V galérii v Starom Smokovci si môžete pozrieť výstavu fotografa Yara M. Kupča – Moja Európa

0
371
výstava fotografa Kupča

Tatranská galéria v Poprade prináša pre návštevníkov Vily Flóra v Starom Smokovci počas celého leta fotografickú výstavu dlhoročného profesionálneho fotografa a cestovateľa Yara M. Kupča s názvom Moja Európa. Vernisáž sa uskutoční 22. júna 2023 o 16. hodine a výstava bude prístupná až do 10. septembra.

Yaro M. Kupčo sa narodil v Kežmarku. V mladosti sa venoval cyklistike a horolezectvu, ale po úraze vo Vysokých Tatrách odišiel bývať do Piešťan. Nevzdal sa. Neskutočnou húževnatosťou sa napriek hendikepu vypracoval na jedného z najvýznamnejších slovenských fotografov – krajinárov. Riadi sa heslom: „Kam nemôžu nohy, dosiahne objektív.“ Pre svoj objektív si vyberá výnimočné scenérie panenskej prírody. Nepoužíva digitál, fotografuje výlučne klasickými fotografickými prístrojmi. Jeho jedinečné zádumčivé fotografie sú čiernobiele, nanajvýš tónované do hneda sépiou. Ako fotograf precestoval Slovensko, alpské krajiny, Škandináviu, USA i Kanadu a svoju aktuálnu výstavu venoval Európe.

výstava fotografa Kupča

Vystavoval v mnohých mestách na Slovensku, v Čechách, Poľsku, Belgicku, Luxembursku, Taliansku, Fínsku, Maďarsku, Francúzsku, Japonsku i Číne. Za svoju jedinečnú tvorbu i prístup k životu dostal už mnoho ocenení. 

O svojej tvorbe a výstave Moja Európa autor povedal: „Mnoho mojich výstav malo názov Cesty a zastavenia, tak sa volá aj moja kniha. Je o túžbe človeka poznávať, ale aj o nutnosti spomaliť. Táto výstava je však len o tom poznávaní, o cestovaní. Ako človek milujúci slobodu som, samozrejme, uvítal pád komunizmu a otvorenie hraníc. A už vtedy začala moja cestovateľsko – poznávacia anabáza. Najskôr to boli alpské krajiny, potom zvyšok Európy a aj zámorie.

výstava fotografa Kupča

Asi pred desiatimi rokmi sa zrodila základná myšlienka o európskej výstave. Pôvodne som na nej chcel mať najvyššie štíty jednotlivých krajín, ale potom som si uvedomil, že to by nebolo vôbec zaujímavé. Mnohé krajiny sú rovinaté a najvyšší bod tam vyčnieva pár metrov nad okolie. Bolo mi jasné, že tadiaľ cesta nevedie, preto som fotil nejakú zaujímavosť typickú pre ten ktorý štát. Niekedy sa ani to nedalo, ale nakoniec som našiel nejaký kompromis.

Dosť som rozmýšľal, čo to vlastne „Európa“ je, dá sa definovať zemepisne, ale aj inak. Nakoniec som sa rozhodol dať na výstavu krajiny, ktoré patria do Európy nielen geograficky, ale aj civilizačne, kultúrne. Na tejto interaktívnej výstave je 43 fotografií, Veľká Británia je rozdelená na Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko.“

Prvá časť spomínanej knihy čiernobielych fotografií Cesty a zastavenia zahŕňa fotografie z alpských krajín – Rakúska, Švajčiarska, Francúzska, Talianska a Korziky a obrazom hovorí o túžbe človeka po poznaní a objavovaní a tiež o zapĺňaní bielych miest na mapách. Druhá časť s názvom Zastavenia zase ponúka fotografie zo Slovenska, hlavne z Tatier, Pienin, Oravy. Obrazom hovorí o nutnosti zastaviť sa, spomaliť v tomto uponáhľanom svete, kde sa všetci neustále ponáhľame, často ani sami nevieme kam…

výstava fotografa Kupča
výstava fotografa Kupča
výstava fotografa Kupča

Tatranská galéria Poprad
Foto: archív Y. M. K.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu