Poznáte Pardubice, mesto perníka

0
1342

Vianočné obdobie je neodmysliteľne spojené s voňavými perníčkami.

Keď sa povie Pardubice, väčšine z nás sa vzápätí vybaví ďalšie slovo – perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicami späté tak nerozlučne, že sa prakticky stalo ich symbolom. Každý obyvateľ Pardubíc bol aspoň raz v živote nazvaný „pernikárom“. Na pôvodne provokujúcu prezývku, sú dnešní Pardubičania neskutočne pyšní a tradíciu s ním spojenú rozvíjajú na každom kroku.

V centre Pardubíc je nejeden obchodík zdobený perníkom. Stánky s maľovanými perníkmi vítajú na železničnej stanici každého, kto príde do mesta vlakom. Aj to je symbolické, pretože perník je suvenírom, bez ktorého sa žiadny návštevník Pardubíc domov nevracia.

Pernštýnské náměstí, foto: Tomáš Kubelka

Pardubice žijú perníkom. Mesto je na svoj typický produkt právom hrdé a starostlivo dbá na tradíciu spojenia perníka a mesta. Už dlhé desaťročia tu pôsobí renomovaný folklórny súbor Perníček, s perníkom sú zviazané napríklad miestne tanečné súťaže – „O perníkovou pantofli“ alebo „Perníková kopretina“. Mesto perníkom skutočne žije, čo dokazuje aj množstvo podujatí, ktoré tu môžete v priebehu roka navštíviť. Perník prenikol do bežného života mesta okrem názvov najrôznejších súťaží a spoločenských podnikov aj voľbou svojho perníkového kráľa. Tým sa stal Pavel Janoš, súčasný majiteľ rodinnej firmy, ktorej tradícia sa odvíja už od začiatku 20. storočia.

Veľa akcií sa odohráva v Perníkovej  chalúpke – múzeu perníka. Nájdeme tu skutočne širokú ponuku podujatí a zážitkových programov. Kým dospelých zaujme história pernikárskeho remesla a pardubického perníku, pre deti je pripravené nezvyčajné zamyslenie nad rozprávkou O perníkovej chalúpke. Výstavné expozície obsahujú vyše tisíc perníkov z celej ČR. Ide väčšinou o víťazné práce z rôznych súťaží. Medové zážitky zahŕňajú návštevu Múzea perníku s mestečkom Perníkov, putovanie tajuplným lesom do Pernikárskej dielne Ježibaby a ďalej do Medového raja, Neba a Pekla. Sezóna Perníkovej chalúpky sa otvára prvý marcový deň prebudením Ježibaby zo zimného spánku, po ktorom nasleduje Slávnostný ples medu. Nasleduje Medobranie pri Perníkovej chalúpke, Stretnutie Janíčkov a Marienok, veľkonočné a vianočné inšpirácie a, samozrejme, ukladanie Ježibaby na zimný spánok.

Perníky neodmysliteľne patria aj k Vianociam. Radnica, infocentrum a viacero miestnych kaviarní sa preto tento rok pokúsili spríjemniť advent v rámci projektu „Advent s vôňou perníka“. Počas predvianočného obdobia si obyvatelia a návštevníci mesta budú môcť vo výdajných okienkach mnohých kaviarní kúpiť aj najrozličnejšie perníky. V ponuke sú tradičné rumové perníky, žitný perník, perníkový cheescake, ale aj káva či čokoláda posypaná perníkovým korením alebo ochutená perníkovým likérom.

Zdroj: www.vychodnicechy.info, www.topardubicko.cz/cs

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu