Beh s veľkým poslaním darcovstva

0
355
beh a téma darcovstva

Beh môže v sebe niesť veľké poslanie. Zvlášť vtedy, ak sa za ním skrýva najušľachtilejší ľudský čin, ktorý môže urobiť iba človek. Reč je o darcovstve a transplantáciách orgánov.

Najbližšia nedeľa bude patriť aj tým, ktorí žijú práve vďaka nezištnej pomoci darcov, lebo si svoje orgány nevzali do neba, ale umožnili, aby vďaka nim mohol žiť niekto ďalší. Téma darcovstva a transplantácií orgánov bude živá aj na tohoročnom ČSOB maratóne v Bratislave 7. apríla 2024, do ktorého sa zapoja aj lekári z transplantačných centier a pacienti po transplantácii orgánov.

Transplantácia orgánov je pre mnohých pacientov jedinou šancou na život. Môže zachrániť nie iba jeden, ale možno až sedem ďalších pacientov. Lebo jeden darca dokáže zachrániť život až siedmym ľuďom.

„Na Slovensku je na čakacej listine viac ako 300 pacientov, ktorí čakajú na životne dôležitý orgán. Stále má význam hovoriť otvorene o tejto téme a prenášať ju aj do ulíc našich miest. ČSOB maratón je vynikajúcou príležitosťou zviditeľniť túto tému a vďaka reálnym pacientom, ktorí pobežia s nami i lekármi, ukázať, že transplantácie skutočne zachraňujú ľudské životy,“ hovorí prof. MUDr. Ivana Dedinská, PhD., prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti.

Lekári a pacienti pobežia maratón v tričkách s logom Sedem životov a bežať budú v kategóriách: maratón, polmaratón a štafetový maratón. Trasu v kategórii „štafetový marátón “ si odbehne aj pacientka Lenka Hvizdošová, ktorá je po transplantácii obličky. Aj ona je dôkazom toho, že nezlomná sila a túžba žiť dokáže prekonávať všetky prekážky. Lenka podstúpila transplantáciu obličky v novembri 2016  v Martine. Päť týždňov po transplantácii už stála na bežkách a pomaly sa vracala do bežného života. „S darovanou obličkou žijem už ôsmy rok, chodím na pravidelné kontroly a raz ročne aj na preventívne prehliadky, ktoré sú nutné, kvôli možným vedľajším účinkom imunosupresív,“ hovorí Lenka. Jej život sa pred ôsmymi rokmi úplne zmenil. Kvalita života, ktorú má vďaka darovanej obličke je neporovnateľná so životom na dialýze, ktorá by ju onedlho bola čakala. Vie, že práve vďaka transplantácií dnes žije plnohodnotne a život si váži viac ako zdraví ľudia, ktorí nikdy nestáli na prahu života a smrti. Transplantácia obličky jej zachránila život. Jej darcom bol jej vlastný otec, ktorý bol našťastie v dobrej zdravotnej kondícii a bol aj vhodným darcom. „Verím, že mi oblička vydrží čo najdlhšie, nakoľko je to transplantovaný orgán a opotrebováva  sa rýchlejšie ako zdravý vlastný orgán.“

Informačnú kampaň na podporu odberového a transplantačného programu s názvom Sedem životov realizuje už niekoľko rokov Slovenská transplantologická spoločnosť. Cieľom kampane realizovanej pod záštitou a s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR je upriamiť pozornosť na problematiku darcovstva a transplantácií orgánov, zvyšovať povedomie o tejto téme a motivovať ľudí, aby spoločne hovorili o tom, že darcovstvo orgánov zachraňuje ľudské životy.

Slovenská transplantologická spoločnosť (STS) je dobrovoľná, odborná vedecká spoločnosť. Je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti. Poslaním STS je prenášať vedecké poznatky a skúsenosti do širokých lekárskych vrstiev. Podieľa sa tiež na rozvoji transplantačnej medicíny a udržuje kontakty s ďalšími odbornými spoločnosťami na Slovensku i v krajinách Európy. Venuje sa rôznym medicínskym témam a otázkam, ktoré súvisia s odbornosťou a vedeckosťou transplantácií orgánov a tkanív ako aj možnosti uplatnenia špičkových diagnostických a liečebných postupov v medicínskej praxi, etiky lekárov a zdravotníckych pracovníkov, existujúcich a pripravovaných legislatívnych noriem v zdravotníctve. Viac informácií nájdete na stránke www.transplant.sk.

Pripravila: Ľubica Fidesová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu