Putovné kino pána Saita. Príbeh o neodolateľnej chuti žiť…

0
200
putovné kino pána Saita

„John Irving, Isabel Allende a Gabriel García Márquez si zaobstarali dánsku mladšiu sestru. Annette Bjergfeldt svojimi románmi preberá štafetu od niektorých z najnápaditejších svetových autorov,“ napísali dánsky Bog & Idé.
Putovné kino pána Saita je zábavný a čarovný príbeh o neposedných topánkach na tango, životných úletoch a láske vo všakovakých podobách.

Bola som počatá na tanečnom parkete v Buenos Aires v roku 1927. Kapela hrala tango Valencia Carlosa Gardela, ktoré v tom čase zachvátilo Argentínu ako epidémia. Ak niekto poznal moju matku, Fabiolu Cordero de Dios, vlastne by sa mu ani nezdalo zvláštne, že sa to stalo práve takto…
Tak sa začína úžasná cesta Lity s jej krásnou a rebelantskou matkou Fabiolou, ktorá je blázon do topánok a pracuje v najznámejšom obchode s obuvou v meste.

Osud chcel, že matka s dcérou musia utiecť z krajiny a skončia na vetrom ošľahanom ostrove v kanadskom Novom Škótsku, kde Fabiola predáva v obchode s lodným proviantom gumené čižmy a dreváky.

Námornícka ubytovňa Betlehem je plná svojráznych postavičiek a Lita sa čoskoro spriatelí s hluchou dcérou hostiteľov. Keď na ostrov dorazí pán Saito s pohyblivými obrázkami, roznieti dievčenskú fantáziu.

Jedného dňa zavítala do obchodu svetoznáma Josephine Baker.
Už sa rozniesli chýry o jej parížskom vystúpení v sukni z banánového lístia a tiahol sa za ňou zástup obdivovateľov spolu so šoférom, ktorý sa ponúkol, že jej odnesie nákup. Predavači sa rojili okolo Josephine ako včely okolo crema catalana, ale ona im len mávla, aby ju nechali na pokoji, chcela si prezrieť tovar sama. Pohľad jej padol na Fabiolu, ktorá stála celkom hore na rebríku so škatuľou pod pazuchou.
„Mademoiselle. Potrebujem niečo… iné. Vy, ste taká mladá. Nože zíďte a prekvapte ma!“ zahrkútala miss Baker po francúzsky a odhodila svoj kožuch na podlahu.
Fabiola zliezla dolu, pozrela sa na señoru Yvette, pohliadla na nohy miss Bakerovej a rozhodla sa.

Putovné kino pána Saita je neodolateľná odysea o vôli žiť, o rytme, v ktorom tlčú srdcia, o tangu, chlapcovi s jantárovými očami a tajomných vráskavcoch.
Annette je skvelá rozprávačka, ktorá sa hrá s farbami, vôňami a chuťami. Ľudsky krásny príbeh, dobrodružný a nákazlivý. Dôvtip a srdečnosť vás nainfikujú, zlepšia náladu a navodia pocit šťastia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu