Sto rokov kováčskeho remesla u Janigov

0
373
kováč u Janigov

Nestáva sa často, že za osobnosť regiónu vyhlásia umelca. Tobôž ak ním je umelecký kováč. Vladimírovi Janigovi z Dolného Kubína sa takejto pocty dostalo – v decembri minulého roka ho poctili plaketou a titulom Osobnosť Žilinského samosprávneho kraja.

Čím sa o to zaslúžil?

Dlhé desiatky rokov pracuje nielen so železom, ale tento kov spája so sklom. Je viacmenej isté, že bol prvým v Európe, kto sa o čosi také pokúsil. A úspešne: Svoje práce, okrem Slovenska, vystavoval v Česku, Poľsku v Nemecku a mnohé diela putovali do súkromných zbierok v Spojených štátoch, Austrálii či na starom kontinente.

kováč u Janigov

Ako sa Janiga vôbec k tomuto „remeslu“ dostal?

Jeho otec Ondrej Janiga bol vychýreným kováčskym a podkováčskym majstrom v Párnici na Orave. Bol to on, na koho sa gazdovia z dediny, ale aj zo širokého okolia obracali, keď sa im pokazilo kovové náradie, či ktorási súčiastka pluhu alebo voza, no najmä, keď  potrebovali vymeniť podkovy na kopytách svojho koníka.

Obaja jeho synovia museli v dielni pomáhať. „Keď som sa vracal zo školy a zbadal som na dvore čiehosi koňa, už som vedel, čo ma dnes čaká,“ spomína mladší zo súrodencov Vlado.

Ťahal mechy, podával klince či kliešte, držal podkovu v ohni alebo rytmicky udieral ťažkým kladivom na obrovskú nákovu. No jeho lákala oveľa jemnejšia činnosť – veľmi rád kreslil. Keď zistil, že do susedného Istebného prišla portrétovať hutníkov akademická maliarka Mária Medvecká, pozbieral odvahu a vybral sa za ňou. Škice a kresbičky, ktoré jej ukázal, pochválila. A jej manžel Vladovi neskôr poradil, aby sa prihlásil do sklárskeho učilišťa. Odtiaľ viedla jeho cesta na umeleckopriemyselnú školu do Nového Boru. Práve tam sa v ňom spojilo drsné otcovo remeslo s fantastikou krehkého skla. Vznikli tak prvé plastiky, ozdobné predmety, ale i  svietniky, obecné erby, logá…

kováč u Janigov

Hádam už ani sám nevie, kedy mu napadlo vykuť či vyfúkať prvý šperk. Šperk pre muža.

„Zdobiť sa, by nemalo byť len výsadou muža,“ hovorí. „Rozdiel je len v tom, že z mužského šperku by mala vyžarovať mužnosť a sila.“ V šperkoch už neuplatňuje len sklo a železo, ale aj keramiku, prípadne drevo, ktorého je v jeho rodisku dostatok.

Nuž, nie náhodou  bol majster Janiga ocenený. Je totiž pokračovateľom remeselnej tradície, ktorá v Párnici trvá už celých sto rokov.

P.S.: V súčasnosti prebieha v tamojšom obecnom dome rozsiahla autorská výstava diela Vladimíra Janigu. Pred jej návštevou sa však treba ohlásiť na tel. čísle 0907 052 791.

Text foto a diaporama: Ján Greš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu