Hoci sa podľa Štatistického úradu SR výstavba bytov na Slovensku spomalila a klesli aj počty kolaudácií či stavebných povolení, tento trend sa týka najmä developerov a dopyt Slovákov po stavebných prácach, ako napríklad rekonštrukcie bytových jadier, izolácie, podhľady alebo stavby plotov neovplyvnil. Práve naopak, májové čísla z prieskumu 123dopyt.sk ukazujú, že najviac dopytovanými činnosťami sú naďalej stavebníctvo, dodávanie stavebného materiálu, dopravné služby a rôzne typy servisných služieb. 

Tento trend sa potvrdzuje aj medziročne, v máji 2023 boli najviac dopytované identické oblasti ako v máji 2024. „Táto korelácia môže súvisieť so sezónnosťou, keďže máj je vhodným mesiacom na stavebné práce vo všeobecnosti, avšak zaujímavé je aj to, že počas obidvoch rokov majú dopyty po stavebných činnostiach či stavebných materiáloch absolútny prím celoročne,“ hovorí Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk. V roku 2024 bolo za máj cez portál 123dopyt.sk vyhľadaných celkovo 2 463 dopytov, z ktorých viac ako 39 % tvoril dopyt po stavebných službách. „Najviac požiadaviek sa týkalo bratislavského, trnavského a žilinského kraja,“ dodáva Kočí.  Od vyhľadávania dodávateľov stavebných činností Slovákov neodrádzali ani stále aktuálne vysoké úrokové sadzby pri hypotekárnych úveroch. Najčastejšie dopytovanými stavebnými odborníkmi boli stavitelia krbov, veľký záujem bol aj o pokladačov dlažieb a murárov.

Druhými najčastejšie vyhľadávanými službami boli rôzne tipy servisných služieb, napríklad projekčné práce, finančné alebo týkajúce sa odvozu alebo dovozu vecí, ktorých dopyt tvoril 12,6 %. Dopravné služby, pri ktorých viac prevažoval dopyt po medzištátnej nad vnútroštátnou, boli treťou najčastejšou vyhľadávanou službou v máji tohto roku. Tento dopyt tvoril viac ako 9 % z celkovo vyhľadávaných dodávateľov. 

Spoločnosť 123dopyt.sk je najväčší dopytový systém v Slovenskej republike, ktorý využíva viac ako 80 000 dodávateľov zo všetkých kategórií podnikania. Mesačne spracuje cez tritisíc dopytov vo finančnom objeme viac ako 75 miliónov EUR.

Foto: Freepick

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu