Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje v najbližšej dobe vydať vyhlášku, ktorá zjednodušene povedané, znížením prahovej hodnoty pre úhradu za získaný rok života štandardizovanej kvality (tzv. QALY) význame obmedzí prístup pacientov k efektívnym a inovatívnym liekom. (VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z roku 2025, ktorou sa ustanovujú podrobnosti výpočtu príslušného násobku hrubého domáceho produktu pre stanovenie prahovej hodnoty posudzovaného lieku)
V dôvodovej správe k tejto vyhláške sa uvádza, že podľa NKÚ „udržateľnosť výdavkov VZP nie je zabezpečená, a to vzhľadom na prudké zvýšenie výdavkov na lieky najmä v kategorizačnom zozname. NKÚ SR opakovane upozorňoval na prekročenie stanoveného rozpočtu na lieky a znova upozorňuje na vysoké riziko nedostatku finančných prostriedkov VZP z dôvodu prudkého rastu úhrad za lieky v kategorizačnom zozname z prostriedkov ZP na úkor ostatnej zdravotnej starostlivosti.“
Jedným z riešení navrhovaných NKÚ je aj „zníženie hranice nákladovej efektívnosti pre proces kategorizácie liekov, ktorá by zohľadňovala medzinárodné odporúčania v tejto oblasti a vývoj HDP na obyvateľa v SR.“
Radi by som upozornili, že NKÚ (aj iné subjekty) okrem opatrení v liekovej politike navrhuje viaceré kroky vedúce k úsporám a zlepšeniu efektivity systému poskytovania zdravotnej starostlivosti:
– Zlepšenie transparentnosti financovania nemocníc – NKÚ upozorňuje na neefektívne využívanie verejných zdrojov a odporúča zavedenie jasných pravidiel financovania najmä definitívnym spustením systému DRG.
– Zavedenie systémových reforiem – NKÚ odporúča zlepšiť elektronizáciu zdravotníctva, meranie výkonnosti nemocníc a efektívnejšie využívanie zdrojov. Už viac ako rok čakáme na akciu v oblasti širokého sprístupnenia modulu e-lab. Ten je u vybraných poskytovateľov prístupný pre poistencov Dôvera viac ako rok. Je to mechanizmus, ktorý nielen vedie k úsporám, ale aj k urýchleniu poskytovania ZS a zvýšeniu bezpečnosti pacienta. Ako odborná spoločnosť sme na to opakovane upozorňovali. Ostalo to však bez odozvy a akcie.
– Zlepšenie prevencie a dostupnosti zdravotnej starostlivosti – NKÚ upozorňuje na potrebu lepšej prevencie a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Opakovane sme upozorňovali na možnosť a potrebu zlepšenia nákladovej efektivity v oblasti preventívnych prehliadok. Naše návrhy opierajúce sa o medicínu dôkazov ostali bez čakávanej reflexie.
– Podľa správy NKU z roku 2023 „nebola zaznamenaná ani úspora z uplatňovania tzv. vyrovnávacieho rozdielu v plánovanej sume 7 mil. eur. Z informácií ZP vyplýva, že v minulom roku nebolo právoplatne ukončené ani jedno správne konanie vo veci vrátenia vyrovnávacieho rozdielu na podmienene kategorizované lieky. NKÚ opakovane poukazuje na dlhodobú nečinnosť MZ SR pri plnení si povinnosti podľa zákona č. 363/2011 Z. z. – rozhodovať o vyrovnávacom rozdiele.“
Predpokladáme, že tento stav trvá. Sme presvedčení, že ministerstvo má vo svojich rukách aj iné nástroje šetrenia na liekoch, ako je de facto stopka pre nové lieky. Ak chceme šetriť na liekoch určite sa dá medzi kategorizovanými liekmi nájsť množstvo príkladov liekov s úhradou, ktoré nielen, že nespĺňajú predpísanú farmakoekonomiku, ale nemôžu ju vypočítať, lebo za ňou nestojí medicína dôkazov. Vo svetle všetkých týchto skutočností nás naozaj veľmi mrzí a poburuje návrh uvedenej vyhlášky o úprave úhradových mechanizmov. Mnohí pacienti, predovšetkým tí trpiaci závažnejšími a menej častými chorobami, uplatnením tejto „Vyhlášky“ príde o veľa rokov života štandardizovanej kvality.
S ohľadom na to, že ide o životy a zdravie mnohých pacientov je nepochopiteľné, že navrhovaná „Vyhláška“ prechádza zrýchleným legislatívnym procesom bez riadneho pripomienkovacieho procesu a bez diskusie s odborníkmi.
Prezídium Slovenskej kardiologickej spoločnosti: MUDr. Milan Luknár, PhD – prezident SKS, doc. MUDr. Eva Goncalvesová, PhD, FESC – predchádzajúci prezident SKS a MUDr. Miroslav Gbúr – vedecký sekretár SKS
Foto: unsplash.com