Pravidelná podpora imunity beta glucanom

0
823

Predpovede sa napĺňajú: delta mutácia koronavírusu nám teraz v jeseni opäť chce začať diktovať, ako máme žiť, kam chodiť, s kým sa stretávať. Vysoko účinnou zbraňou proti COVID-19 a tiež proti chrípke, ktorá sa o nás pokúša vždy v jeseni, je dôsledné dodržiavanie R-O-R, izolácia chorých, vakcinácia a tiež dobre fungujúci imunitný systém. 

Podporu imunitného systému beta glucanom, zvlášť v čase zvýšenej chorobnosti a pri ochorení COVID-19, potvrdzujú aj aktuálne poznatky a skúsenosti z praxe. Pre deti a tínedžerov odporúča jeho užívanie aj Ministerstvo zdravotníctva SR a to zvlášť pri ochorení COVID-19 s ľahkým alebo stredne ťažkým priebehom.

Beta glucan a imunitný systém

Úlohou imunitného systému je ochrana organizmu. Pomáha opraviť, zahojiť čo je poškodené a odstrániť to, čo do tela nepatrí (baktérie, vírusy, plesne, ale aj zmutované vlastné bunky, z ktorých by mohlo vzniknúť rakovinové ochorenie). Ak je však imunitný systém oslabený (stresom, nadmernou fyzickou záťažou, zlou životosprávou, nedostatočným oddychom, spánkom, životným prostredím a  i.), neplní si spomínané povinností. Prejavuje sa to horším hojením rán, zvýšenou citlivosťou na ochorenia, zdĺhavým  liečením bežných ochorení, komplikáciami pri liečbe. Stovky až tisíce experimentálnych a klinických štúdií na bunkách v laboratóriách, ale aj na zvieratách a ľuďoch preukázali podporné účinky beta glucanu na imunitný systém, vďaka čomu sa zlepšila schopnosť imunitného systému plniť si svoje úlohy. 

Beta glucany samy osebe neliečia. Bunky imunitného systému, najmä mikrofágy, neurofily a niektoré lymfocyty, však majú špecifické receptory, na ktoré sa beta glucan naviaže. Vtedy získajú imunitné bunky akoby externý zdroj energie, čo zvyšuje ich schopnosť plniť si ochrannú funkciu v organizme a bojovať so škodcami,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu a beta glucan. 

Ako bojujeme s vírusom SARS-CoV-2

V záťažových situáciách je vhodné posilňovať imunitný systém aj užívaním vysokočistého bete glucanu na podporu imunity. Zatiaľ čo veľa ľudí, vrátane detí a tínedžerov, ktorí prišli do kontaktu s koronavírusom SARS-CoV-2 v tretej vlne pandémie, nemá žiadne zdravotné ťažkostí, najmä ak sú zaočkovaní a majú dobre fungujúcu imunitu (ale ho prenášajú), mnohí iní nemajú to šťastie. Niektorí končia v nemocnici a lekári bojujú o ich život. U ťažkých stavov dochádza k zápalu pľúc a poškodeniam pľúcnych tkanív. Vyskytujú sa aj ďalšie komplikácie, ako sú sekundárne vírusové a bakteriálne infekcie, poškodenie obličiek, srdca, tvorba krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k trombóze, srdcovému infarktu a mozgovej porážke. Platí: čím viac zdravotných problémov už človek má, tým je väčšie riziko prípadných ďalších komplikácií a ťažkých stavov. Z nedávnej prvej a druhej vlny pandémie máme tiež skúsenosť, že aj pacienti liečení na koronavírus sa ešte dlho musia vyrovnávať so zdravotnými problémami, ktoré ich predtým netrápili. Preto je lepšie ochoreniu predchádzať očkovaním, dôsledným dodržiavaním R-O-R, obmedzením kontaktov na svoje rodinné a pracovné skupiny a tiež podporou imunitného systému. 

Pri liečbe sa okrem protizápalových liekov, kortikosteroidov a niektorých druhov antivirotík pozornosť vedcov upriamuje aj na beta glucany. Z doterajších poznatkov o pôsobení beta glucanov na imunitný systém a imunitné bunky, o jeho vplyve pri priebehu a liečbe iných vírusových respiračných ochorení a v kombinácii s poznatkami o COVID-19, viaceré vedecké skupiny publikovali svoje hypotézy o možných pozitívnych účinkoch beta glucanov. Dajú sa zhrnúť do troch okruhov: 

• Je možné, že ovplyvňovanie imunitného systému beta glucanmi z tzv. medicínskych húb už pred získaním ochorenia COVID-19, môže znižovať riziko vážnych stavov a ťažkých respiračných problémov. Vzhľadom k tomu, že beta glucany prevažne pôsobia na nešpecifický imunitný systém (ktorý je prvou líniou obrannej odpovede, a ktorý následne informuje a aktivuje špecifický imunitný systém), ich pôsobenie môže mať na priebeh ochorenia zásadný vplyv. 

• Je možné, že vysokočisté beta glucany môžu pomôcť podporiť imunitný systém pri riešení dôsledkov COVID-19. 

• Dokonca je možné, že podávanie beta glucanu pomôže pri riešení dysregulácie imunitnej odpovede smerom k redukcii cytokínovej búrky. 

Zatiaľ ide „iba“ o vedecké hypotézy. Na druhej strane aj samotní autori konštatujú, že beta glucany majú za sebou desaťročia výskumu a zároveň milióny konzumentov, ktorí beta glucany vo vyššej či nižšej čistote najmenej dve desaťročia užívajú a ich vysoká bezpečnosť bola už preukázaná. 

Odporúčanie Ministerstva zdravotníctva SR: 

Deti by mali pri liečbe Covidu užívať aj podporné látky, ako je beta glucan 

Podľa odborníkov tretia vlna koronavírusu postihne najmä nezaočkovaných a ohrozí aj deti a tínedžerov. Ministerstvo zdravotníctva SR  preto aktualizovalo pre pediatrov odporúčania s názvom Štandardné postupy pre pediatrov. Ide o odporúčania pre detských lekárov, ktoré pripravili špecialistky z odboru primárna pediatria MUDr. Elena Prokopová a MUDr. Beáta Kartousová. Pri návrhu odporúčaných postupov vychádzali z aktuálnych klinických štúdií a publikovaných odborných informácií o manažovaní liečby detských a dospievajúcich pacientov postihnutých koronavírusom. Odporúčania obsahujú nielen postupy, ale aj zoznam odporúčaných liekov a aktívnych látok, ktoré pomáhajú v boji s ochorením najmä pri miernych a stredne závažných prípadoch ochorenia Covid-19. Kým dospelým preukázateľne pomáhajú napríklad vitamíny C, D a zinok, u detí sa niektoré z nich neodporúča podávať vôbec a iné zase len v malých (a kontrolovaných) množstvách. Medzi nové aktívne látky podporujúce liečbu Covidu-19 ministerstvo zaradilo aj beta glucany a fytofarmaká. V časti Rozšírená podporná liečba sa o beta glucane píše:Ide o účinné látky, ktoré majú prirodzené imunomodulačné (teda imunitu podporujúce) účinky. Pomáhajú zmierňovať zápaly a urýchľovať regeneráciu zápalom poškodených tkanív.“

Imunita má aj iný rozmer

Odborníci z MZ SR, ako aj pediatri upozorňujú na to, že okrem liečiv imunitu zásadným spôsobom ovplyvňuje životný štýl. To znamená dostatočný spánkový režim, psychohygiena, primeraná pohybová záťaž, vhodná strava a oblečenie. Pokiaľ ide o výživu, na podporu imunity u detí a dospievajúcich odporúča MUDr. E. Prokopová a MUDr. B. Kartousová sladké zemiaky, mrkvu, zelenú listovú zeleninu, červenú papriku, brokolicu, pomaranče, mango, citróny, rôzne druhy orechov a zŕn, ryby, hydinu, červené mäso, fazuľu, šošovicu, vajíčka, mlieko a probiotiká.

Pravidelná podpora imunity

Bezpečnosť vysokočistého beta-1,3-1,6/D-glucanu z Hlivy ustricovitej spoločnosti  Natures  bola preukázaná v toxikologickej štúdii, viacerých štúdiách na zvieratách, ale aj v dvoch klinických štúdiách na ľuďoch. Jej výživové doplnky s vysokočistým beta glucanom si za 20 rokov pôsobenia na trhu našli cestu k svojim klientom. Pre najmenšie deti je ideálny Detský sirup 1 + s príchuťou lesnej jahody a vitamínom C a Detský sirup + pre deti od 3 rokov. Menšie deti, ktoré majú problém užívať tabletky, majú k dispozícii výživový doplnok s beta glucanom vo forme cmúľavých tabliet GluCandy. Počas rizikového obdobia, ako práve prežívame, alebo v čase vyššej sezónnej chorobnosti a tiež pri rekonvalescencii je dobré ich užívať denne. Vďaka svojmu zloženiu prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému a tiež k zníženiu vyčerpania a únavy. Pre staršie deti a dospelých sú vhodné výživové doplnky s vyšším obsahom beta glucanu: Beta glucan 120+ s vitamínom D a Beta glucan 240+ obohatený o vitamíny C a D. V prípade vážnych zdravotných ťažkostí je v ponuke spoločnosti Natures aj Beta glucan 500 + s najvyššou dávkou vysokočistého beta glucanu na trhu.

Produkty možno zakúpiť v lekárňach a online na www.natures.sk

Pripravila: Jana Pokorná 

Foto: archív spoločnosti Natures

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu