Starostlivosť o kožené topánky: Poznáte týchto 8 tipov?

Väčšina z nás si dáva záležať na tom, ako vyzerá naša pleť, vlasy či oblečenie. Väčšine z nás sa však nechce starať o svoje topánky, dokonca ani nevieme, ako na to. V predajni Le Premier poznajú 8 tipov, vďaka ktorým vaše kožené topánky budú aj po rokoch, ako nové. Vďaka pravidelnej údržbe vaše topánky nielenže budú lepšie vyzerať, ale aj dlhšie vydržia. Minulý týždeň sa v predajni Le Premier stretla skupinka blogerov a novinárov na exkluzívnom workshope.  Odborník na údržbu kožených topánok im v praxi ukázal pár tipov na to, ako udržať svoje topánky vo forme.

1.       Krémy a vosky

Pravidelne vám pri kúpe nových topánok pri pokladni ponúkajú nejaký vosk alebo krém na topánky? Niečo na tom zrejme bude. Ak investujete do kvalitnej kozmetiky na topánky značky Loake a Saphir, určite nebudete ľutovať. Pri používaní kvalitného krému alebo vosku kožu vašich topánok zvlhčíte a udržíte pružnou, čím zabraňujete vysychaniu a praskaniu. Leštenie voskom navyše poskytuje ochranu pred zašpinením topánok. Dôležitá je samozrejme pravidelnosť, v akej vaše topánky čistíte a kvalitná kefa na topánky.

2.       Farba

Vosky aj krémy sa vyrábajú v rôznej pigmentácii, ktorá pomáha topánkam z kože udržať ich farbu. Kúpu prípravkov by ste preto nemali podceňovať. Ak máte čierne topánky, mali by ste siahnuť aj po prípravkoch na čiernu kožu. Niektoré druhy kože pohlcujú pigment z voskov, preto by ste v prípade zle zvoleného prípravku mohli svojim topánkam skôr uškodiť.

3.       Striedanie

Kožené topánky by ste určite nemali nosiť 7 dní v týždni. Na nohe by ste ich mali mať maximálne 24 hodín a potom im dopriať rovnako dlhý čas odpočinku, aby vyschli od potu. Preto dbajte na to, aby vo vašom šatníku vždy boli aspoň dva páry topánok, ktoré medzi sebou môžete striedať.

4.       Opatrnosť

Predtým než si prvýkrát obujete nové kožené topánky, mali by ste ich dôkladne navoskovať. Ochránite ich tak pred prípadným dažďom, na ktorý je kožená obuv mimoriadne citlivá. Odporúčame, aby ste si nové topánky s koženou podrážkou obuli najprv v deň, kedy je vonku sucho. Podrážka sa tak lepšie adaptuje pre podmienky exteriéru a predlžíte tak jej životnosť.

5.       Napinák

Najdôležitejšie v prípade ochrany akýchkoľvek topánok je pravidelné používanie napinákov na obuv. V ideálnom prípade by ste mali zvoliť kvalitné drevené. Na napinákoch by mali byť vaše topánky vždy vtedy, keď ich nemáte na nohách. Zabránite tak deformácii ich tvaru a predlžíte ich životnosť.

6.       Sucho

Snažte sa zabrániť nadmernému vlhnutiu topánok. V praxi to znamená, že by ste sa mali vyvarovať dažďu a nenechávať topánky na vlhkých miestach, ako pivnica a podobne. Ak predsa vaše topánky navlhnú, nechajte ich schnúť minimálne tri dni. Ak budete nosiť topánky, ktoré nie sú dostatočne suché, môžete ich rýchlejšie poškodiť.

7.       Obúvanie

Pri obúvaní vždy používajte obuvák, aby vaše päty boli stále pevné a nedošlo k ich zošliapnutiu.

8.       Rekonštrukcia

Kožené podrážky sa skôr či neskôr opotrebujú. Značka Loake, ktorú na Slovensku exkluzívne kúpite v predajni Le Premier ponúka možnosť bezplatnej rekonštrukcie, teda výmenu starej podrážky za novú. Najlepší čas na výmenu je vtedy, keď je podrážka na dotyk mäkka ako papier. Ak sa na podrážke objavila diera, topánky už nenoste a pošlete ich na rekonštrukciu, aby ste predišli nenávratnému poškodeniu konštrukcii topánok.

Klaudia Fiolová
zdroj@Le Premier

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu