Cestovná kancelária Satur bilancovala letnú sezónu 2022: Medzi TOP destinácie sa opäť vrátilo Turecko, druhú dovolenku trávia mnohí na Slovensku. Výrazne stúpol záujem o dovolenku v exotike, veľkou výhodou sú priame lety z Bratislavy a Košíc. Aj dovolenky sa začali nakupovať online, ale súčasne cítiť aj návrat klientov na pobočky,“ konštatovala na úvod.

Výrazne stúpla náročnosť na služby a kvalitu dovolenky 

Pri výbere dovolenky ľudia oveľa viac hľadajú flexibilitu a garanciu stabilnej cestovnej kancelárie. Predaj letných dovoleniek na sezónu 2023 sme už odštartovali. Len za prvých 9 mesiacov tohto roka dovolenkovalo o tisícky viac Slovákov ako v roku 2019. Po pandémii všetci vyhľadávajú oddych. Už to nie je len o letných dovolenkách v Stredomorí, ale stále populárnejšie sú aj dovolenky v exotických krajinách. TOP 5 destinácií v letnej sezóne 2022 boli: 1. Grécko 2. Turecko 3. Chorvátsko 4. Cyprus 5. Egypt. „Najnavštevovanejšie prímorské destinácie sú už tradične grécke ostrovy, Chorvátsko a Cyprus. Do TOP 3 sa opäť vrátilo Turecko, ktoré je pre vynikajúci pomer ceny a kvality veľmi obľúbenou destináciou. Z pohľadu počtu cestujúcich ostali Slováci verní dovolenkám na Slovensku, ktoré sa stalo pre väčšinu z nich druhou letnou dovolenkou,“ hovorí Nora Fedorová, riaditeľka CK SATUR. 

Aerial view of old city Dubrovnik

Na Brač i do Dubrovníka priamymi letmi zo Slovenska 

Obľúbené Chorvátsko už nie je dovolenkou len na vlastnú päsť. Výrazne stúpol počet cestujúcich do tejto destinácie cez cestovku. Slováci sú totiž stále náročnejší, namiesto ubytovania na súkromí oceňujú kvalitné hotely a priame letecké spojenia z Bratislavy, keď za 2 hodiny môžu byť na pláži v Chorvátsku. „Záujem o Chorvátsko letecky sa za posledný rok viac ako zdvojnásobil. Aj preto na leto 2023 k priamym letom z Bratislavy a Košíc na Brač pridávame aj priame lety z Bratislavy do Dubrovníka,“ dodáva Nora Fedorová.

Ceny letných dovoleniek v 2023. Oplatí sa kupovať na Ultra First Moment? 

Vzhľadom na to, že sú ceny dovoleniek dynamické, majú klienti práve teraz, počas obdobia ULTRA FIRST MOMENT (do 31. 11. 2022), možnosť kúpiť si dovolenku až v dvoch tretinách hotelov za ceny porovnateľné s cenami first moment obdobia roku 2022. Navyše ceny dovoleniek sú vrátane palivových príplatkov a garancie, že v prípade zmeny ceny paliva, nebude CK Satur tento rozdiel svojim klientom účtovať. Rodiny s deťmi majú dovolenky teraz najlacnejšie. Do 31. novembra platí totiž na vybrané hotely a termíny akciový detský paušál v konečnej cene 99 €. Navyše, záloha je len 25 %. Včasný nákup je zároveň zárukou najväčšieho výberu destinácií, obľúbených hotelov, letových dní, termínov (najmä pre tých, ktorí sú viazaní pevným termínom dovolenky) a najvyššou šancou pre rodiny, že ešte kúpia rodinné alebo priestorovo rozľahlé izby, či suity. 

Dream seascape view with a big stones and palmtree, Seychelles, La Digue island

Nové destinácie na leto 2023 

Slováci sa toto leto môžu tešiť hneď na viacero noviniek. Po úspešnom zavedení priamych letov na ostrov Brač v Chorvátsku, pridávame aj priamy let z Bratislavy do chorvátskeho Dubrovníka. Absolútne novou destináciou na našom trhu bude letovisko Marsa Matrouh v Egypte a to letecky z Bratislavy a Košíc. Letovisko sa nachádza v blízkosti Alexandrie, má najkrajšie pláže v Egypte a je obklopené stredozemným morom. Pre milovníkov Grécka prinesieme na trh nový grécky zelené ostrov Kefalónia s prekrásnymi plážami, tyrkysovo modrým morom a bez masového turizmu. 

Dovolenky v exotike

TOP 5 destinácií 2022 boli: 1. Dubaj 2. Omán 3. Maldivy 4. Zanzibar 5. Mexiko. Počas pandémie sa exotika stala veľmi atraktívnou. Za exotickými dovolenkami vycestovalo až o 50 % viac Slovákov ako v predchádzajúcich obdobiach. Lákala flexibilita a garancia. Medzi nových cestujúcich sa vo väčšej miere zaradili aj rodiny s deťmi a mladí ľudia. Sezóna dovoleniek v exotike už dávno nie je záležitosťou len 2 – 3 mesiacov, ale takmer troch štvrtín roka (od októbra do mája). Najatraktívnejšie sú termíny Vianoc, Silvestra, Veľkej noci a prázdnin. „Nahrávajú tomu pravidelné priame lety z Bratislavy a Košíc a tiež ponuka kvalitných 5* hotelov s all inclusive službami. Tento rok Satur lieta do Ománu, Dubaja, na Zanzibar a Seychely. Exotika zo Slovenska je nielen pohodlnejšia, ale najmä cenovo výhodnejšia,“ informuje Nora Fedorová. 

Čo sa zmenilo v oblasti dovoleniek za posledné roky z pohľadu CK? 

Hoci sa predaj dovoleniek na krátke obdobie presunul o niečo viac do online, už v roku 2022 sa ľudia opäť vrátili na pobočky, preferujú osobný kontakt i rady odborníkov, špecialistov. Platí to najmä pri nákupe drahších dovoleniek a poznávacích zájazdov. Dovolenky už nevyberajú len z katalógov, dovolenkový zoznam si urobia na webe ale potom sa prídu poradiť na pobočku. Od pevných cien sa prešlo k cenám dynamickým (menia sa v čase). A do cien sa premietla aj flexibilita v podobe možnosti storna. Do exotiky sa začalo lietať priamo z Bratislavy a Košíc – až 62 % odletov sa realizovalo zo Slovenska, zatiaľ čo pred pandémiou to bolo 88 % z Viedne. Výrazne stúpa náročnosť na služby a kvalitu dovolenky: až 75 % klientov dovolenkovalo v 5 a viac hviezdičkových hoteloch. Po pandémii ľudia túžia po zábave a zdravom životnom štýle. Preto v rezortoch pôsobí výrazne väčší počet slovenských animátorov a novinkou su slovenskí športoví tréneri v destináciách. 

www.satur.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu