Jubilejný 20. ročník festivalu Viva Musica! pripravil dohromady 13 unikátnych koncertov, ktoré sa uskutočnia na rôznych miestach v Bratislave. Začína 4. júla o 20. hodine v bratislavskej Starej tržnici koncertom Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra. Na záverečnom koncerte 15. augusta si budú môcť návštevníci vychutnať virtuózne umenie a vzájomnú súhru 4 huslistov Dalibora Karvaya, Karola Daniša, Ondreja Janošku a ich profesora z čias štúdií vo Viedni a v Grazi, Borisa Kuschnira, v sprievode Orchestra Viva Musica!.

Súčasťou festivalu je aj novinka – majstrovské kurzy v podaní svetoznámeho huslistu Maxima Vengerova a klaviristky Poliny Osetinskaye. 

Naši husľový virtuózi so svojim profesorom

Dalibor Karvay, Karol Daniš a Ondrej Janoška sú výnimoční huslisti, ktorí reprezentujú to najlepšie z husľového majstrovstva v rámci mladšej generácie slovenských interpretov. Všetci traja študovali hru na husliach v triede profesora Borisa Kuschnira, s ktorým si teraz po prvýkrát spolu zahrajú na jednom pódiu. Ide o legendárneho profesora hry na husliach, pod ktorého vedením vyrástli najväčšie hviezdy svetovej husľovej hry ako napríklad Julian Rachlin, Nikolaj Szeps-Znaider, Alexandra Soumm či aktuálne vychádzajúca hviezda María Dueñas. Na jeho skvelé pedagogické pôsobenie odkazujú aj bohaté umelecké aktivity a úspechy jeho slovenských absolventov. Všetci traja sa venujú sólovým či komorným hudobným projektom a každý z nich spojil svoju kariéru aj s významným telesom: Dalibor Karvay pôsobí ako koncertný majster orchestra Wiener Symphoniker, Karol Daniš je koncertným majstrom v orchestri Grazer Philharmoniker/Oper Graz a Ondrej Janoška je členom svetoznámeho zoskupenia Janoska Ensemble. „Veľmi sa teším, že sa 15. augusta na jednom pódiu stretnem s mojimi tromi bývalými študentmi, ktorí sú dnes už slávnymi huslistami, a že si spolu zahráme v rámci tohto špeciálneho koncertu,“ povedal prof. Kuschnir. Na Viva Musica! festivale zaznie v ich podaní exkluzívny program zložený z diel Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Piotra Iľjiča Čajkovského, Henryka Wieniawskeho či Franza Waxmana pre sólové husle, dvoje a štvoro huslí v sprievode Orchestra Viva Musica!. 

Tento výnimočný koncert sa uskutoční 15. augusta 2024 o 19. hodine v Slovenskom rozhlase.

Majstrovské kurzy pod vedením huslistu a klaviristky 

Exkluzívnou novinkou 20. ročníka festivalu Viva Musica! sú majstrovské kurzy pod vedením huslistu Maxima Vengerova a klaviristky Poliny Osetinskaye. Kurzy sa uskutočnia na druhý deň po ich spoločnom koncerte – v piatok 12. júla 2024 v čase od 10. do 12.30 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (Zochova 1). Recitál Maxima Vengerova s Polinou Osetinskayou je pre náš festival hudobným sviatkom. O to viac sa teším, že súčasťou ich návštevy v Bratislave budú aj majstrovské kurzy určené mladým huslistom/huslistkám a klaviristom/klaviristkám. Účastníci týchto kurzov budú mať jedinečnú príležitosť získať cenné skúsenosti, rady a inšpiráciu priamo od týchto výnimočných umelcov,“ hovorí riaditeľka festivalu, Janka Kovalčik.

Majstrovské kurzy sú určené pre aktívnych aj pasívnych účastníkov, avšak počet aktívnych účastníkov, ktorí budú môcť absolvovať majstrovskú lekciu pod vedením svetoznámych umelcov, je obmedzený. Podujatie, ktoré je organizované v spolupráci s občianskym združením Sinfonietta Bratislava a Vysokou školou múzických umení v Bratislave, je otvorené aj pre širokú verejnosť a vstup je bezplatný (do naplnenia kapacity sál). 

Výnimočné mladé talenty 

Koncerty festivalu sa tento rok uskutočnia aj na nových miestach. Bratislavská Botanická záhrada bude napríklad neopakovateľnou kulisou pre koncert renomovaného poľského sláčikového kvarteta Equilibrium String Quartet, ktoré bude mať na festivale premiéru v sobotu 13. júla 2024 o 17. hodine. Kvarteto sa špecializuje na historicky poučenú interpretáciu na dobových nástrojoch a objavovanie menej známej komornej hudby 18. a 19. storočia. V Bratislave okrem iného predstaví tvorbu u nás takmer neznámeho poľského autora Józefa Elsnera, medzi ktorého žiakov patril napríklad aj najslávnejší poľský skladateľ, Fryderyk Chopin.

Popri svetových hviezdach festival Viva Musica! nezabúda ani na jedno zo svojich ďalších, rovnako dôležitých poslaní, a tým je neustála podpora mladých talentov. Jedným z takýchto podujatí bude aj sólový recitál vynikajúceho mladého klaviristu Pavla Bohdana Zápotočného, ktorý sa bratislavskému publiku predstaví 8. augusta 2024 o 20. hodine v Moyzesovej sieni. Pavol Bohdan Zápotočný sa už ako žiak ZUŠ v Martine stal víťazom niekoľkých celoslovenských a medzinárodných súťaži. Študoval na Konzervatóriu v Žiline a v súčasnosti je študentom Akadémie umení v Banskej Bystrici. Pre svoj koncert si vybral virtuózny program pozostávajúci z výberu z Rachmaninových Études-Tableaux op. 33 a op. 39, Lisztovej Après une lecture du Dante (Po prečítaní Danteho). Fantasia quasi Sonata či Mozartovej Sonáty pre klavír F dur KV 332.

Pridaný koncert v Stupave

Novinkou festivalu je aj pridaný koncert mimo Bratislavy, konkrétne v Stupave. V rámci cyklu Hudobné záhrady sa v nedeľu 4. augusta 2024 o 17. hodine v historickom Kaštieľskom parku predstaví vynikajúce sláčikové kvarteto Stories Quartet, ktoré tento rok na festivale vystúpi dvakrát. Koncert bude venovaný pamiatke slávneho stupavského rodáka Angela Neumanna (1838 – 1910), ktorý bol operným spevákom, režisérom a neskôr významným divadelným riaditeľom v niekoľkých európskych divadlách (Lipsko, Brémy, Praha). Na koncerte zaznejú aj sláčikové kvartetá dvoch velikánov hudby 19. storočia a zároveň Neumannových súčasníkov – Antonína Dvořáka a Edvarda Hagerupa Griega.

Medzinárodný festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a v tomto roku oslávi 20. narodeniny. „Tatra banka patrí dlhodobo spoločne s Nadáciou Tatra banky k nadšeným podporovateľom umenia. Našou snahou je priblížiť a sprístupniť umenie širokej verejnosti aj prostredníctvom partnerstiev s umeleckou obcou. Vážime si, že jedným z nich je aj  festival Viva Musica!, ktorý prináša krásu vážnej hudby do hlavného mesta už 20 rokov,“ uviedol Michal Liday, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky a predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky, generálneho partnera festivalu. 

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Od 4. júla do 15. augusta 2024 festival Viva Musica! prinesie 13 koncertov na rôznych miestach v Bratislave a 1 pridaný koncert aj v Stupave. Festival Viva Musica! je držiteľom medzinárodnej známky kvality EFFE label udeľovanej Európskou festivalovou asociáciou (EFA) podujatiam, ktorých spoločným menovateľom je vysoká umelecká úroveň, prínos k rozvoju domácej scény a významný medzinárodný rozmer. 

Kompletný program 20. ročníka festivalu Viva Musica! a vstupenky sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a tiež v sieti Ticketportal.

Foto: Viva Musica!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu