Sedem divov sveta v zlate a striebre začali záhradami Babylonu

0
126
Zlaťáky Sedem divov sveta

Aj keď sú visuté Semiramidíne záhrady označované za obyčajnú legendu, o ktorej sa vedú medzi historikmi a archeológmi dlhé diskusie, Zlaťáky im práve teraz vzdali poctu a to výstavou limitovanej kolekcie zlatých a strieborných mincí s názvom Záhrady Babylonu v bratislavskej predajni Zlaťáky.sk (19. – 26. júna). Mince zachytávajú pohľad do záhrad kráľovského paláca. Ide o prvé mince zo série Sedem divov sveta, ktoré boli vytvorené špeciálnou razbou v štyroch vrstvách, vďaka čomu vytvárajú ilúziu veľkej hĺbky obrazu. Výsledná perspektíva tak diváka pozýva k návšteve terasovitých záhrad vysadených bujnou zeleňou. „Táto nová sedemdielna sada plynule nadväzuje na už ukončenú sériu venovanú jedinečným architektonickým stavbám. Domnievam sa, že bude mať u zákazníkov rovnaký úspech,“ hovorí Matěj Čeleš, generálny riaditeľ Zlaťáky.sk.

Skvost nielen pre zberateľov

Minca, s rýdzosťou 99,9% vzácneho kovu a s váhou 100 g, zachytáva na rube pohľad na terasy záhrad. Vchod s vodným kanálom stráži dvojica sôch šedú – ochranných démonov s telom býka a hlavou fúzatého muža. Motív dopĺňa v hornej časti názov mince „Gardens of Babylon“, v dolnej časti rok emisie „2024“ a vpravo od neho logo série „7 Wonders“. Na lícnej strane mince je portrét Karola III. podľa návrhu waleského ilustrátora a dizajnéra Dana Thornea s iniciálami „DT“. Ide o oficiálnu podobizeň pre mince Commonwealthu navrhnutú britskou mincovňou The Royal Mint a schválenou kráľom. Okružie mince sprevádzajú nápisy „Charles III“, „Solomon Islands“, údaje o váhe a rýdzosti kovu a nominálna hodnota. „Táto zberateľská kolekcia sa môže stať súčasťou správne vyváženého portfólia s možným potenciálom budúceho zhodnotenia. Mince ocenia predovšetkým milovníci histórie, ktorým sa ponúka možnosť vlastniť „staroveké“ divy sveta vo forme investície do vzácnych kovov. Záhrady Babylonu vynikajú precíznym spracovaním, nízkym počtom vyrazených kusov a hlavne atraktívnym motívom,“ dopĺňa Jakub Petruška, analytik spoločnosti Zlaťáky.sk.

Zlaťáky Sedem divov sveta

Jedinečné terasovité záhrady Mezopotámie

Visuté záhrady s umelým zavlažovaním dala podľa legendy postaviť babylonská kráľovná Semiramis, pravdepodobne ich však vybudoval až kráľ Nabukadnesar II.         v šiestom storočí pred n. l. pre svoju manželku Amytis, ktorej v sídle kráľa chýbala rozmanitá zeleň rastúca v horách jej domovskej Médie.

To, že visuté záhrady nemuseli byť obyčajnou rozprávkou, doložil archeológ Robert Koldewey (objaviteľ Babylonu), keď na pahorku Karsu objavil podivné klenby, čo by nebolo nič neobyčajné. Boli to však prvé klenby nájdené v Mezopotámii. Keď robotníci kopali ďalej, objavovali napríklad stĺpy z kameňa (kameň bol v Mezopotámii jedným z najvzácnejších stavebných materiálov) i studňu s trojitou špirálovitou šachtou. Historické popisy záhrad sa navyše zhodovali s prierezom nájdeného komplexu pri Karse. Archeológ bol teda presvedčený, že objavil práve visuté záhrady. To však nebolo nikdy potvrdené.

Aj keď iné stavby prekonávali visuté záhrady svojou veľkosťou a nákladnosťou, visuté záhrady nad nimi vynikali originalitou, jedinečnosťou, technikou, odvážnosťou stavby a dômyselnosťou čerpacieho zariadenia.

O ich bájnej kráse sa napokon záujemcovia môžu presvedčiť aj na prvých minciach zo série Sedem divov sveta, ktoré sú teraz dostupné v kamenných predajniach Zlaťáky.sk v Bratislave a Banskej Bystrici a tiež na e-shope.  

Spoločnosť Zlaťáky.cz vznikla v roku 2006 a špecializuje sa na nákup a predaj investičného zlata, striebra a numizmatiky. Predajná sieť aj sortiment tovaru a poskytovaných služieb sa stále rozrastá. Dynamický rast miliardovej firmy podporila aj modernizácia e-shopu, vytvorenie konsolidačného skladu, navýšenie skladových zásob zlata aj striebra a otvorenie nových kamenných pobočiek. V súčasnosti má deväť predajní v Čechách a na Slovensku.

Zlaťáky Sedem divov sveta

Pripravila: Dominika Bártová
Foto: Zlaťáky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu