Každé euro dobré: 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť dvakrát

0
1158

Nikto nevie, čo bude, až obmedzenia z dôvodu koronavírusu skončia. Isté je, že už teraz sa oplatí zbytočne nemíňať a premýšľať, ako a kde ušetriť. My vám povieme, ako ušetríte hneď dvakrát – raz vašu peňaženku a raz prírodu, ktorá vďaka zavedeným opatreniam prežíva znovuzrodenie.

Správy o COVID-19 k nám prichádzajú odvšadiaľ a vzbudzujú obavy o zdravie aj o budúcnosť. Pri všetkej tej neistote dobre padne počuť čosi pozitívne. Napríklad to, že kým musíme sedieť doma, príroda sa postupne zotavuje z drastických ľudských zásahov. Pomôcť jej v tom môžete aj vy, a to teraz a aj po skončení všetkých obmedzení. Príjemným vedľajším efektom bude vaša tučnejšia peňaženka.

Varte si doma
Odhliadnuc od toho, že pri domácom varení presne viete, z akých surovín ste si jedlo pripravili, polotovary sú balené v obaloch, za ktoré ste zaplatili a potom ich vyhodíte. Rovnako tak obaly z dovezeného jedla. Že neviete variť? Internet je plný receptov pre začínajúcich kuchárov – nechajte sa inšpirovať!

Čítajte ebooky
Výrobe klasických kníh padne ročne za obeť vyše 130 miliónov stromov. Pridajte k tomu výrobu, balenie a rozvoz – a nápor na životné prostredie sa znásobí. E-book ušetrí 22 kníh a tým aj množstvo vody a stromov.

Používajte sypaný čaj
Aj taká malá vecička ako čajové vrecúško je odpad, ktorý nemusí vzniknúť, keď budete namiesto vrecúškových čajov používať sypané. Ďalšou výhodou sypaných čajov je, že si ich môžete namiešať presne podľa vašej chuti.

Odolajte sladkostiam s hračkou
Sladkosti s malým prekvapením deti milujú a dospelí sa nimi na chvíľu vracajú do detstva. Pochúťka sa zje, hračka niekde zapatroší a nakoniec skončí v odpade. Pre pár minút zábavy ste vlastne zaplatili za vytvorený odpad.

Jednorazové plienky vymeňte za bavlnenú klasiku
Používanie jednorazových detských plienok je veľmi praktické a pohodlné pre rodičov aj deti. Naša Zem má ale iný názor. Jednorazové plienky ju ročne zaťažia až takmer štyrmi miliónmi ton odpadu. Riešením je používanie opakovane použiteľných bavlnených plienok. Neobsahujú chemikálie, nedráždia detskú pokožku a pre životné prostredie sú tiež oveľa menej náročné, než ich jednorazové sestry.

Používajte ekologické zubné kefky
Vedeli ste, že zubnú kefku treba meniť každé 3 mesiace a tiež vždy po chorobe? Zubné kefky z bambusu s prírodnými štetinkami vám poslúžia rovnako ako umelohmotné, len s tým rozdielom, že keď doslúžia, môžete ich zakopať pod najbližší strom a o pár rokov po nich nezostane ani stopy. To sa o umelohmotných kefkách povedať nedá. Mimochodom – cena bambusovej kefky je porovnateľná s cenou umelohmotnej.

Hygienické potreby nahraďte ekologickou formou
Jednorazové odličovacie tampóny poľahky nahradíte bavlnenými tampónmi alebo jemnými hubkami na viacnásobné použitie. Paličky na čistenie uší sú síce podľa lekárov pre naše uši skôr škodlivé, ak ich však naozaj potrebujete, vyberte si ich ekologickú formu. Menštruačné vložky a tampóny tiež tvoria stovky ton odpadu. Pritom sú ľahko, pohodlne a ekologicky nahraditeľné či už menštruačným kalíškom, alebo novinkou – menštruačnými nohavičkami.

Cukrová pasta je lepšia než jednorazové žiletky
Namiesto nich zvoľte depilačný strojček alebo vosk. Najlepšia je však cukrová pasta, ktorá je absolútne ekologická a chĺpkov vás zbaví s minimálnou bolestivosťou. Poľahky si ju vyrobíte aj doma: do hrnca dajte 200 g kryštálového cukru, 20 ml čerstvej citrónovej alebo pomarančovej šťavy, 20 ml vody a na slabom plameni nechajte vrieť asi 5 minút za stáleho miešania. Vlažnú pastu natrite na požadované miesto proti smeru rastu chĺpkov a stiahnite. Vychladnutá pasta je tvrdá, no vo vodnom kúpeli alebo mikrovlnke raz – dva zmäkne a môžete ju použiť.

Vymeňte balenú sýtenú vodu za domácu
Bublinková voda vám chutí viac než tá z vodovodu a preto si ju vláčite domov z obchodu? Je to zbytočné a len vám to vyťahuje peniaze z vrecka. Netreba ani hovoriť, že výroba plastových fliaš, ich plnenie, balenie, doprava a recyklácia sú spojené s vytváraním odpadu, znečisťovaním ovzdušia a míňaním vzácnych prírodných zdrojov. Pritom je tu dlhodobo lacnejšie a ekologickejšie riešenie, o ktorom ste už určite počuli.

SodaStream vám aj celej vašej rodine pripraví sódu s bublinkami presne podľa vášho gusta a vždy, keď na ňu máte chuť. Nemusíte kupovať vodu sýtenú a jemne sýtenú, stačí načapovať vodu z vodovodu a stlačiť prístroj. Umelohmotná fľaša bez škodlivých prísad má životnosť až 3 roky, ešte výhodnejšia je verzia SodaStream CRYSTAL s dizajnovo prepracovanou sklenenou fľašou. Problémom nie sú ani bombičky, ktoré dostanete na viac než 500 miestach po celom Slovensku, bežne aj napríklad v Kauflande alebo v Tescu. Chcete vedieť, koľko ušetríte so SodaStream-om? Prepočítajte si to!

Pestujte vlastné bylinky
Bylinky v chladiacich boxoch sú zabalené v plastovom obale, sušené v papierovom. Pritom ich pestovanie je nenáročné, stačí im vhodná pôda a pravidelné polievanie. Rastlinky kúpite za 1 – 2 eurá a po celý rok máte zabezpečený prísun čerstvej chuti. Osviežia vám vzduch v kuchyni aj na balkóne a ich dochucovacie schopnosti sa so sušenými bylinkami nedajú porovnať.

Zachytávajte dažďovú vodu
Dažďová voda je doslova dar z nebies pre vašu hriadky, kvety aj peňaženku. Či už máte záhradu alebo pestujete izbové rastliny, zachytávanie dažďovej vody dokáže ušetriť až 40 % nákladov na polievanie. Pre rastliny je dažďová voda ideálna, tak prečo im ju nedopriať?

Radšej si dajte sprchu ako kúpeľ
Pri krátkom sprchovaní, keď voda netečie, kým sa mydlíte, sa spotrebuje 30 až 50 litrov vody, s umývaním dlhých vlasov je to asi 80 – 100 litrov. Pri kúpaní vo vani plnej vody miniete 150 až 180 litrov vody.

Foto: SodaStream, Shutterstock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu