Vykročme s deťmi na prázdniny s veselou pesničkou Katky a Jerguša

0
249
Katka a Jerguš s deťmi na prázdniny

Cesty náhod sú naozaj nevyspytateľné. On je dlhoročný hudobník a spevák, ona učiteľka v materskej škole. Zoznámili sa vďaka hudobnému vydavateľstvu, ktoré ich detské debutové album napokon aj vydalo. Album Rok na dlani obsahuje 12 hravých skladieb vrátane pilotného singlu Prázdniny.

Katarína Kaľavská vyštudovala strednú i vysokú školu s pedagogickým zameraním a celý život pracuje s deťmi. „Vždy som túžila skladať piesne a venovať sa hudbe. Mojou diplomovou prácou na vysokej škole bol detský muzikál, ktorý som napísala a odprezentovala ho s deťmi v divadle. Po takmer sedemnástich rokoch som sa počas pandémie opäť vrátila k tvoreniu piesní. Práve skladanie mi pomáhalo ľahšie prežívať neisté obdobie karantén a obmedzení,“ prezradila o sebe Katka.

Katka a Jerguš s deťmi na prázdniny

Jej hudobným partnerom na albume Rok na dlani je Jerguš Oravec, známy zo skupín The Universe či Le Payaco. „Katka ma oslovila s tým, že má nejaké pesničky, ktoré nezneli ani detsky, boli to veľmi „dospelo“ znejúce demá. Zaujal ma jej koncept, urobiť trošku viac „vyzreté“ pesničky pre deti,“ priblížil prvotný impulz vzniku albumu Jerguš, ktorého doplnila Katka: „Už dlhšiu dobu som mala napísané detské piesne, pôvodne sme ich mali vydať s Tomášom Slobodom. Tomáš bol však v tej dobe pracovne vyťažený, nielen albumovou tvorbou svojej kapely, ale aj ako hudobný producent iných slovenských skupín. Presne si pamätám, ako sme sa s Jergušom rozprávali na jednom hudobnom festivale o tom, že by vyskúšal aj nové hudobné žánre, tvorba pre deti mu je totiž blízka, a vtedy sme sa dohodli, že do toho spolu pôjdeme.“

To bol začiatok vzniku albumu nielen pre deti – Rok na dlani. Nachádza sa na ňom dvanásť skladieb. Časť z nich vznikla ako hudobná pomôcka vo výchovno-vzdelávacom procese, ktorú si Katka stihla priamo s deťmi pred vydaním v práci aj otestovať. „Momentálne učím dvoj a trojročné deti, a myslela som si, že budú naše pesničky pre deti v tomto veku až príliš zložité. Pôvodným zámerom bolo, že album je šitý pre deti predškolského a mladšieho školského veku. Avšak, na moje prekvapenie i takéto maličké deti vôbec nemali problém piesne prijať a zatancovať si na ne,“ teší sa Katka. Skladba Prázdniny je pilotnou pesničkou albumu.

Pripravil: Marek Kučera
Foto: Martin Črep

Videoklip: Katka & Jerguš – Prázdniny

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu