Svetová špička z Londýna bude v jeseni v Bratislave

0
348
svetová špička Londýn the comet is coming Credit Fabrice Bourgelle

The Comet Is Coming, Kamaal Williams a Kokoroko – tieto hudobné legendy a hviezdy z londýnskej scény, ktoré uznáva celý svet, budú v októbri koncertovať v Bratislave. Toto sú prvé mená tohtoročných Bratislavských jazzových dní, ktoré budú od 20. do 22. októbra 2023 v bratislavskom A4 Studio. Informácie o festivale sú na www.bjd.sk, vstupenky sú už v predaji v sieti Ticketp9 WMortal.

svetová špička z Londýna v Bratislave

Hlavnou hviezdou piatkového večera je londýnske zoskupenie The Comet is Coming na čele s geniálnym saxofonistom Shabakom Hutchingsom. Triov zložení saxofón, klávesy a bicie klávesáka mieša jazz a funk s elektronickou hudbou a psychedelickým rockom: výsledkom je až kozmický jazz, inšpirovaný velikánmi ako Sun Ra a Alice Coltrane. Skupina funguje 10 rokov, nedávno však ohlásili koniec projektu a tak bratislavské vystúpenie bude jedným z ich posledných. Počas týchto rokov toho stihli veľa, boli nominovaní na viaceré prestížne ocenenia a koncertovali na najväčších svetových festivaloch ako Coachella, Glastonbury a v auguste tohto roka sa predstavia aj na budapeštianskom Szigete.

The Comet is Coming

Bristký klavirista Kamaal Williams začínal kariéru s Yussefom Dayesom.

Po spoločnom mimoriadne úspešnom projekte Yussef Kamaal sa Williams rozhodol pre sólovú kariéru a po dvoch štúdiových albumoch The Return a Wu Hen vydá tento rok na jeseň v poradí už tretí. Na jazzákoch sa u nás predstavil minulý rok.

Kamaal Williams

Podľa Kamaala novinka “Stings” prekvapí aj pridaním orientálnej hudby do hudobných vplyvov. Na zozname sa už nachádzajú aj Herbie Hancock, John Coltrane, J Dilla, Miles Davis, Jamiroquai, Roy Ayers, či boombap hiphop. Kamaal Williams je známy aj tým, že na jeho koncertoch dostáva veľa priestoru improvizácia – napriek početným vplyvom ide o plnokrvný jazz. Na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa vystúpi so svojim triom v zostave klávesy, bicie, a saxofón.

Kamaal Williams

Nedeľný festivalový večer vyvrcholí koncertom 8-členného londýnskeho zoskupenia Kokoroko. Skupina mieša gospelovú hudbu západnej Afriky s jazzom a zvukmi tanečnej scény. Ide o jedinečný, typický londýnsky sound, do ktorej každý člen prináša svoje vlastné, pestrofarebné hudobné pozadie. Spoločným menovateľom je láska k Afrobeat a highlife a k jeho protagonistom ako Fela Kuti, Tony Allen, či King Sunny Ade. V produkcií Kokoroko je však výrazne prítomný aj vplyv Harlemu sedemdesiatych rokov. Dominantou je rytmika a to aj v sólach a v improvizáciách. Nedeľný headliner Bratislavských jazzových dní prináša na náš festival nespútanosť a živelnosť spojenú s geniálnou muzikalitou a neodolateľným zvukom,  ktorý reprezentuje tak korene, ako aj budúcnosť jazzu.

Kokoroko

Bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľňa 2023 aj tento rok ponúknu tri koncertné dni plné skvelej hudby, hudobné legendy a aktuálne hviezdy, nielen jazzovej scény. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na otvárací koncert už 10. septembra v bratislavských Rusovciach. Organizátori festivalu dávajú každoročne príležitosť aj mladým kapelám a hudobníkom. Aj tento rok sa môžu prihlásiť do Súťaže mladých talentov Nadácie SPP. Detailné informácie o festivale sú k dispozícii na www.bjd.sk.

svetová špička Londýn  Kokoroko

Pripravila: Silvia Turnerová
Foto: www.bjd.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu