Možno ste sa v živote dostali do situácie, keď ste museli čeliť násiliu alebo obťažovaniu. Nemusí ísť len o násilie fyzické, ale patria k nemu aj sexistické poznámky, nevhodné vtipy, či narážky, manipulácia… Jednoducho situácie, v ktorých sa cítite nepríjemne, vzbudzujú vo vás pocity hanby, alebo sa nezmôžete na slovo a zamrznete. Manželia Jasmína a Pavel Houdek sumarizujú v knihe, ktorú práve vydal podľa českého originálu Moderní sebeobrana Ikar, najbežnejšie situácie, s ktorými sa stretli jednak osobne a jednak prostredníctvom širokého spektra svojich známych a študentov. Popritom poradia, ako „čítať“ nebezpečné prostredie, rozpoznať rôzne formy násilia a manipulácie a ako sa im účinne brániť.  


O knihe: Stretli ste sa niekedy so sexuálnym obťažovaním? Čelili ste sexistickým vtipom alebo nevhodným narážkam svojho šéfa? Boli ste svedkami útokov či urážok, a predsa ste nedokázali zasiahnuť?  Zrejme každý z vás sa už stretol s určitou formou násilia alebo obťažovania. Možno ste neboli schopní niečo podniknúť, stratili ste reč, prípadne ste sa len donútili k úškrnu. 

Práve preto čoraz viac ľudí, mužov i žien, navštevuje kurzy sebaobrany. Chcú byť pripravení v takýchto situáciách reagovať. Fyzicky. Ale nácvik kopancov do citlivých miest je len veľmi malá časť skutočnej sebaobrany. Tá sa začína oveľa skôr, než na vás niekto zaútočí – v ideálnom prípade útočník skončí skôr, než vôbec začne. Dôležité je nepoddať sa vlastnému strachu a v pokoji konať ešte predtým, než vôbec k agresii dôjde. Dobrá sebaobrana vás teda naučí, ako sa do takejto situácie vôbec nedostať. Nečakajte, kým konflikt zaklope na dvere. Je načase povedať si „Dosť!“ 

Užitočný manuál modernej sebaobrany autori knihy predstavili symbolicky 8. marca na Medzinárodný deň žien v smutno známom bratislavskom klube Tepláreň. Autori publikáciu uviedli do života spolu so Zuzanou Kovačič Hanzelovou a Vitaliou Bella, ktoré sa ako novinárky zaoberajú témou násilia. Súčasťou uvedenia bola aj beseda Ako predchádzať násiliu na ženách a dvojica súčasne predviedla názorné ukážky z knihy.

O autoroch: Pavel Houdek je od roku 2010 hlavným inštruktorom Modernej sebaobrany. Vyštudoval právo so špecializáciou na kriminológiu. Špecializuje sa na výskum (sexualizovaného) násilia a hľadanie spôsobov, ako mu predchádzať. Ako nezávislý novinár sa zameriava na rodové a bezpečnostné témy. Pravidelne píše pre Denník N a magazín Heroine. V roku 2017 získal vôbec ako prvý cenu Genderman. 

Jasmína Houdek je dlhoročnou inštruktorkou Modernej sebaobrany. Špecializuje sa na emancipačnú sebaobranu pre ženy. Učí nielen ako dať dobrý úder, ale aj ako poslať každého bastarda do pekla. Má hlas ostrý ako britva a používa ho k tomu, aby na verejnosti vyvracala mýty o sexualizovanom násilí. V roku 2019 získala Cenu Františky Plamínkovej v kategórii Feministka roka. Pred napísaním tejto knihy dvojica spolu nahrala sériu online kurzov sebaobrany, ktorú nájdete na webovej stránke www.sebeobranaonline.cz, a sériu videí, ktoré si môžete pozrieť na instagramovom účte @moderni_sebeobrana.cz.

Foto: Ikar 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu