Len necelú hodinku cesty autom od našej metropoly sa rozprestiera najväčšie archeologické nálezisko v Rakúsku. Magické Carnuntum očarí nielen svojou jedinečnosťou, ale najmä atmosférou starovekého Ríma. Jeho návšteva je neopakovateľnou prechádzkou do sveta Rimanov v kombinácii s výletom do prírody.
Prvé zmienky o stavbe z dreva a zeminy na tomto území pochádza už zo 6. roku nášho letopočtu. V 15. roku tu vznikol vojenský tábor XV. légie Apolinaris, ktorý patril do systému opevnenia Limes Romanus na ochránu severnej hranice Rímskej ríše pred barbarskými kmeňmi. Jeho hlavnou úlohou bolo kontrolovať strategický priechod Jantárovej cesty cez Dunaj. Mesto Carnuntum sa prirodzene neskôr rozdelilo na vojenský tábor a civilnú časť. Vojenskú časť tvorili legionársky tábor a predmestie. Na území predmestia žili rodiny vojakov, obchodníci a remeselníci. Okrem toho sa tu nachádzal aj vojenský amfiteáter, vojenské cvičisko, palác miestodržiteľa či kultové stavby a kúpele. V jeho areáli bola aj budova pre zvieratá, ktoré sa používali pri zápasoch a taktiež chrám zasvätený bohyni Diane Nemesis. V civilnom meste sa usádzali občania, ktorí mali záujem podnikať, obchodovať a poskytovať služby vojakom. Nachádzalo sa tu fórum, rôzne chrámy, curia, mestský archív, tabularia a viacero kúpeľov. Rozloha fóra dosahovala asi 182 x 225 metrov. Chrámy v meste boli zasvätené rôznym bohom ako napríklad Jupiterovi, Venuši Vitrix, Merkúrovi, či Dionýzovi. Civilný amfiteáter mal kapacitu asi šesťtisíc divákov. Súčasťou mesta bola aj gladiátorská škola. Na prístupovej ceste do mesta stála takzvaná Pohanská brána tvaru štvoruholníkovej veže so štyrmi oblúkmi, jej pozostatky sú viditeľné dodnes.


Najväčšiu slávu a rozmach zažilo Carnuntum v treťom storočí nášho letopočtu, keď sa rozkladalo na ploche asi 10 kilometrov štvorcových. Bolo obohnané kamennou hradbou širokou dva metre a priekopou. Vstup do mesta zabezpečovalo niekoľko brán. Pravdepodobne vo štvrtom storočí dobudovali ešte niekoľko kúpeľov, z ktorých najvýznamnejšie boli Veľké kúpele. Skladali sa z bazénov, trhoviska, kultových stavieb a obchodov. Pri ich ohrievaní sa využívalo takzvané hypocaustove vykurovanie, čo bol systém rozvodov tepla pod podlahami.
V tejto oblasti prebehli najvýraznejšie archeologické výskumy v rokoch 1877 až 1914 a 1968 až 1977. Napriek tomu sa však do súčasnosti podarilo odkryť sotva percento celého mesta. Výkopy zasypali a viditeľné zostali len relikty stavieb. Vďaka archeológom však dobre poznáme aspoň starovekú podobu tohto miesta. Medzi najlepšie zachované pamiatky tu patrí napríklad amfiteáter pre 14 000 divákov, v okolí ktorého sa razom prenesiete tisícky rokov späť. Za návštevu stojí aj zrekonštruovaná budova Villa Urbana, Palácová hala, kúpele či antická kuchyňa alebo dom obchodníka Lucia. Pár kilometrov od mesta ešte narazíte na Bad Deutsch-Altenburg, kde sa zachovali ďalšie pozostatky amfiteátra. Zachované múry pochádzajú z novšej prestavby približne z konca druhého storočia nášho letopočtu.






Na okraji rímskeho mesta stojí Carnuntinum – najznámejšie rakúske múzeum zaoberajúce sa Rímskou ríšou. Pokladnica je tu postavená v štýle rímskej vily. V roku 1904 múzeum slávnostne otvoril cisár František Jozef I. V múzeu môžete obdivovať predmety nájdené pri vykopávkach starovekého Carnunta: zreštaurované šperky, zbrane, rôzne nástroje či náboženské predmety. Sú medzi nimi napríklad aj mince, hrebene, sochy, hracie kocky a najrozličnejšia keramika, poháre a nádoby na varenie.


Návšteva Carnunta je neopakovateľnou prechádzkou do sveta Rimanov. Je otvorené denne od 9. do 17. hodiny. Jednodňové vstupné, ktoré platí do Rímskej štvrte a múzea Carnuntinum, je možné kúpiť aj na internete. Amfiteáter a Pohanská brána sú voľne prístupné. Okrem prehliadok v nemeckom jazyku sú organizované prehliadky aj v slovenčine – v dňoch 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. a 15. septembra, 11. a 17. novembra v čase od 11., 13. a 15. hodine.




V Carnuntume sa organizujú aj rôzne už tradičné podujatia: 25. mája je napríklad pripravený Deň Gladiátorov, ktorý ponúkne fascinujúce divadelné predstavenie skutočných gladiátorských zápasov skupiny Familia Gladiatoria Carnuntina. Z bohatej ponuky programov si môžu vybrať aj školy, na ktoré už čakajú školení kultúrni mediátori. V rámci Roka spomienok 2025 Carnuntum pozýva aj na špeciálne prehliadky počas štyroch sobôt 5. a 19. júla a 13. a 27. septembra. Tie sa končia kulinárskym finále – v starovekej atmosfére sa podávajú autentické rímske špeciality.
Foto: www.carnuntum.at