Príbeh, z dielne mladého slovenského režiséra Erika Jasaňa, v spolupráci s cenami ovenčeným rumunským filmárom Marianom Crisanom, odkrýva citlivé témy, ale i krutú realitu v otázke profesionálneho rodičovstva. Krátkometrážny film mal svetovú premiéru na Balinale 2024 začiatkom júna.
Scenár filmu Profesionálny rodič sa začal pripravovať už pred piatimi rokmi, keď režisér Erik Jasaň prvýkrát navštívil detský domov v okolí Košíc. „Účelom mojej návštevy bolo, aby som deťom pripravil niekoľko hereckých cvičení. Po niekoľkých hodinách sa mi začali deti zdôverovať so svojimi príbehmi, ktoré ich doviedli do detského domova. Mnoho detí už malo skúsenosť s profesionálnym rodičom,“ spomína Erik Jasaň, mladý talentovaný režisér, ako vznikla téma jeho filmovej snímky.
Profesionálny rodič je zamestnanec detského domova, ktorý vychováva deti, poväčšine u seba doma. Za túto prácu dostáva fixný mesačný plat. „Táto téma ma zaujala a tak som si prečítal niekoľko internetových článkov a stretol sa s dvoma profesionálnymi rodičmi osobne. Medzi profesionálnymi rodičmi sa dajú nájsť osoby – srdiečkari, ale aj i osoby, ktoré toto povolanie zneužívajú, aby sa obohatili a prilepšili si svoju rodinnú kasu,“ vysvetľuje Jasaň.
Faktom ostáva, že v našich zemepisných šírkach je väčšina detí v detských domovoch rómskeho pôvodu a žiaľ, stále žijeme v krajine, v ktorej otázka rasizmu voči rómskemu obyvateľstvu stále rezonuje. Tento film je dôležitou pripomienkou morálky v súčasnej dobe. Zobrazuje ľudí, ktorí kvôli zisku prekračujú svoje morálne hranice. „Môj príbeh je o ľuďoch, ktorí hľadajú možnosti v prostredí, ktoré im nedáva šancu vydýchnuť si. Dokonca jedna z hlavných predstaviteliek, Marianna Kroková (Samantha), má mamu, ktorá si prešla podobnou situáciou, aká je vykreslená vo filme,“ približuje režisér. Film zachytáva príbeh Ingrid, ktorá žije v malej dedinke na východnom Slovensku, kde je rómske obyvateľstvo obeťou tvrdej stigmy. Hlavná hrdinka sa nachádza v zložitej finančnej situácii, z ktorej hľadá východisko. Tlak je na ňu vytváraný aj jej ustavične chorou dcérou, ktorá vyžaduje čoraz častejšiu starostlivosť. Ingrid sa preto rozhodne stať profesionálnym rodičom mladého rómskeho dievčaťa a zamení finančne nevýhodnejšiu prácu asistentky predaja v miestnych potravinách. S rozhodnutím Ingrid však nesúhlasí babka, s ktorou žijú pod jednou strechou. Situácia sa vyhrotí a ich krehké rodinné vzťahy sa rozpadajú. Hlavných úloh sa zhostili Ela Lehotská, Oľga Solárová a Andrej Šoltés. V snímke sa predstavojú aj detskí protagonisti.
Spolupráca so svetovo oceňovanými filmármi
„Príprava natáčania bola iná, ako to býva pri klasickom natáčaní. Absolvovali sme prednatáčanie, ktorého sa zúčastnili hlavné zložky štábu a herci. Ide o to, že väčšina produkcií prichádza na pľac s približnou predstavou o natáčaní jednotlivej scény, prípadne vymýšľa natáčanie priamo na pľaci. Moja produkcia dog 95 film factory spravila prednatáčanie a samotný materiál postrihala s rumunským strihačom – Catalin Cristutiu, čím sme získali presnú predstavu toho, čo musíme natočiť,“ predstavuje Erik Jasaň natáčanie, ktoré často využívajú americké produkcie, pričom kamery sa zhostil oceňovaný rumunský kameraman Tudor Mircea, ktorého filmy sa objavili na prestížnych filmových festivaloch, ako je Cannes, Locarno, Toronto, San Sebastian.„Práca na Profesionálnom rodičovi bola skvelá jazda. Bol som svedkom oddanosti nášho režiséra a hercov, ktorí do svojich úloh vniesli obrovskú autentickosť, bolo to skutočne inšpirujúce. Tento film dojímavo podčiarkuje spoločenské tlaky, ktoré môžu ľudí doviezť na hranu, odhaľujúc výrazné ekonomické rozdiely, ktorým ľudia čelia v zúfalých situáciách. Autentické zobrazenie týchto výziev, vďaka nášmu tímu, ma nielen dojalo, ale tiež podčiarklo dôležitosť šírenia sociálno-spoločenských tém. Som hrdý na to, čo sme dosiahli,“ vyjadril sa Mircea k spolupráci.
„Pred natáčaním sme nemali dohodnutého žiadneho koproducenta,“ hovorí Jasaň. Po skončení nakrúcania sa však Košičanovi podarilo získať rumunského režiséra a producenta Mariana Crisana, ktorý sa až po vzhliadnutí materiálov rozhodol, že do projektu vstúpi ako koproducent. „Marian je neskutočne pokorný človek, ktorý nám takmer na všetko prikývol a jeho nasadenie, napriek tomu, že ide o krátkometrážny film, by sa dalo porovnať s nasadením pre film celovečerný,“ pochvaľuje si Erik Jasaň spoluprácu. „Práca s Erikom bola krátkym, ale nezabudnuteľným zážitkom, počas strihania a dokončovania filmu v Bukurešti. Spomínam si, že Erik bol veľmi pozorný ku každému záberu vo filme, čo dokazuje silné prepojenie s prácou, ktorú robil,“ pochvaľuje si Marian Crisan.
Oficiálnym distribútorom filmu je francúzska spoločnosť Originefilms, ktorá svoje filmy premiérovala na mnohých filmových festivaloch, ako sú Cannes, Benátky či Locarno. Taktiež umiestnila film v Shortliste na Oscara. „Diváci by mali film Profesionálny rodič vidieť pre jeho nebojácny obraz ľudských životných podmienok a jeho neoblomný záväzok voči pravde. Je to film, ktorý spochybňuje predsudky, vyzdvihuje dôležité rozhovory a nakoniec ponúka záblesk nádeje uprostred temnoty. Pripravte sa na to, že budete dojatí, zároveň vyprovokovaní. Film pripomenie silu vykúpenia v tých najneočakávanejších situáciách. Snímka zároveň vierohodne zachytáva univerzálny rozmer dynamiky spoločnosti a vrhá svetlo na zaobchádzanie s menšinami v súčasnej spoločnosti na celom svete,“ odokrýva distribútor zobrazené témy, ale aj dojmy, ktoré môže film v divákoch vyvolať.
Film Profesionálny rodič absolvoval svoju svetovú premiéru na festivale Balinale 2024 (1. – 7. 6.) v Cinepolis Renon v indonézskom Denpasare. „Týmto sa začína jeho festivalová cesta, z čoho sa veľmi tešíme! Budeme sa tešiť aj na to, keď tento citlivý, drsný, krehký a dojemný film príde aj na slovenské filmové festivaly a do kín,“ hovorí autor filmu Erik Jasaň na záver.