Slovakia Energy sa dištancuje od vyjadrení ministra Sulíka: K odchodu zo Slovenska sme sa postavili čelom

0
657

Dôvodom odchodu najväčšieho alternatívneho dodávateľa energií zo Slovenska je neúnosný rast cien energií a štátna regulácia cenotvorby, ktorá nedáva dodávateľom energií žiadny manipulačný priestor, ako sa s týmto bezprecedentným stavom vysporiadať. Situácia na trhu sa nezlepšuje. Spoločnosť podala žiadosť o odňatie licencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) 30. 9. 2021 a po celú dobu veľmi proaktívne a intenzívne komunikuje ako so všetkými zainteresovanými stranami, tak so svojimi zákazníkmi.

„Teraz je našou prvoradou úlohou intenzívna komunikácia so zákazníkmi a ich plynulý a bezproblémový prechod k novým dodávateľom,“ povedal Jiří Písařík, konateľ spoločnosti Slovakia Energy. Podľa neho Slovakia Energy v deň podania žiadosti o ukončení podnikania na Slovensku informovala svojich zákazníkov o vzniknutej situácii prostredníctvom SMS správ a oznámenia na webovej stránke spoločnosti. Následne bola táto informácia distribuovaná všetkým zákazníkom aj poštou. „O tom, že zákazníci vzniknutú situáciu chápu, svedčí aj  fakt, že od nich máme veľmi pozitívnu spätnú väzbu na spôsob našej komunikácie,“ dodal Jiří Písařík.

V deň požiadania o odňatie licencie informovali o situácii Slovakia Energy priamo aj štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR, pána Karola Galeka. „Ministerstvo hospodárstva ocenilo náš férový prístup a fakt, že sme sa k situácii postavili čelom. Včerajší verbálny útok zo strany toho istého ministerstva je preto pre nás absolútne nepochopiteľný,“ uviedol Jiří Písařík. Slovakia Energy sa počas 13-ročného pôsobenia na slovenskom trhu s energiami správala voči partnerom, ale aj voči svojim klientom transparente a korektne.

Slovakia Energy po oznámení na ÚRSO proaktívne kontaktovala všetky distribučné spoločnosti na Slovensku (hoci jej zákon túto povinnosť neukladá), aby ich informovala o svojom rozhodnutí. Súčasne sme všetky distribučné spoločnosti požiadali o informáciu ohľadne súčinnosti, potrebnej k prechodu zákazníkov k novým dodávateľom. Následne sme so všetkými distribučnými spoločnosťami spolupracovali na podmienkach ukončenia distribučných zmlúv, a to v úzkej spolupráci.  

Je nutné dodať, že Slovakia Energy ponúkla pred podaním návrhu na odňatie licencií svoje portfólio zákazníkov všetkým veľkým hráčom na trhu, ale všetci našu ponuku na prevzatie portfólia odmietli. Pokiaľ si zákazníci Slovakia Energy nevyberú nového dodávateľa, postará sa o nich dodávateľ poslednej inštancie (DPI). Tento režim je zriadený zákonom presne pre situácie, keď dodávateľ z akéhokoľvek dôvodu ukončuje svoju činnosť na slovenskom trhu. Ide teda o situáciu, s ktorou zákon počíta a má byť na ňu adekvátne pripravený, a to bez ohľadu na to, aké veľké zákaznícke portfólio do režimu DPI prejde.

 „Môžeme len opätovne zopakovať, že za naším odchodom zo Slovenska sú astronomické nárasty cien energií z dôvodu tlaku k bezemisným zdrojom energií, špekulácie s emisnými povolenkami, dlhá zima i očakávaný nárast spotreby kvôli rozvoju elektromobility. Situácia sa za posledné dni nezlepšuje a pozorujeme, že do problémov sa dostávajú aj ďalšie subjekty, nielen dodávatelia energií.  K tomu sa pridáva štátom regulovaná cenotvorba, ktorú počas posledných 13 rokov nikto nedokázal zmeniť,“ vysvetľuje Jiří Písařík.

Slovakia Energy bola niekoľko rokov najväčším alternatívnym dodávateľom na Slovensku. Počet jej zákazníkov každý rok stúpal, vlani toto číslo narástlo o 3,8 % na celkový počet 307 770 odberateľov.

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu