Bardejovské Kúpele okrem vynikajúcich liečebných možností majú svoj skanzen, svoj park a lesopark, tenisové kurty, cyklistické trasy, kúpaliská, kolonádu – jedinú krytú na Slovensku, svoju Sisi a pamiatky na ňu, aj svoje promenádne koncerty, ktoré sú ozdobou kúpeľného leta. Spolu so svojskou architektúrou si tak zachovali jedinečnosť, akú majú na Slovensku len máloktoré kúpele. Tento rok sa tu začne 2. júla jubilejný – už 70. ročník Medzinárodného hudobného leta. Potrvá až do 1. septembra 2024

,,Pódium pri Kúpeľnej kolonáde v Bardejovských Kúpeľoch ožije počas júla a augusta denne (okrem pondelkov) koncertami klasickej hudby v podaní salónneho orchestra. V utorok až nedeľu hrá orchester dopoludnia od  11. do 12. hodiny a popoludní od 16.30 do 18. hodiny. Koncerty svojou výnimočnou tradíciou dotvárajú kolorit našich kúpeľov, dávajú im nadčasový a nadregionálny charakter. Snažíme sa zachovať genius loci – v kúpeľoch je cítiť odkaz minulosti, sú známe od roku 1247 a okrem hudobného leta sa tu konajú aj tanečné zábavy, kaviarenské  posedenia a štýlové prechádzky,“ vyzdvihuje niektoré kúpeľné podujatia Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov. Dodáva, že aj noblesa promenádnych koncertov a ďalších kultúrnych podujatí robí letné pobyty hostí najatraktívnejšie a prispieva tak k naplneniu kúpeľov na maximum až do konca septembra. Leto je v Bardejovských Kúpeľoch vrcholom sezóny a najobľúbenejším kúpeľných obdobím.

Kúpeľný park je pamiatkou

Bardejovské Kúpele patria nielen k najkrajším kúpeľným mestečkám na Slovensku, ale tamojší kúpeľný park je považovaný za najstarší kúpeľný park na Slovensku. Nachádza sa v prekrásnom údolí neďaleko Bardejova, v minulosti to bolo samostatné mestečko, dnes je to už mestská časť Bardejova. Vyhľadávanou atrakciou parku je aj „Lávka priateľstva“. Priamo v areáli kúpeľov môžu hostia navštíviť skanzen (Múzeum ľudovej architektúry) a Náučný chodník Čierna mláka. Láka aj  prehliadka historického Bardejova, ktoré je zapísané v zozname UNESCO.

Vlani v Bardejovských Kúpeľoch otvorili aj Park Bélu Kélera, jeho hudobnú lavičku a pamätnú tabuľu, ktoré pripomínajú život a dielo hudobného skladateľa, huslistu a dirigenta Bélu Kélera, ktorý sa narodil v Bardejove. Hudobná lavička v Kélerovom parku prehráva 10 skladieb.

Fontány prinášajú radosť

Celé kúpele sú situované v predĺženom údolí a v lesnom prostredí, kde je celoročne príjemná klíma. V lese sa dá prechádzať i bicyklovať. Tropické horúčavy, ktoré počas leta nútia ešte viac než inokedy vyhľadávať tieň a vodu, sa lepšie znášajú v prostrední známych kúpeľov, než v rozpálenom meste. A keď v krásnom stáročnom parku zurčí voda z funkčných fontán, o úľavu je postarané. Počas predchádzajúcich rokov dokončili v parku pred liečebným domom Alžbeta (Park Sisi) kompletne obnoviť 5 fontán. Ostáva ešte jedna a tá by sa mala rekonštruovať onedlho. Vyhľadávaným miestom oddychu klientov sú nielen vynovené fontány. Príjemné schladenie si návštevníci doprajú aj na letnom kúpalisku, ale aj v bazénoch a vo wellness. 

Architektonické skvosty

Kúpele majú aj pozoruhodné historické objekty, ktoré navodzujú atmosféru noblesy a sú aj architektonicky zaujímavé. Patrí medzi ne najmä secesná budova hotela Astória, ktorý je čiastočne zrekonštruovaný a po kompletnej rekonštrukcii mu zdatne konkuruje aj vynovený hotel Alžbeta. V areáli kúpeľov je 6 tenisových kurtov, minigolf, požičovňa bicyklov, v okolí 40 km značených turistických chodníkov. Priamo v kúpeľoch sú aj kostoly – rímskokatolícky, pravoslávny a gréckokatolícky. 

No a v blízkosti je mesto Bardejov zapísané do zoznamu UNESCO, ktoré určite nikto z návštevníkov kúpeľov neobíde. Viac informácií nájdete na www.kupele-bj.sk

Foto: archív B.K.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu