Všetci veľmi dobre vieme, že endorfíny nás robia šťastnými, ale sú dôležité aj v iných ohľadoch! Endorfíny sú prirodzene sa vyskytujúce chemické neurotransmitery produkované v ľudskom mozgu. Sú to takí malí škriatkovia, ktorí všade kam prídu tam so sebou nesú radosť a šťastie. Ale k čomu všetkému sú dobrý a ako nám vedia pomôcť? 

Hormóny šťastia a tlmiči bolestí 

Keď je telo vystavené stresu alebo prežíva bolesť v hypotalame a hypofýze mozgu sa vytvárajú neurochemikálie nazývané endorfíny. Ich názov je odvodený z dvoch slov: endogénny (zvnútra) a morfín (tlmič bolesti). Pretože endorfíny blokujú receptory bolesti, prirodzene sa im hovorí aj „hormóny šťastia“ ľudského tela. Keď sa v tele uvoľnia endorfíny, človekom začnú prechádzať pocity blaženosti alebo eufórie. Endorfíny môžu vznikať napríklad pri počúvaní hudby, vychutnávaní si obľúbenej sladkosti, intenzívneho cvičenia alebo pri pocitoch zamilovanosti. To sú jedny z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia stanú „závislí“ od vecí a situácií, pri ktorých sa im uvoľňujú endorfíny, vďaka nekonečným pocitom radosti a šťastia. Endorfíny však môžu pomáhať viac, ako si ľudia myslia. Pomáhajú pri:

1. Znižovaní bolesti

Endorfíny blokujú receptory bolesti v mozgu, fungujú niečo ako prírodné lieky proti bolesti, ktoré pomáhajú minimalizovať pocity nepohodlia. Endorfíny sa naviažu na konkrétne receptory nervových buniek, čím tlmia bolesť v špecializovanej časti tela. Nezáleží na tom, odkiaľ bolesť z tela pochádza; endorfíny majú rovnaký účinok v boji proti všetkým druhom bolesti : nohy, ruky, žalúdok, hlava, zuby atď.

2. Zlepšujú spánok

Slovo endorfíny je odvodené z dvoch slov, endogénneho a morfínu. Morfín je zase odvodený od slova Morpheus, ktorý predstavuje v gréckej mytológii „Boha spánku“. Endorfíny pôsobia upokojujúco a pomáhajú človeku lepšie spať. Privádzajú ho do kľudného režimu, v ktorom sa mu telo uvoľní a myseľ vyprázdni, čo v konečnom dôsledku privádza do spánku. Zároveň prispievajú aj k lepšej kvalite spánku (dlhší REM spánok) a znižujú prejavy insomnie (nespavosti). 

3. Podporujú  fyzickú aktivitu

Pri športe, keď je telo vystavované veľkému stresu, sa začnú postupne uvoľňovať endorfíny. Čím viac človek posúva svoje telo nad rámec fyzických možností, tým väčšie množstvo endorfínov sa uvoľňuje. Pri veľkom množstve endorfínov nastáva stav, pri ktorom človek pociťuje vlnu totálnej blaženosti. Atléti alebo vzpierači tento jav bežne zažívajú. V momentoch, keď telo prechádza za hranicu svojich síl, začne sa produkovať veľké množstvo endorfínov, ktoré človeka motivujú a povzbudzujú. Vytvorením tohto príjemného stavu sa človek snaží viac a viac prekonávať a ďalej motivovať k vyššej fyzickej aktivite. 

4. Znižujú stres, úzkosť a depresiu

Mozog uvoľňuje endorfíny, aby bojoval proti stresu. Depresia závisí od povahy pacienta, ovplyvňuje ju aj nesprávne fungovanie neurotransmiterov v mozgu. Endorfíny majú veľký vplyv na osobnosť, inteligenciu a nálady človeka. Z toho dôvodu hrajú veľkú úlohu pri odvracaní úzkosti a depresie. Zároveň zabezpečujú aj väčšiu mentálnu a emocionálnu stabilitu. Dalo by sa povedať, že endorfíny sú najlepšie prírodné antidepresíva, ktoré má človek k dispozícii. 

5. Spríjemňujú každú činnosť

Počúvanie hudby, jedenie sladkých jedál a sladkostí, sledovanie obľúbeného seriálu alebo rozprávanie sa s milovanou osobou, to sú aktivity, ktoré chce človek stále opakovať. Ale prečo? Pretože si ich užíva. Pocit radosti je spôsobený uvoľňovaním endorfínov, ktoré tie situácie robia ešte príjemnejšími. Človek sa cíti spokojne a vďaka endorfínom aj lepšie. Život je o tom, aby sme si ho užívali! Doprajte si sladký keksík, choďte si von zabehať, pospite si po práci, zavolajte svojim blízkym – aj také drobné činnosti vedia urobiť  človeka šťastným a plným endorfínov. 

Na endorfíny sú tu aj keksíky! A keď keksíky, tak od dr Gerarda!

Niet divu, že sa endoefínom hovorí hormóny šťastia, keď sa človek pri nich cíti tak skvele. Ale ako ich len spustiť? Pri maškrtení sušienok z rady Passion od dr Gerarda sa vám hneď vyčarí úsmev na tvári. Ich lahodná chuť nakŕmi vaše chuťové poháriky a dodá potrebný impulz na uvoľnenie endorfínov. Sušienky z rady Passion ponúkajú lahodnú kombináciu chrumkavého kakaového keksíka s krémovou čokoládovou polevou, ktorá sa roztápa na jazyku. Dostupné sú v troch rôznych príchutiach. Ak milujete vôňu a chuť kávy, potom je Passion Mocca pre vás to pravé. Ak však máte chuť na niečo svieže, jemné a exotické, tak si môžete vybrať Passion Kokos. A pre pravých pôžitkárov? Pre tých je tu Passion Advokat plnkou z exkluzívneho vaječného likéru, ktorá naplní každý váš chuťový pohárik.

Navyše pri kúpe chutných produktov značky dr Gerard máte šancu vyhrať neskutočné ceny!  Podobne ako minulý rok, aj teraz prebieha od augusta do decembra 2022 súťaž „S dr Gerardom viac spolu“. Je to jednoduché, stačí si kúpiť produkty od dr Gerard, na ktorých nájdete kupóny s výhernými žrebmi a hráte o 280 hodnotných vecných cien, produkty od dr Gerard ako aj o peňažné výhry v hodnote 4750 €. Žrebuje sa každý prvý utorok v mesiaci od 6. septembra 2022 o 17. hodine. Posledné žrebovanie prebehne 10. januára 2023. Tak neváhajte, maškrťte a hľadajte nálepky na obaloch! Výrobky značky dr Gerard dostať v obchodných reťazcoch i na e-shope www.drgerard.sk.   

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu