Monika Wurm: Orient ma fascinuje!

Vlasy má krásne a veľmi dlhé, je usmievavá a jemná ako princezná, a možno aj preto nazvala svoju prvú knižku Pakistanská princezná. Po nej prišiel úspešný román Slzy predaných dievčat, ktorý jej vydali už aj v Česku, a v súčasnosti si čitatelia, ktoré majú radi knihy Moniky WURM, vychutnávajú jej diela Pakistanská pomsta a novučký román Rockové tango. Monika je autorka, ktorá sa vymyká z prototypu slovenských autoriek, čo píšu súčasné romantické knihy. Jej štýl je iný a jej knihy budete mať isto rady, ak milujete knihy o krásnej Angelike.

Prvá kniha Slzy predaných dievčat zaujala čitateľov hneď. O čom kniha je?

Kniha Slzy predaných dievčat je najmä o utrpení a pohľade naň. Príbeh sa začína šokujúco – znásilnením mladej Filipínky, ktorú krátko na to predáva vlastný otec mafii obchodujúcej s bielym mäsom. Malaya, tak sa hlavná hrdinka volá, bude za katastrofálnych podmienok prepašovaná lodným kontajnerom do Dubaja, kde ju vydražia ako luxusnú spoločníčku. Kto by si myslel, že jej utrpenie bude v tomto bode končiť, je na veľkom omyle. Táto kniha vás prinúti premýšľať nad vlastným životom a poďakovať sa za to, čo máme, aj keď možno máte pocit, že to nie je veľa. Stále to je viac ako majú ľudia vo rozvojových krajinách.

Vyšla vám aj v Česku, aký je to pocit?

To, že moja kniha, s českým titulom Slzy prodaných dívek, vyšla aj u našich susedov, považujem za splnený sen. Jeden z najkrajších snov, aké môžu niekoho, kto píše, postretnúť. To, že ma pražské vydavateľstvo Brána vzalo pod svoje ochranné krídla, nepovažujem za samozrejmosť, ale za vzácny dar. A veľmi sa teším, že táto kniha práve vyšla už aj v Nemecku.

Patríte k zopár autorkám, ktoré nezapadli medzi ostatné desiatky, čo sú u nás na trhu, ale ľudia si vás pamätajú hneď od prvej knihy. Čo myslíte, čím ste zaujali?

Túto otázku dostávam pomerne často, napriek tomu na ňu nedokážem s istotou odpovedať. Myslím si, že čitateľov zaujal spôsob, ktorým opisujem ľudí, situácie alebo okolie. Nechávam si záležať na maličkostiach, a práve tieto detaily sú mojou vizitkou, mojím odtlačkom. Moji čitatelia ocenili aj príbehy z iných kultúr, ktorým sa pri písaní venujem. Možno ich zaujali aj zvraty a spôsob, akým sa čitateľov snažím zápletkou zmiasť.

Aj vaša ďalšia kniha Pakistanská princezná sa výborne predáva. Opäť ste si vybrali tému a krajinu pre nás exotickú…

Pakistanská princezná i jej pokračovanie s názvom Pakistanská pomsta sú knihy, ktorých hlavný dej prebieha v tajomnom Pakistane. Lenže len málo ľudí vie o tejto krajine viac. Väčšinou sú to iba negatívne informácie z televízie. Mojimi knihami sa snažím čitateľovi priniesť pohľad na túto krajinu aj z inej strany, rovnako i tému dnešnej doby –  miešané manželstvá, ktorých aj na Slovensku pribúda čoraz viac.

Takže ste na Slovensku jedinečnou autorkou, ktorá píše romány z krajín Blízkeho východu. Odkiaľ tak dobre poznáte ich mentalitu, životný štýl, zvyky a čo vás na ich svete tak fascinuje?

Ďakujem za tento milý kompliment, ale neviem či som výnimočnou autorkou. Som len obyčajná žena, ktorá vo voľnom čase rada píše. Už od detstva ma fascinovali krajiny s orientálnym nádychom. Nenechala som sa ovplyvniť naservírovanými správami, ktorých pravdivosť nepopieram, ale nie všetky prsty na ruke sú rovnaké. Každá minca má aj tú druhú stranu a po jej identite som sa rozhodla pátrať na vlastnú päsť. Tak som sa dostala do mnohých, nielen európskych krajín, v ktorých som spoznala úžasných ľudí, ktorým ďakujem za príbehy, bazírujúce na skutočných udalostiach.

Dokázali by ste tam žiť?

Dokázala by som tam prežiť dva, možno tri mesiace, ktoré by som využila na načerpanie nových námetov pre moje knihy, ale žiť tam natrvalo, to by som nevedela, pretože aj keď ich kultúru rešpektujem, sú medzi nami obrovské rozdiely. Nedokázala by som sa vzdať svojho životného štýlu a ideálov. Mnoho mladých žien sa nechá ovplyvniť čarom orientu, lenže ono to nemusí dopadnúť vždy dobre. Všetko treba brať s nadhľadom a rezervou.

Veľa sa venujete stretnutiam so svojimi čitateľmi. Čo vám to dáva?

Stretnutia s čitateľmi ma napĺňajú rovnako, ako písanie. A písanie pre mňa znamená celý svet. Ten pocit, že sa so mnou chce niekto stretnúť len kvôli tomu, aby som mu podpísala knihu, alebo aby sa so mnou pozhováral, je jedinečný. Za náklonnosť každého jedného človeka som naozaj vďačná, pretože to nepovažujem za samozrejmosť. Rovnako si cením aj správy, ktorými ma ľudia pravidelne obdarúvajú. Dojíma ma, že si niekto v tejto uponáhľanej dobe nájde čas, aby mi napísal.

V kníhkupectvách je už aj vaša jarná, dokonca i najnovšia kniha, povedzte nám niečo o nich…

Pakistanská pomsta, môj jarný román, je voľným pokračovaním mojej knihy Pakistanská princezná. Je napísaná tak, aby si jej dej plnohodnotne vychutnali aj tí, ktorí Pakistanskú princeznú nikdy nečítali. Je to príbeh o spisovateľke, ktorá pri autonehode stratila pamäť a pomocou naservírovaného klamstva sa dostáva do Pakistanu. Tam sa okolo nej začnú diať zvláštne veci, ktorým spočiatku nerozumie. Dokonca sa pokúsi aj o útek. Čitateľovi ponúkam nielen drámu a premyslenú zápletku, ale aj erotiku, ktorá v mojich knihách nesmie nikdy chýbať.

Zaujímavý príbeh má príprava a fotografovanie titulky tohto románu, na ktorej ste aj vy…

Na obálke prvej knihy o Pakistane nájdete moju podobizeň. Na druhú obálku si čitateľky žiadali aj hlavného hrdinu. Preto som sa rozhodla cestovať do Anglicka, kde som sa rozhodla nafotiť titulku s pakistanským modelom a manželom mojej priateľky.

No a teraz k vašej úplne čerstvej knihe Rockové tango…

Rockové tango je pre mňa veľmi špeciálna kniha. To, prečo ju nazývam špeciálnou, sa čitatelia dozvedia po jej prečítaní. Príbeh bude o bývalej tanečnici štandardných tancov, z ktorej sa, po tom, čo musela svoju tanečnú kariéru zavesiť na klinec, stala zdravotná sestra a o zhýralom sukničkárovi, rockovom spevákovi Damienovi. Ich príbeh sa nezačína láskou na prvý pohľad. Práve naopak, nenávisť, sklamanie a vytriezvenie do reality sú pocity, ktoré si rusovlasá Sunshine zo stretnutia odnáša. Lenže ľudia sa v živote vidia vždy dvakrát. Inak to nebude ani v tomto príbehu, ktorý zametie vašimi citmi hneď od začiatku. Nečakaný koniec príbehu vás prinúti zamyslieť sa nad tým, že v živote naozaj nič nie je zadarmo. Len karma je zdarma.

Ste vydatá, s manželom žijete vo Viedni, nechcete sa vrátiť na Slovensko a byť priamo v centre diania, keď vám tu vychádzajú knižky? Či viac oceníte pokoj na písanie i na život, ktorý tam máte?

To, že žijeme v dobe plnej sociálnych sietí, mi pomáha byť vždy v centre diania okolo mojich kníh. Okrem toho som veľmi flexibilná a som vždy tam, kde ma treba, alebo kde ma ľudia chcú mať. Preto som nikdy nebola ukrátená o akýkoľvek emocionálny zážitok, ktorý sa týkal či už vydania mojich kníh, alebo besedy s mojimi čitateľmi.

(red)

Foto: archív M. Wurm

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu