Druhého mája 1953 s veľkou slávou spustili do prevádzky prvú turbínu elektrárne na Oravskej priehrade. Vody najväčšieho slovenského jazera zaliali päť obcí – Ústie, Osadu, Oravské Hámre, Ľaukovo a Slanicu – rodisko prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka.

Nad hladinou vyčnievalo iba návršie s dvojvežovým kostolom Povýšenia svätého Kríža. Vznikol tak dnešný Ostrov umenia.

Obyvatelia Hornej Oravy oddávna uctievali náboženské symboly a snažili sa zobrazovať postavy alebo portréty svätých – či už maľbami, vyrezávaním do dreva, alebo vytesávaním do kameňa. Verili, že to pomôže prispieť k ochrane ich zdravia, životov ich blízkych, prípadne, že ich skromné diela vloženým úsilím zabránia povodni či požiaru, no zároveň im zabezpečia hojnú úrodu.

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia zanietenci z Oravského múzea, ako napríklad Jiří Langer, ale aj umelci ako Ctibor Belan, Ignác Kolčák a Mária Mevdecká, začali po dedinách zbierať tieto diela ľudových majstrov, aby ich uchovali pre ďalšie pokolenia. Spoločne usúdili, že miestom, kde by mohli zhromaždiť polychrómované plastiky, drevené sošky, či maľby na sklo, a predstaviť ich kultúrnej verejnosti, je práve Slanický ostrov.

Vtedajšie politické vedenie okresu podporovalo nápad premeniť Slanický ostrov na Ostrov umenia. Aké však bolo prekvapenie, ba až zdesenie funkcionárov, keď pri otvorení expozície pod názvom Ľudová umelecká tvorivosť, tu objavili výlučne artefakty náboženského charakteru.

V samotnom kostole nájdeme aj práce rezbárov z iných kútov Slovenska. Svoju bohatú zbierku totiž Oravskej galérii ponúkla i výtvarníčka Matilda Čechová.

Aj vďaka nej teda Ostrov umenia dnes ponúka široký, možno povedať, že takmer ucelený prehľad o tvorbe našich predkov – ľudových umelcov. 

A ako sa môžete najvýhodnejšie dostať na Slanický ostrov?

Sezóna sa tu každoročne začína 1. mája a spravidla trvá do konca októbra. Z prístavu v Slanickaj Osade (časť Námestova) na ostrov denne premáva loď OG SLANICA vždy o 9., 11., 13., 15. a o 16.30 hodine (po 1. septembri začína posledná plavba už o 15. hodine).

Loď má dve paluby – krytú a slnečnú, kapacita miest na sedenie je 90 miest. Okružná vyhliadková plavba po Oravskej priehrade trvá 1,5 hodiny, z toho 40 minút sa návštevníci zdržia samotnou prehliadkou expozícií na ostrove.

Kontakty pre rezerváciu skupín nad 10 osôb: +421 905 915 108 a lodslanica@gmail.com.

Text, foto a diaporáma: Ján Greš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu