Začiatkom septembra školopovinné deti opäť zasadli do školských lavíc. Pre malých prváčikov je však toto obdobie novým a významným medzníkom v živote, keďže sú v škole prvýkrát a všetko je pre nich neznáme. Po rokoch, keď čas trávili hraním sa v materskej škole s hračkami a zábavou ich čaká prísnejší režim. Ako túto novú etapu zvládnuť viac-menej v pohode? 

Bez zbytočných stresov

Nové prostredie, ale aj kolektív, povinnosti, či úlohy. Toto všetko zažíva každý prváčik. Niet divu, že deti tak môžu prežívať po nástupe do školy stres a mať nepríjemné pocity. Pobytu v škole sa však nevyhne žiadne dieťa a je len na rodičoch, ako deti dokážu na túto skutočnosť pripraviť. Čo teda urobiť, aby príchod do školských lavíc prebehol v pohodovej atmosfére? Inšpirujte sa našimi tipmi. 

Vitaj, škola!

Kým v škôlke vládla uvoľnenejšia atmosféra a učenie hrou, pri školskom režime je nevyhnutná disciplína, ale aj rešpektovanie autorít, ktorými sú učitelia, či vychovávatelia. Podporujte teda dieťa v tom, že v škole je potrebné obsedieť na jednom mieste zopár hodín a pozorne počúvať a plniť úlohy, aby sa dozvedelo, naučilo niečo nové, zaujímavé. Rovnako je potrebné upraviť aj domáci režim tak, aby vznikol pevný čas na prípravu do školy a učenie sa. Ak rodičia cez letné mesiace odvykli dieťa od poobedného spánku, nebude prechod zo škôlky na školský režim pre prváčika až taký náročný. 

Komunikácia je základ

Ak nechcete, aby bolo vaše dieťa vystresované a úzkostlivé, pokojne mu vysvetľujte, čo sa v škole od neho očakáva a aké plusy preň prináša toto obdobie. Skvelou pomôckou, ktorá mu zrozumiteľným spôsobom vysvetlí fungovanie v škole je kniha. Na trhu sú desiatky kníh o škole a preto neváhajte si jednu takú zadovážiť a čítať s dieťaťom a trpezlivo odpovedať na jeho otázky. Prípadne sa spolu prejdite po budove školy. Získa tak reálnejší obraz o školskom prostredí, v ktorom teraz bude  tráviť čas. 

Príprava do školy

Dôležité je dieťa pozitívne naladiť na školu. Ak chcete, aby sa z novej situácie tešilo, zapojte ho do všetkých príprav: úprava pracovného kútika v detskej izbe, obstarania školských pomôcok, potrieb na telocvik a podobne. Zaujímajte sa o to, aký motív by sa vašej ratolesti páčil na školských potrebách. Nechajte dieťa pocítiť, že je jeho názor pre vás dôležitý a spoločne všetko vyberiete. Nevyhnutnou zmenou je pri prváčikovi aj doplnenie písacieho stola a stoličky v detskej izbe. Práve na ňom si dieťa denne bude písať úlohy. Do písacieho stolíka môžete spoločne odložiť nakúpené školské pomôcky. Aj takýmto hravým a príjemným spôsobom dokážete dieťa vhodne motivovať.

Text: Michaela Miňová

Foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu