ŠTUDENTSKÁ KVAPKA KRVI 2022. PRIPOJTE SA

0
389
študentská kvapka krvi

Slovenský Červený kríž opäť oslovuje verejnosť s témou bezpríspevkového darcovstva krvi. Kampaň Študentská kvapka krvi je zameraná hlavne na prvodarcov a mladých ľudí. Slogan 28. ročníka tejto kampane znie Pripoj sa. Je výzvou, aby sa každý zdravý dospelý človek pripojil k darcom krvi. Kampaň začína 24. októbra a potrvá do 18. novembra 2022.

Štatistiky hovoria, že každé dve sekundy niekto potrebuje krv. Slovenské nemocnice stále hlásia jej nedostatok. Ľudia, ktorí transfúziu krvi potrebujú, sú väčšinou vážne chorí alebo zranení. Často ide o pacientov pri závažných operáciách a o ženy pri komplikovaných pôrodoch. Každý z nich je odkázaný na zdravého človeka, ktorý sa rozhodne preukázať dobrú vôľu a daruje krv.

Proces darovania krvi

Ide o nenáročný proces, ktorým však niekomu dokážeme zachrániť život. Kampaň Študentská kvapka krvi je zameraná najmä na študentov a prvodarcov. Spojitosť s medzinárodným dňom študentstva, ktorý si budeme pripomínať 17. novembra, nie je náhodná. „Študentov a mladých ľudí všeobecne vnímame ako nositeľov zmien a prelomových myšlienok. Slogan 28. ročníka: Pripoj sa. Wifi je aj na transfúzke je odľahčenou ale priamou výzvou. Veríme, že mladá generácia sa vie stále zapáliť pre dobrú vec a keďže sú vždy a všade online, majú veľký potenciál inšpirovať darcovstvom ďalších a ďalších ľudí,“ konštatuje Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža. Kampaň Študentská kvapka krvi® je zapísaná v registri ochranných známok Úradu priemyselného vlastníctva SR. Slovenský Červený kríž ju organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc.

Ako darovať krv

 Krv môže darovať každý zdravý človek, ktorý je starší ako 18 rokov a má hmotnosť nad 50 kg. Darovanie krvi trvá približne hodinu a darcovi sa na jeden raz odoberá zhruba 450 mililitrov krvi. Na odber sa nechodí nalačno, je vhodné dať si zdravé raňajky a deň pred odberom dbať o vyváženú stravu a pitný režim. Opatrenia kvôli Covid 19 sa minimalizovali, naďalej je však povinný respirátor. To, ako odber prebieha, ako sa treba pripraviť a všetky dôležité informácie, ktoré potrebuje darca pred odberom vedieť, sú na stránke SČK https://redcross.sk/daruj-krv/.

Odberové miesta

Odberové miesta sa nachádzajú skoro v každom väčšom meste. Ich zoznam nájdete na https://redcross.sk/daruj-krv/kde-mozete-darovat-krv/. Na niektoré odberové miesta sa treba vopred objednať, na iné stačí len prísť počas ordinačných hodín.

Pripojte sa aj vy

Počas minulého ročníka kampane prišlo do odberových centier 20 816 darcov krvi. Krv nakoniec darovalo 18 384 z nich, z toho bolo 2 263 prvodarcov. Veríme, že tento rok sa ku kampani pripoja aj ďalší darcovia. Ak by niekomu zdravotný stav alebo iné okolnosti nedovoľovali darovať krv, môže pomôcť tak, že sa pripoji k šíreniu tejto myšlienky a podporí kampaň napríklad na Facebooku alebo Instagrame. Ďakujeme.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu