Ak sa radi prechádzate historickými uličkami a vdychujete atmosféru čarovných domčekov učupených sem a tam, Wiener Neustadt vás uchváti na prvý pohľad. Mestečko v objatí Viedenských Álp je totiž tým správnym mixom, ktorý pohladí dušu každého vášnivého dobrodruha.
Názov Viedenské Nové Mesto tak trochu klame. V skutočnosti nie je nové, má nádherne starobylé centrum. Svoj názov mestečko zdedilo po pevnosti Neustadt, ktorú v roku 1194 založil vojvoda Leopold V. Babenberský. Mala čeliť nájazdom Maďarov do strednej Európy, po čase bránila aj postupu Turkov na toto územie. Opevneniami boli v 16. storočí paradoxne aj kostoly, ktoré mali hrubé múry, strieľne i cisterny na vodu.
Mesto bolo počas svojho najväčšieho rozkvetu cisárskou rezidenciou a Mária Terézia v ňom v roku 1751 zriadila prvú vojenskú akadémiu, ktorá je veľmi uznávanou a dokonca najstaršou stále fungujúcou na svete. Armáda do Wiener Neustadtu priťahovala všakovakých remeselníkov, výrobcov zbraní či strojárov. V polovici 19. storočia vyrábali lokomotívy a v neďalekej obci Aspang je dodnes kilometrovník označujúci prvý dokončený úsek železnice, ktorá mala plniť hospodárske zámery monarchie smerom na Balkán. Koncom storočia tu bola automobilka a na prvom z rakúskych letísk sa usídlili konštruktéri lietadiel.


Medzi hlavné dominanty Wiener Neustadtu patria neskororománsky Dóm, Mestské múzeum, hrad či vodná veža. Tú síce počas druhej svetovej vojny zničili bomby, no v súčasnosti sa opäť teší obľube ako zásadná zásobáreň vody – ktorá skvelo poslúži aj pri výpadkoch elektrickej energie. Kultúrni nadšenci by určite nemali obísť miestne divadlo, ktoré sídli v bývalom kostole karmelitánov a ktorého repertoár siaha od detského divadla až po operetu. Umeniachtiví návštevníci každoročne na začiatku leta očakávajú vrcholné podujatie a výnimočnú regionálnu atrakciu v jednom – festival pouličného umenia, ktorý do mesta vnesie pestrú paletu pôsobivej hudby a artistického či akrobatického umenia z celého sveta. Na svoje si na trhovisku Marienmarkt na hlavnom námestí prídu aj labužníci, ktorí môžu potešiť svoje chuťové poháriky kulinárskymi špecialitami za pomerne prijateľné ceny.
Dnes je 45-tisícový Wiener Neustadt nielen dopravnou križovatkou, ale aj moderným priemyselným a obchodným uzlom. Pýši sa aj univerzitou či špičkovými výskumnými pracoviskami v čele s elitným rádiologickým centrom na liečenie onkologických ochorení. Ak ešte stále váhate, či mestečko navštíviť, nechajte sa zlákať tu: https://tourismus.wiener-neustadt.at/.
Foto: archív Wiener Neustadt