Transplantačný program na Slovensku. Neutíchol ani počas náročnej pandemickej situácie.

0
730

Napriek náročnej pandemickej situácii sa vlani na Slovensku podarilo zachrániť až 181 ľudských životov vďaka darcovstvu a transplantácií orgánov. Skorou aktivizáciou a prijatím preventívnych opatrení aj s pomocou MZ SR sa podarilo revitalizovať transplantačný program na Slovensku. Na problematiku darcovstva a transplantácií orgánov upozorňuje aj Slovenská transplantologická spoločnosť kampaňou Sedem životov.

Dnes, pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva orgánov, zverejnila Slovenská transplantologická spoločnosť  najaktuálnejšie štatistiky o odberovej a transplantačnej aktivite (www.transplant.sk). 

Od začiatku roka až do 23. septembra 2021 sa na Slovensku podarilo zachrániť 98 ľudských životov. Transplantovalo sa 74 obličiek, z toho 11 obličiek bolo od živého darcu, 14 pečení a 10 sŕdc. 

Príchod alfa variantu (tzv. britskej mutácie) na začiatku roku 2021 a veľký nápor na nemocnice a intenzivistické pracoviská jednotlivých nemocníc v dôsledku ochorenia C0VID-19 spôsobil pokles počtu transplantácií, pretože utrpel najmä darcovský program. „Môžeme však skonštatovať, že vďaka viacerým podporným aktivitám a dostupnosti očkovania, ktoré nám pomáhajú znižovať záťaž zdravotníckych zariadení, sa počty odberov a transplantácií postupne zvyšujú“, dkonštatuje MUDr. Martin Chrastina, PhD., CETC, hlavný transplantačný koordinátor. 

Teraz ešte viac ako inokedy je potrebné sústrediť sa na posilnenie darcovského programu na celospoločenskej úrovni. „Náš transplantačný program je plne závislý na možnostiach intenzivistických pracovísk identifikovať a manažovať potenciálnych darcov orgánov. Situácia v transplantačnom programe sa bude odvíjať od dostupnosti „nekovidových“ tzv. bielych zón intenzivistických pracovísk“, približuje aktuálnu situáciu doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MHA, MPH, hlavná odborníčka MZ SR pre orgánové transplantácie a dodáva: „ Je veľmi náročné obstáť v súčasnej nestabilnej situácii, ale napriek všetkému sa tímom v transplantačných centrách darí primerane situácii.“  MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti dopĺňa: „To však nie je niečo, čo by nás malo uspokojiť. Naopak, musíme sa posunúť ďalej“. A Martin Chrastina dodáva na vysvetlenie: „Sme schopní zoperovať všetkých pacientov na čakacej listine. Problémom však je, že nemáme dostatočný počet darcov. Tento problém je však na celom svete, nielen u nás“.  

Práve kampaň Sedem životov, ktorá sa realizuje s podporou a pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR, sa snaží zlepšiť povedomie ľudí o možnosti darcovstva nielen v prípade mozgovej smrti, ale aj od živých darcov. „Vo svete tvoria transplantácie obličiek od živých darcov 40 % z celkového počtu transplantácií. U nás je to zatiaľ len 10 – 15 %. Našou snahou je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa dostaneme na úroveň európskeho priemeru. Odber obličky živému darcovi nezasahuje významne do plnohodnotného života darcu. Naopak, príjemcovi orgánu môže takto darovaná oblička zachrániť život“, dodáva Ľuboslav Beňa. 

Cieľom kampane Sedem životov, ktorú realizuje Slovenská transplantologická spoločnosť od apríla  2015, je vzdelávať odbornú aj laickú verejnosť o darcovstve. Jeden darca môže totiž darovaním orgánov (ako napríklad srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas) zachrániť život až siedmim ľuďom. Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku viac ako 300 pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov. Kampaňou sa snaží zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií, skrátiť dobu čakania na životne dôležitý orgán a zabrániť predčasným úmrtiam. Na Slovensku sa vykonávajú transplantácie obličiek v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a v Martine, transplantácie pečene v Banskej Bystrici a transplantácie srdca v Bratislave. Transplantácie pľúc slovenských pacientov sa vykonávajú v Českej republike. Viac informácií je k dispozícií na www.sedemzivotov.sk.

So svojou vlastnou skúsenosťou o transplantácii obličky od živého darcu sa podelil aj Tomi Okres, basgitarista hudobnej skupiny Chinaski. „Bolo to rýchle. V roku 2017 mi úplne zlyhali obličky a ocitol som sa v nemocnici. Vzápätí aj na trasplantačnom zozname čakateľov na obličku. Nakoniec mi obličku daroval môj kamarát a ja som sa mohol vďaka nemu vrátiť do normálneho života a k hudbe“. Hovoriť o téme darcovstva už počas života je veľmi dôležité. „Nebojte sa rozprávať o tejto téme so svojimi najbližšími a partnermi, vyjadrite svoj postoj, nech je akýkoľvek. Na druhej strane sú ľudia, ktorým práve váš postojmôže zachrániť život“, dodáva Zuzana Žilinská. 

Tohtoročný motív kampane Sedem životov je podpora živých darcov obličiek. Uskutoční sa najmä na sociálnych sieťach a prostredníctvom celoslovenských médií. Finančnú podporu a záštitu nad kampaňou prevzalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Viac informácií na www.sedemzivotov.sk

Pripravila: Grape PR

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu