Preßburger Klezmer BIG Band – nokh a mol!

0
701
Preßburger Klezmer Band

Stálica (nielen domácej) world music – Preßburger Klezmer Band – napriek takmer tridsaťročnej existencii stále prekvapuje novými projektmi. Kapela, ktorej vizitkou je deväť CD albumov a dve „elpéčka“, prestížne ocenenie Radio head Award, očarila divákov na stovkách koncertov nielen u nás doma, ale aj v desiatkach európskych krajín a zámorí, prichádza opäť raz s niečím špeciálnym, s novým projektom – Preßburger Klezmer BIG Band s podtitulom nokh a mol! (ešte raz!).

Napriek tomu, že klezmer – ľudovú hudbu východných Židov (Aškenázov) – pôvodne predstavovali malé zoskupenia potulných muzikantov, postupne, aj vďaka masovej emigrácii Židov do Ameriky, nadobudla iný ráz. Jednoducho pôsobiaci hudobníci sa postupne transformovali do noblesných tanečných orchestrov, v americkom prostredí bigbandov podobných slávnym džezovým ansámblom. Svedčia o tom napokon stovky nahrávok na šelakových platniach, z ktorých čerpali inšpiráciu vo svojich slávnych kompozíciách aj takí velikáni ako Benny Goodman a George Gershwin.

Preßburger Klezmer Band

Dnes už legendárna kapela začala amatérskym muzicírovaním v roku 1995, takže dnes sa  prešporskí klezmeráci, ako ich familiárne volajú, pomaly blížia k neuveriteľnému jubileu od svojho založenia. Od kapely, ktorá spolupracovala aj s nositeľmi Grammy ako trúbkarom Frankom Londonom a spevákom Lorinom Sklambergom z dnes už legendárnych The Klezmatics, alebo vynikajúcim anglickým klarinetistom Merlinom Shepherdom, tak nebolo žiadnym prekvapením, že sa rozhodla rozšíriť svoje rady o dychovú sekciu a pripraviť úžasný program. O tom, že to takto skutočne funguje, sa mohli presvedčiť diváci už na dvoch koncertných turné.

Preßburger Klezmer Band

Napriek tridsaťročnej existencii, nedá sa  povedať, že by kapela zo svojho entuziazmu pre klezmer muziku ubrala. Skôr naopak. Preßburger Klezmer BIG Band vás svojou vášňou a energiou hneď dvihne zo stoličiek a vyzve do tanca. Najbližšie budú koncertovať 29.11. o   19. hodine v Bratislave v Pistoriho paláci. V decembri budú vystupovať ešte 8. 12. v Prievidzi, 9. 12. v Rožňave a 19.12. v Galante. Ďalšie informácie nájdete na www.klezmer.sk.

Pripravil: Andrej Werner
Foto: Ondrej Koščík

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu