väčšinou myslím pudová záležitosť a potom je neverný, ak mu žena nedáva všetko, čo potrebuje. Ak to nemá doma, no tak sem tam skočí po pomaranče k susede. Je to aj vec povahy a charakteru. Ak už máš ženu, ktorú miluješ a chceš s ňou deti a budúcnosť, nepodvedieš. Už som odpustil neveru, ale šlo len o bozky. Chlapcovi som rozbil ciferník, ale kebyže išlo o sex, nemám, čo riešiť,“ povedal nám Tomáš.

O čom to vlastne je? Prečo ľudia podľa psychologičky podvádzajú? „Príčina jedna jediná neexistuje a každý má iný, ten svoj dôvod, ktorým si to nejako vysvetľuje. Najčastejšie mám pocit, že sa to spája s obvinením partnera, že to kvôli nemu, on je na vine, lebo odmieta to, robí to a nerobí hento. Alebo už má toho s aktuálnym partnerom dosť. Pre niektorých je to chuť zakázaného ovocia, pre niektorých dvíhanie sebavedomia, zbavovania sa komplexov,“ vysvetľuje Zuzana Kmecová.

Tridsaťšesťročný Paľo si myslí, že za to môže aj doba, v ktorej žijeme. „Je taká doba. Sex už nie je tabu, táto téma je otvorená a ľudia tú neveru akoby viac akceptujú. Určite v tom bude aj zvierací pud, keďže veľmi málo zvierat je monogamných. A asi je niečo aj na tom, že pokiaľ to nemáš doma, hľadáš inde. Ja som nikdy nepodviedol a neveru by som neodpustil.“

Psychologička Zuzana Kmecová hovorí aj o tom, že tí, čo podvádzajú aj vedia, že tým ubližujú, dokonca majú pocit viny a predsa to robia. „Človek potrebuje aj kúsok vzrušenia, nových podnetov, ale aj istotu. Istota je starý partner, preto asi nie je dobré mu to vravieť. A milenec/milenka sú to nové, vzrušujúce, zakázané,“ dodáva.

Je kopec ľudí, ktorí povedia, že svoju polovičku milujú, nechcú ju opustiť, lebo im to tak vyhovuje, ale vyhovuje im mať aj milenca. Tam práve zažijú to nové, vzrušujúce a iné. Lenže milujú tí ľudia skutočne úprimne alebo len klamú samých seba?

by Andrea L.

foto: tumblr, blogspot

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu