Zistilo sa, že COVID-19 vážne ohrozuje obličky

0
1163

Koronavírus nás stále nepríjemne prekvapuje

Za posledný rok sme sa v boji s koronavírusom naučili, že spôsobuje nepredvídateľné kardiovaskulárne, neurologické, internistické komplikácie, ale neobchádza ani taký dôležitý orgán, akým sú práve obličky.

Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18 % pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. Pre obličky je hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia. Aj po prekonaní infekcie je kľúčová prevencia. Pacienti by mali čo najskôr absolvovať preventívne vyšetrenie u svojho praktického lekára alebo navštíviť nefrologickú ambulanciu.

Pri príležitosti 11. marca – tohtoročného Svetového dňa obličiek k tomu vyzýva hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum na Slovensku, MUDr. Monika Alaxinová, CSc. aj Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).

Nebezpečná infekcia obličiek

Koronavírus poškodzuje obličky dvomi spôsobmi. Primárne toxicky napáda priamo bunky obličkových klbiek a kanálikov. Okrem toho sekundárne útočí na obličky cez horúčky, dehydratáciu, covidovú pneumóniu alebo zasahuje srdce a spôsobuje septický šok. „Väčšina pacientov má zasiahnuté obličky práve sekundárnou cestou, ktorá spôsobuje zlé prekrvenie a na to sú obličky veľmi citlivé,“ vysvetľuje nefrologička MUDr. Monika Alaxinová, CSc. Primárne poškodenie obličiek vírusom spôsobuje až stokrát vyššiu koncentráciu enzýmu ACE-2 v obličkách ako napríklad v pľúcach. Tento enzým funguje ako receptor koronavírusu pre vstup do bunky. Pokiaľ v obličkách napadne tubulárne bunky, rozvinie sa tzv. akútna tubulárna nekróza, keď bunky odumrú a po dobu kým sa obnovia, musí byť pacient na dialýze. Vírus taktiež napáda bunky glomerulu, kde spôsobuje poškodenie podobné ako pri infekcii HIV. Početnosť takýchto priamych napadnutí zatiaľ nie je známa, pretože potvrdiť ich môže jedine biopsia, ktorá sa bežne nevykonáva.  

Nedávno bola zverejnená štúdia, do ktorej bolo zapojených 3099 pacientov zo 67 amerických nemocníc, ktorí boli hospitalizovaní na JIS. Z týchto ľudí malo 20 % (637 pacientov) akútne poškodenie obličiek, ktoré si vyžadovalo následnú dialyzačnú pomoc. Mortalita týchto pacientov v priebehu jedného mesiaca od prijatia bola 55 %. „Aj na Slovensku sa počet pacientov, ktorí budú potrebovať dialýzu, môže v dôsledku koronavírusu zvýšiť o 5 – 10 %,“ konštatuje MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

Dôležité preventívne vyšetrenia

Ochorenie obličiek spôsobené koronavírusom môže zostať skryté. Je dôležité ho čo najskôr odhaliť. Stačí iba analýza moču a kvapka krvi. „Pacienti, ktorí boli hospitalizovaní, by mali podstúpiť kontrolu po troch a potom po šiestich mesiacoch od uzdravenia. Preventívne vyšetrenie by však mali absolvovať všetci, ktorí covid prekonali, takže aj tí, s miernym priebehom,“apeluje na nás hlavná nefrologička B. Braun Avitum na Slovensku.

Tohtoročný Svetový deň obličiek – vo štvrtok 11. marca – je neštandardný. Za normálnych okolností by sa po celom Slovensku konal deň otvorených dverí v nefrologických ambulanciách a dialyzačných strediskách a ponúkali by bezplatné vyšetrenia bez objednania. Pandémia koronavírusu však takéto aktivity neumožňuje. Slovenskí nefrológovia preto vyzývajú všetkých ľudí, ktorí prekonali COVID-19, aby kontaktovali svojho všeobecného lekára so žiadosťou o preventívnu prehliadku. „Vyšetrenie nie je zložité a všeobecní lekári sú na to vybavení. Bez týchto preventívnych vyšetrení sa môže stav obličiek v populácii zhoršovať, pretože vírus dokáže obličky skutočne poškodiť a bez prevencie o tom pacient dlho nemusí ani vedieť,“ vysvetľuje riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum, MUDr. Martin Kuncek. Všetci ostatní si môžu svoje obličky otestovať aspoň na diaľku pomocou stránky www.oblickovakalkulacka.sk. Pokiaľ komukoľvek vyjde, že je v rizikovej skupine, nemal by odkladať preventívne vyšetrenie. „Za posledný rok sme sa v boji s koronavírusom naučili, že spôsobuje nepredvídateľné kardiovaskulárne, neurologické, internistické komplikácie, ale neobchádza ani taký dôležitý orgán, akým sú práve obličky. Pre všetkých pacientov, ktorí to budú potrebovať je dôležité zabezpečiť včasný prístup k dialyzačnej liečbe, ale nevyhnutný je aj záujem samotných pacientov o preventívne vyšetrenia,“ hovorí Ing. Katarína Danková, PhD, výkonná riaditeľka SK+ MED. 

Očkovanie ako súčasť prevencie

Očkovanie pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje dialýzu, je na Slovensku oproti naším českým susedom v prvej prioritnej skupine a v tejto chvíli je zaočkovaných proti COVID-19 približne 50 % pacientov. Na Slovensku je približne 4 000 dialyzovaných pacientov, ktorí patria k najviac ohrozeným skupinám ľudí v rámci celej populácie. „Na Slovensku budeme mať čoskoro zaočkovaných všetkých indikovaných pacientov, ktorí majú o vakcínu záujem,“ potvrdila MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

Očkovanie môžu podstúpiť aj pacienti po transplantácii obličiek, ale rovnako ako u dialyzovaných pacientov nie je jasné množstvo protilátok, ktoré si dokáže ich imunita vytvoriť. Napriek tomu, že zatiaľ nie sú k dispozícii dáta, lekári už vedia, že pokiaľ ochorenie COVID-19 prekoná transplantovaný pacient, jeho organizmus si vytvorí približne o tretinu menej protilátok než u ostatnej populácii.

Menej transplantácií obličiek

Na Slovensku sa podľa Národnej transplantačnej organizácie podarilo v uplynulom roku transplantovať 131 obličiek, pričom 18 obličiek pochádzalo od žijúcich darcov. Ide o pokles o 27 % oproti roku 2019. Za zníženie transplantačnej aktivity môže predovšetkým pandémia koronavírusu. Problematická je aj transplantácia obličiek u pacientov, ktorí sú v akútnej fáze ochorenia COVID-19.

Zdroj: Grape PR a SK+MED

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu