Tenisky ako umenie

Mnohí ľudia si spájajú tenisky s ležérnym štýlom alebo so športami.  Móda sa neustále mení a trendom v dnešnej dobe je zladiť trendy kúsky a pohodlnými doplnkami. Nie každá žena má v láske vysoké opätky a preto predstava, že si môže obuť pohodlné tenisky s elegantnými šatami je dokonalou kombináciou. Nemusíte však hneď siahnuť po „nudnej“ bielej verzii vychádzkovej obuvi. Jedinečné tenisky, ktoré sú späté s umením, sú originálnou voľbou pre každú ženu, ktorá sa chce cítiť špeciálne. Presne táto nezvyčajná súhra vznikla z jedného originálneho nápadu o ktorom nám povie viac talentovaná Domi Dean.

Čo ťa inšpirovalo dostať tvoje umenie aj mimo plátna napr. na športovú obuv?

Tenisky dnes už nie sú považované za striktne športovú obuv. Ak sa vhodne, a najmä s citom nakombinujú s elegantnými kúskami, výsledok môže byť naozaj luxusný. Podstatné je, nechať priestor svojej predstavivosti. Originálne oblečenie je rozhodne jedným zo spôsobov, ako prejaviť svoju individualitu.  Myslím si, že každý by si mal užiť trošku odvahy a to nielen v obliekaní, skrátka v živote. Stačí popustiť uzdu fantázii a užívať si veci, ktoré sa vám páčia.  Veď aj umenie je subjektívne. Niekto je milovníkom romantických sošiek a iný vyznáva moderný minimalizmus. Čo však ľudí spája, je túžba spríjemniť si život niečím originálnym, čo sa im dostane až pod kožu. Uvedomujem si, že talentovaných maliarov je množstvo. Ak teda chce umelec zaujať, musí si nájsť svoju jedinečnosť, ktorá ho od davu odlíši. Občas sa oplatí zariskovať a „stiahnuť“ umenie z jeho prirodzeného prostredia (v tomto prípade z maliarskeho plátna) a pustiť ho do sveta. To moje preto dostalo nohy. 🙂  A čoskoro sa doň budete môcť aj obliecť.

Aké typy malieb tvoríš?

Ako každý umelec, aj ja prechádzam rozličnými tvorivými etapami. Na začiatku tvorby som pracovala hlavne s realistickými námetmi ako napríklad portréty starších ľudí a vyobrazenia skutočných obrazov sveta okolo. Používala som najmä ceruzku a uhlík. Robila som tiež množstvo reprodukcií. Práve kopírovaním videného som sa učila jednotlivým technikám kresby a maľby.
Momentálne si užívam obdobie snových obrazov, maľovaných akrylom. Námety sú jemné, nežné, ženské a snové. Prevláda v nich pokoj, fantázia a farby. Stále viac však cítim, že dvojdimenzionálnosť plátna ma začína zväzovať. Začínam sa preto pohrávať s rozličnými povrchmi. Zhotovila som druhú steampunk gitaru, pracujem na kolekcii maľovaného oblečenia, rada by som vytvorila niekoľko originálnych kúskov maľovaného nábytku. Verím totiž, že každá nová forma, každý nový povrch, môžu prvotnej idey obrazu vdýchnuť úplne nový rozmer. 

Ako ľudia reagujú na tvoju tvorbu?

Zatiaľ veľmi pozitívne. Na začaté aktivity sa nabaľujú neustále nejaké nové, ktoré moju tvorbu posúvajú ďalej a ďalej. Som úprimne vďačná za každý pozitívny feedback, či už prichádza od známych, alebo neznámych ľudí, ktorých oslovilo to, čo robím. Nové kreatívne idey mi často vnukne aj partner, alebo priatelia, ktorí sú tými najúprimnejšími fanúšikmi a inšpirátormi k ďalšej práci. Mám preto pocit, že sa nemusím kreatívne obmedzovať, pretože každý nový projekt je novou príležitosťou na vytvorenie niečoho jedinečného.

Čím sa tvoja idea líši od ostatných dizajnérskych tenisiek?

Moju kolekciu odlišuje najmä skutočnosť, že prvotnou ideou nebolo navrhnúť farebné tenisky, ktoré budú predávané masovo. Túžila som priniesť umenie bližšie k ľuďom- a to vo forme, ktorú príjmu jednoduchšie. Originálne maľby  sa zrazu ocitli na teniskách, čím sa nám podarilo vdýchnuť život rozprávkovým motívom. Kolekcia bola navrhnutá tak, aby vás vtiahla do sveta snov, kde sú veci jednoduchšie, krajšie a tak trochu iné. Každý pár je výnimočný iným spôsobom, preto poskytuje priestor, aby si každý vybral tenisky pre seba. Napriek tomu, že oproti iným dizajnérom zatiaľ nemám vo fashion oblasti zvučné meno, tenisky sa akosi prirodzene ľuďom páčia. Potvrdzuje to, že nepredáva vždy len meno, ale častokrát aj originálny nápad.

Akým smerom by si sa chcela posunúť v budúcnosti? Máš nejaké nové nápady?

Snová kolekcia Tikoki by Domi Dean bola prvým krokom smerom k slovenskej fashion scéne. V súčasnosti už pracujem na celej kolekcii dámskeho oblečenia, ktorej motívom sú práve snové obrazy. Predpokladám, že maľovanie obrazov zostane aj naďalej nosnou časťou mojej tvorby, rada by som ho však posunula viac k experimentovaniu s novými povrchmi a technikami. Som si istá, že aj vášeň pre steampunk sa prejaví v budúcej tvorbe, či už v podobe ďalších hudobných nástrojov, alebo iných predmetov, ktorým tak vdýchnem druhý život.

Každý deň prináša množstvo nových podnetov a už teraz viem, že vždy budem riešiť niekoľko umeleckých projektov naraz. Jeden deň ma zaveje viac do módy, iný zas naplno prepadnem rekonštrukcii starého nočného stolíka… postupne sa vrátim ku výrobe sôch a nakoniec  ma možno strhne nostalgia k ceruzke a budem študovať krásu ľudských vrások. Kamkoľvek ma však zaveje, verím, že ma bude práca napĺňať tak ako teraz.

Klaudia Fiolová
foto @Domi Dean

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu