Dni, keď sa neskoro rozvidnieva a skoro stmieva, nie sú iba nepríjemné, ale aj nebezpečné. Na kriminalitu však teraz nemyslite. Hovoríme o tmavých chodcoch.
Najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky sú chodci, fatálna môže byť už kolízia s bicyklom či populárnou kolobežkou. Keď chodíte v tmavej bunde, než vás vodič v tme uvidí, môže byť už neskoro. Podľa zákona o cestnej premávke by chodci mali mať za zníženej viditeľnosti pri chôdzi po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky. Tie vám môžu zachrániť život nielen na krajnici, ale aj pri prechádzaní cez cestu na slabo osvetlenom úseku.
V tmavej bunde vás vidno len na 20 metrov
Keby ste chodili celí v bielom, do tmy by ste svietili na 55 metrov. V oblečení svetlých výrazných farieb ako žltá alebo krikľavo zelená sa vaša viditeľnosť v tme zvyšuje na takmer 40 metrov. No v mesiacoch, keď je tmy viac než svetla, nosievame najčastejšie tmavé oblečenie. V čiernej alebo tmavomodrej bunde vás vodič uvidí až vtedy, keď sa priblíži asi na 20 metrov, V päťdesiatkilometrovej rýchlosti bude aj na suchej asfaltovej ceste čo robiť, aby ste mu neskončili na prednej kapote. Pritom stačí málo – vždy myslieť na to, že nestačí vidieť, ale treba byť aj videný.


Reflexné prvky sú vidieť až na 200 metrov
Každý, komu záleží na bezpečnosti na ceste, používa reflexné prvky. Tie sú vidno až na dvesto metrov, čo je dostatočná vzdialenosť, aby vodič zabránil nehode. Samozrejme, musia byť umiestnené na viditeľnom mieste. Páska na kabelke, ktorú zakrývate svojim ramenom alebo ju máte na opačnej strane, než z ktorej prichádzajú autá, vám veľmi nepomôže. Okrem tradičnej pásky sú však na trhu aj ďalšie praktické a estetické doplnky, ktoré sa postarajú o vašu bezpečnosť.

V predajniach Tchibo nájdete veselé farebné magnetické svietiace klipy s troma stupňami svietenia, ktoré si šikovne pripnete, kam práve potrebujete. Nezabudnite, že označené by mali byť aj kočíky alebo veľké tašky.


Pre deti sú obzvlášť vhodné reflexné šnúrky do topánok. Veď to poznáte – deti stále všetko strácajú! Šnúrky do topánok však nestratia.

Neprehliadnuteľný je aj reflexný batoh od Tchibo s veľkorysou svetelnou plochou. Ramená batoha sú tiež reflexné, pre istotu ho však môžete ešte spredu kombinovať s ďalšími reflexnými prvkami.
Fungujú, len keď ich vidno. Za zníženej viditeľnosti sú reflexné prvky povinnou výbavou každého chodca, pohybujúceho sa na krajnici alebo po okraji cesty. Týchto malých „záchrancov“ je však lepšie nosiť stále a viditeľne umiestnené. Nikdy neviete, kedy vám alebo vašim deťom môžu zachrániť život. Stačí, že raz nebude na ulici svietiť lampa a vy sa v tme stanete prakticky neviditeľní.

foto: Tchibo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu